«Bezmaksas siers» vai kas slēpjas aiz interneta loterijām

E-pastā ar apskaužamu regularitāti parādās vēstules ar paziņojumu par laimestu loterijā. Šis surogātpasta veids vienmēr darbojas vienādi: lietotājam paziņo, ka viņš ir laimējis loterijā milzīgu naudas summu un viņam ir jāsamaksā daži «sākotnējie izdevumi», lai varētu to saņemt. Tas šķiet vilinoši. Diemžēl šie paziņojumi ir tikai interneta krāpnieku triks.

Par tipiskajām krāpšanas shēmām, ļaundaru daudzveidīgajām viltībām, kā arī iespējām atšķirt krāpnieciskos sūtījumus no īstiem paziņojumiem rakstā «Apsveicam, jūs esat laimējis! vai kas slēpjas aiz interneta loterijām» stāsta Kaspersky Lab surogātpasta analītiķe Marija Rubinšteina.

«Loteriju» krāpšanas shēma internetā ir šāda: vispirms lietotājam paziņo, ka viņš ir laimējis milzīgu naudas summu, un pēc tam krāpnieki ar kaut kādu ieganstu izvilina no viņa no dažiem simtiem līdz vairākiem tūkstošiem dolāru. Tā var būt komisijas maksa par laimesta naudas pārvedumu, nodoklis, maksa par konta atvēršanu u. c. Bieži vien šādi izdevumi «veiksminiekam» šķiet nenozīmīgi salīdzinājumā ar laimestu, taču, saņēmuši naudu, krāpnieki vienkārši pazūd, un viņus atrast ir gandrīz neiespējami.

Lai nekļūtu par krāpšanas upuri tīmeklī, ir jāatceras dažas viltus laimesta paziņojumu pazīmes:
• Jebkurš paziņojums par laimestu loterijā, kurā tā saņēmējs nemaz nav piedalījies, ir viltots.
• Bezpersoniska uzruna. Ja balvu izloze tiešām ir notikusi un lietotājs tajā ir piedalījies, pie viņa vērsīsies, izmantojot viņa vārdu (vai iegādātās loterijas biļetes numuru).
• Paziņojums ir nosūtīts no publiska e-pasta servera, piemēram, gmail.com, hotmail.com vai yahoo.com.
• Rupjas kļūdas laimesta paziņojuma tekstā. Šādas vēstules parasti tiek tulkotas ar automātiskās tulkošanas programmu.
• Saņēmējam tiek piedāvāts nosūtīt atbildi uz citu e-pasta adresi, nevis to, no kuras ir atsūtīta vēstule, piemēram, uz kāda «pārstāvja» vai «vadītāja» adresi.

Lai pilnīgi pārliecinātos par īstumu, visu laimesta paziņojumā sniegto informāciju var pārbaudīt, izmantojot meklētājprogrammas. Nosūtītāju vārdus un tālruņa numurus, loterijas nosaukumu ― iespējams, tas viss atradīsies tīmeklī kopā ar detalizētiem komentāriem.

«Kaspersky Lab apkopotā statistika liecina, ka viltus laimestu paziņojumu īpatsvars kopējā surogātpasta plūsmā veido līdz 3%, un tas nozīmē tūkstošiem vēstuļu mēnesī. Lai nekļūtu par krāpnieku upuri, pietiek ar vienkāršu piesardzības pasākumu ievērošanu. Un, pats galvenais, atcerieties: bezmaksas siers ir tikai peļu slazdā,» secina autore Marija Rubinšteina.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us