Ar notekūdeņu monitoringu cer apsteigt Covid-19

notekūdeņos meklēs covid-19

Latviešu zinātnieki izstrādā jaunu monitoringa metodi, kas ļauj noteikt Covid-19 koncentrāciju notekūdeņos un prognozēt saslimšanas uzliesmojumu, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums «Rīta Panorāma»

«Jau trešo mēnesi tiek ievāktas analīzes vairākās Latvija pilsētās, tajā skaitā Kuldīgā. Tās skaidri parāda tendenci, ka notekūdenī vīrusa klātbūtni var ieraudzīt 5-6 dienas pirms parādās epidēmijas uzliesmojums pilsētā. Mēs varam mazliet apdzīt laiku, piecas dienas, nedēļu iepriekš pasakot, ka būs problēmas, lai atbildīgie dienesti var savlaicīgi reaģēt un ieviest aizsardzības pasākumus, piemēram, distancēšanās noteikumus, maskas, pirms parādās cilvēki slimnīcās,» raidījumā saka Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātņu prorektors Tālis Juhna. 

Pētījums arī uzrāda korelācija starp saslimušo skaitu un vīrusa RNS koncentrāciju notekūdeņos. Jo plašāk pilsētu kanalizācijas sistēmās izvietotu monitoringa iekārtas, jo precīzāk varētu noteikt, kuros pilsētas rajonos ir Covid-19 saslimšanas uzliesmojums. Zinātnieki cer, ka jau nākamgad gan Latvijā, gan citās valstīs mērījumi kanalizācijas sistēmās tiks ieviesti praksē. Tas ievērojami palīdzētu cīnīties ar vīrusa infekciju.

Pētījumu veic RTU kopā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru (BMC) un Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu (BIOR). Pētījums tika sākts pavasarī un jau tagad ir izdevies piesaistīt starptautisku interesi. Sadarbībā ar Pasaules Veselības organizāciju tiek strādāts, lai nākotnē ar notekūdeņu monitoringa palīdzētu atklātu dažādus patogēnus. Tādā veidā būtu iespējams novērst arī citas pandēmijas.

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

One Response

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us