Amerikas gaisa spēku noslēpumainā spiegu kosmosa lidmašīna, saukta par X-37B, svētdienas rītā jau sesto reizi atgriezās kosmosā. Kā parasti, misijas precīzais mērķis ir noslēpums. Gaisa spēki apgalvo, ka transportlīdzeklis šajā ceļojumā veiks vairākus eksperimentus un kosmosā pārbaudīs dažādas jaunas sistēmas.
Iepriekšējā misija norisinājās pirms sešiem mēnešiem. Kosmosa lidmašīna, kas nedaudz atgādina miniatūru kosmosa kuģi, nolaidās NASA Kenedija kosmosa centrā Floridā 27. oktobrī. Tā kosmosā pavadīja kopumā 780 dienas jeb vairāk nekā divus gadus. Šis lidojums iezīmēja X-37B visilgāko misiju, kas līdz šim veikta kosmosā. Kopumā transportlīdzeklis orbītā ir pavadījis septiņus gadus un 10 mēnešus. Gaidāmais lidojums pievienos lidojuma laikam vēl dažus gadus.
Gaisa spēki apgalvo, ka X-37B veiktie eksperimenti un tehnoloģija ļauj ASV efektīvāk un lietderīgāk attīstīt kosmosa iespējas, kas vajadzīgas, lai saglabātu pārākumu kosmosa jomā. Šajā misijā, pateicoties jauna servisa moduļa pievienošanai, būs vēl vairāk eksperimentu nekā parasti. Kosmiskās plaknes apakšdaļai ir piestiprināta cilindriska struktūra, kas kosmosā nogādās dažādas tehnoloģijas.
“Šī būs pirmā X-37B misija, kurā eksperimentu rīkošanai tiks izmantots servisa modulis,” ziņo Rendijs Valdens, Gaisa spēku ātrās reaģēšanas spēju biroja direktors un programmas izpilddirektors. “Servisa moduļa iekļaušana šajā misijā ļauj mums turpināt paplašināt kosmosa kuģa iespējas un organizēt vairāk eksperimentu nekā jebkurā no iepriekšējām misijām.”
Lai gan lielākā daļa eksperimentu ar šo lidojumu tiek turēti noslēpumā, dažas no tehnoloģijām, ir publiskotas. X-37B kosmosa lidmašīnai līdzi dodas arī mazs satelīts ar nosaukumu FalconSat-8, ko izstrādājusi ASV Gaisa spēku akadēmija. Uz tā uzstādītas piecas eksperimentālas kravas. Domājams, ka FalconSat-8 tiks atvienots no kosmosa lidmašīnas, tiklīdz tā nonāks orbītā.
NASA šajā lidojumā arī sūta divus eksperimentus, kas pētīs, kā kosmosa starojums noārda noteiktus materiālus, kā arī pārtikai nepieciešamās sēklas. Savukārt ASV Jūras pētniecības laboratorija ir iekļāvusi eksperimentu, kas pārveidos saules enerģiju radio frekvenču mikroviļņu enerģijā, kuru pēc tam var nosūtīt lietošanai uz zemes.
Pirmās četras reizes X-37B tika palaists, izmantojot United Launch Alliance Atlas V raķeti. Taču piekto un sesto reizi, tika izmantota SpaceX Falcon 9 raķete.
Tā kā šī palaišana notiek pandēmijas laikā, gan Gaisa spēki, gan ULA šajā lidojumā iekļauj nelielu veltījumu tiem, kurus skārusi COVID-19. Uz raķetes pievienots rakstisks ziņojums: “COVID-19 upuru piemiņai un veltījums visiem pirmās palīdzības un pirmās frontes darbiniekiem”.