Baltā haizivs Latvijas ūdeņos, top unikāls daivinga entuziasta projekts

Latvijā top unikāls zemūdens niršanas jeb daivinga entuziasta projekts, kura mērķis ir radīt Baltās hazivs (nosaukums latīniski Carcharodon carcharias) kopiju. Kopiju paredzēts radīt 3 metrus garumā, tas ir ½ no īstas pieaugušas Baltās haizivs garuma. Haizivs izveides mērķis ir pievērst uzmanību haizivju sugu pārstāvju izzušanai pasaulē, kā arī tā var kalpot kā mācību līdzeklis zemūdens niršanas sporta piekritējiem Latvijā.

Daiveris Normunds, kurš ir niršanas sporta entuziasts jau 4 gadus un ir vairāku daivinga apmācības sertifikātu īpašnieks, veido šo unikālo Baltās haizivs modeli, kurš paredzēts iegremdēšanai Latvijas ūdenstilpnēs. Haizivs modeli ir domāts nogremdēt kādā niršanai poplārā vietā, Rīgas tuvumā, kur ar niršanas sportu vasaras sezonā nodarbojas daudzi zemūdens nirēji. Normunds ir aktīvs daiveru interneta foruma Daivings.lv dalībnieks, un savu projektu viņš uzsāka kopā ar zemūdens sporta piekritējiem, kur guva morālo atbalstu sava projekta uzsākšanai.

Liela atsaucība par Baltās haizivs izveides projektu ir no vairāku vietējo daivcentru puses. Haizivs tiek veidota Tīrainē, entuziasta mājās. Projekta veidotāja draudzene haizivi deva iesauku – Antūūns. Tiek plānots, ka sākot no 2. aprīļa portālā zemūdens entuziastu portālā Daivings.lv būs pieejama nepārtraukta tiešaraide uz haizivs izveides vietu (darbu norises laikā) ar tiešraides video kanāla palīdzību, ko nodrošinās divas interneta video kameras!

Intervija ar projekta autoru Normundu

Kā radās doma, par mākslīgās Baltās haizivs projektu?

Sēžot kādā kārtējā Daivings.lv pasākumā, nu jau vairākus mēnešus atpakaļ un pīpējot ūdens pīpi, foruma aktīvists Kasics izmeta domu – vajadzētu kaut ko noslīcināt vietējā ūdenstilpnē, piemēram, Ventspils govi vai kaut ko tamlīdzīgu. Par cik mani vienmēr ļoti ir interesējušas haizivis un to dzīve, tad arī radās doma – jātaisa Baltā haizivs. Lai būtu pašiem interesantāk, un iesācējiem niršanas sportā būtu vieta, kur veikt apmācības.

Kad radās pirmā skice, kad ir doma to nolaist ūdenī?

Domas un idejas kā to visu uztaisīt tika saņemtas gan no daivings.lv foruma dalībniekiem, gan tika ģenerētas manā galvā. Pirmā skice radās jau kādā no nākošajiem daivings.lv tusiņiem pie manis Tīrainē. Nolaist ūdenī plānots uz zemūdens niršanas sezonas atklāšanas laiku, jūnija sākumā.

Kādas ir plānotās Baltās haizivs izmaksas?

Patiesībā ir plānot izmaksas samazināt līdz minimumam, iesaistot visus daivings.lv foruma dalībniekus ar savām idejām kur, ko dabūt. Kā var uztaisīt lētāk. Piemēram, armatūru sarunāju no viena laba drauga pamestas jaunbūves, putuplastu iedeva foruma kolēģi GatisV un Oļegs piepalīdzēja ar putu baloniem.
Tālāk gan sāksies posms kad nāksies izmantot vairāku firmu pakalpojumus – gan putuplasta uzklāšanā, gan stikla šķiedras auduma un epoksīda, gan krāsu iegādē. Cik rēķināju, šeit vajadzētu pietikt ar kādiem 300 Ls, ko mēģināšu piesaistīt ko kādiem labvēlīgiem sponsoriem.

Vai ir vajadzīga kāda palīdzība, tehnika, materiāli, roku darbs Baltās haizivs izveidē un kā to sniegt?

Kā jau minēju būs nepieciešams sponsoru atbalsts tālākajam šī projekta posmam. Par nepieciešamajiem materiāliem regulāri ziņoju daivings.lv forumā, līdz šim atsaucība ir. Ar to roku darbu, kas būs nepieciešams pie putuplasta slīpēšanas un stikla šķiedras uzklāšanas, par ko ziņošu forumā. Papildus darba rokas noder vienmēr. Ūdens pīpi un jautru kompāniju garantēju.

Kādas ir Baltās haizivs sastāvdaļas?

Pamatā visam ir dzelzs armatūras skelets. Tam pāri jau ir uzklāti divi slāņi ar putuplasta loksnēm. Tālāk tiks uzpūsta vēl apmēram 5 cm bieza putuplasta kārta, tad nāks stikls šķiedras kārta, krāsa un tad vēl krāsa pret gliemežiem. Tas viss.

Kur ir doma nogremdēt Balto haizivi?

Kādā populārā ūdenskrātuvē, Rīgas tuvumā.

Kāds no Baltās haizivs būs labums daiveriem?

Lai atsvaidzinātu vientuļo zemūdens skatu, iespēju vērot haizivi dabīgā lielumā, salīdzināt redzes izmaiņas zemūdens spiediena ietekmē, u.t.t. Un vienkārši savam priekam.

Baltās haizivs izstrāde tiešraidē

http://www.daivings.lv (Tiešajā ēterā sākot no 2.aprīļa)

Baltās haizivs izstrādes procesa video no Youtube

http://www.youtube.com/watch?v=sfUlvkZaeQ4
http://www.youtube.com/watch?v=8ia6Iv4BgQs
http://www.youtube.com/watch?v=c7V984ICP-g

Baltās haizivs izstrādes procesa fotogrāfijas

http://www.poga.lv/photos/datuvelv/sets/set:31807/

Kontakti ar projekta autoru:
Normunda e-pasts: bh2@inbox.lv

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us