DEAC: “Mākonis” ir iekarots, tagad to ilgtspējīgi jāiekārto

Analizējot mākoņskaitļošanas tendences uz izaicinājumus pasaulē, pēc dalības prestižajā “Cloud Computing World Forum 2012”, DEAC mārketinga un attīstības departamenta vadītājs Oļegs Naskidajevs norāda, ka šobrīd ir sākusies ļoti aktīva datu virzīšana uz “mākoni”, un šī tendence vienlīdz skar vairs ne tikai uzņēmumus, bet arī privātos lietotājus. “Turklāt, Latvija ir mākoņskaitļošanas līdervalstu pulkā un jau šodien Latvijas speciālistiem un uzņēmumiem mākoņskaitļošanas jomā ir ko piedāvāt pasaules mērogā,” uzsver Oļegs Naskidajevs.

Vairāk nekā 4000 vadošie IT eksperti 12. un 13. jūnijā pulcējās gadskārtējā “Cloud Computing World Forum 2012” forumā Londonā, kur dalībnieki no visas pasaules 120 stendos prezentēja savus risinājumus, bet 8 zālēs, tai skaitā īpašajās “Google” un “Microsoft” hallēs norisinājās 150 semināri.

“Pēdējo 2 gadu laikā mākoņskaitļošanas risinājumi plaši integrēti reālos projektos un biznesam „mākonī” parādās ļoti nopietni instrumenti. Mākoņskaitļošana sniedz iespēju no jebkuras vietas pasaulē izmantot nepieciešamo resursu apjomu nekavējoties un maksāt tikai par izmantojamo apjomu. Tā ir iespēja gan attālināti darbināt noteiktu programnodrošinājumu, gan arī attālināti izmantot datu centru infrastruktūras segmentus noteiktā apjomā, tai skaitā serveru jaudas, datu glabātuves, rutīnas administrēšanas un uzraudzības darbus,” skaidro Oļegs Naskidajevs.

[img]/images/upload/20120620141010.jpg[/img]

“Atskatoties uz forumā iztirzāto, daudzi pasaulē pazīstami runātāji uzsvēra, ka jautājums par to, vai virzīties uz “mākoni” šobrīd vairs nav aktuāls. Ir skaidrs, ka mēs tur jau esam. Bet aktuāli ir tas, kāda veidosies “mākonī” bāzētā realitāte. Svarīgā diskusiju tematā izvērtās “mākoņa” drošība, taču visi eksperti ir vienisprātis, ka “mākonī” to nodrošināt būs vienkāršāk,” rezumē Oļegs Naskidajevs.

“Ir daudzas vīzijas par “mākoņa” attīstību, taču, ņemot vērā, ka tas ir jauns pavērsiens, ir grūti plānot risinājumus ilgtermiņā. Eksperti paredz, ka nepaies vairāk kā viens vai divi gadi, un “mākonī” izveidosies savas tirgus tradīcijas, biznesa kultūra, tāpat, izvirzīsies optimālākie biznesa modeļi. Mēs dzīvojam ļoti interesantā laikā, kad rodas arvien jaunas lietas, kas izmaina cilvēku un uzņēmēju līdzšinējos paradumus,” stāsta Oļegs Naskidajevs.

Oļegam Naskidajevam piekrīt arī DEAC valdes priekšsēdētājs Andris Gailītis, kurš apkopojis iespaidus, kas gūti “Interop Business Technology Conference”, kas maijā norisinājās Lasvegasā. “Mākoņskaitļošana šobrīd ir galvenā nozares prioritāte. Tā nodarbina gan tīkla veidotājus, serveru un iekārtu ražotājus, kā arī, programmu un risinājumu izstrādātājus,” uzsver Andris Gailītis.

“Atskatoties pagātnē, katrs centās darīt ko savu, piemēram, aparatūras ražotājs ražoja tikai “dzelzi”, kamēr programmas izstrādātājs attīstīja programnodrošinājumu, taču tagad “dzelžu” ražotājs uzpērk programmu izstrādātājus, kā piemēram “DELL”, kas tikko nopirka kompāniju “Sonicwall”, kā rezultātā galalietotājs tagad saņem pilna spektra mākoņskaitļošanas pakalpojums”, novērojis Andris Gailītis, pievēršot uzmanību tam, kā savus “mākoņus” tagad izvērš arī “Microsoft”, “Apple” un “Google”.

“Kā otru svarīgu tendenci varu minēt izmaiņas programmu izplatīšanā: daudzi programmu ražotāji vairs nemēģina savu programmu tulītēji pārdot, bez gan izīrē to, turklāt aizvien biežāk uz “mākoņa”. Klients ir ieguvējs, jo tam nav jāmaksā par par programmas iegādi, savukārt iztrādātājs gūst iespēju pelnīt visu laiku un daudz vairāk, kā arī realizēt produktu krietni plašākā lokā,” stāsta Andris Gailītis.

“Daudzas lietas, par kurām runāja Londonas forumā, DEAC pēdējos 2 gadus plaši un intensīvi īsteno savos projektos un risinājumos. Latvija jau ir mākoņskaitļošanas līdervalstu pulkā un šodien Latvijai mākoņskaitļošanas jomā ir ko piedavāt pasaules merogā,” precizē Oļegs Naskidajevs.

Gan Andris Gailītis, gan arī Oļegs Naskidajevs uzskata, ka ļoti labvēlīgi mākoņskaitļošanas attīstību Latvijā ietekmē arī tas, ka klienti ir nobriedušāki uzticēt savus datus un IT risinājumus “mākonim”, atšķirībā no konservatīvām valstīm, kurās jaunajiem risinājumiem tik ļoti vēl neuzticas.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us