ES līdz 2021. gadam vēlas ieviest jaunu likumu – “tiesības uz remontu”

Eiropas Komisija paziņojusi par jauniem plāniem saistībā ar “right to repair” jeb “tiesībām uz remontu”. Tie paredz remonta tiesību normas telefoniem, planšetdatoriem un klēpjdatoriem, un tās cer ieviest līdz 2021. gadam. Ja viss izdosies, kā plānots, šīm ierīcēm būs jābūt noderīgām ilgāk, pirms tās tiek pārstrādātas vai iznīcinātas. Plāni tika ieviesti kā daļa no plaša ražojumu iniciatīvu kopuma, kas aptver arī tekstilizstrādājumus, plastmasu, iepakojumu un pārtiku, ar mērķi, lai līdz 2050. gadam tirdzniecības bloks no klimata viedokļa kļūtu neitrāls.

Papildus jaunu “tiesības uz remontu” noteikumu ieviešanai, ES arī vēlas, lai produkti, pirmām kārtām, būtu ilgtspējīgāk izstrādāti. Saskaņā ar jauno plānu, produktiem jābūt izturīgākiem, atkārtoti lietojamiem, modernizējamiem un izgatavotiem no vairāk pārstrādātiem materiāliem. ES cerība ir apbalvot ražotājus, kas sasniedz šos mērķus. Visbeidzot, ES apsver iespēju ieviest jaunu shēmu, kas ļautu patērētājiem vieglāk pārdot vai atgriezt vecos tālruņus, planšetdatorus un lādētājus.

ES pagājušajā gadā ieviesa remonta tiesību noteikumus attiecībā uz sadzīves tehniku, piemēram, televizoriem un veļas mazgājamām mašīnām. Tagad organizācija vēlas paplašināt to produktu apjomu, uz kuru attiecas šie likumi, iekļaujot arī šīs elektroniskās ierīces, no kurām mazāk nekā 40% Eiropas Savienībā tiek uzskatītas par pārstrādātām, raksta The Guardian.

Joprojām aktuāls paliek jautājums par to, cik daudzas no šīm iniciatīvām darbosies praksē. Piemēram, vai uzņēmumi būs spiesti atļaut klientiem pašiem remontēt savas ierīces vai arī viņiem tiks atļauts piespiest klientus labot ierīces tikai savos salonos? Tiesību aktu izstrāde vēl ir sākuma stadijā, un, pirms kļūšanas par likumiem, tie būs jāapstiprina ES dalībvalstīm un Eiropas Parlamentam.

Eiropas Parlaments nesen nobalsoja par to, lai komisija ieviestu vienotus tālruņa lādētājus visās ierīcēs. Tā ir kustība, ar kuru tiek cerēts samazināts e-atkritumu daudzumu – patērētāji varēs atkārtoti izmantot esošos lādētājus vairākām ierīcēm.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us