Ādažu bāzē atklāj Eiropā pirmo aizsardzības inovāciju 5G testa vidi

5G testa vide Ādažos

12. novembrī Ādažu bāzē tika atklāta pirmā 5G testa vide Eiropā, kurā jau šobrīd izvērsts 5G tīkls ar pārvietojamo 5G bāzes staciju. Tādā veidā tiek radīta ekosistēma jaunās paaudzes bezvadu tehnoloģiju attīstīšanai un izmēģināšanai.

5G testa vides atklāšanas pasākuma ietvaros kā pirmās tika izmēģinātas Latvijā radītās 5G inovācijas. Pasākumā varēja vērot medicīnas apmācību demonstrāciju, izmantojot 5G tīklu. Ar uzņēmuma “Exonicus” radīto virtuālās realitātes programmatūru un uzņēmuma “LightSpace Technologies” radītajām paplašinātās realitātes brillēm karavīri var veikt medicīnas apmācību virtuālajā telpā.

Tāpat tika demonstrēta Latvijā radītā un attīstītā attālināti vadāmā viedā platforma “Natrix”. To var izmantot dažādu nelielu militāro vienību taktisko uzdevumu izpildei, piemēram, kaujas apstākļos ievainoto transportēšanai vai munīcijas piegādēm. Tika demonstrēts arī viens no sensoru risinājumiem zemessargiem – datorredzes kamera cilvēku un objektu atpazīšanai.   

Vairāki no demonstrācijā iekļautajiem risinājumiem jau šobrīd tiek līdzfinansēti Aizsardzības ministrijas grantu sistēmas ietvaros. Savukārt Nacionālo bruņoto spēku eksperti grantu saņēmējiem sniedz visu nepieciešamo atbalstu konsultāciju un testa vides nodrošināšanai.

5G testa vide nākotnes tehnoloģiju inovācijām

Ādažu bāzē izveidotā 5G testa vide ļaus ne vien pielietot, bet arī radīt inovatīvus tehnoloģiju risinājumus valsts aizsardzībai. Tā dos iespēju attīstīt un izmēģināt dažādu sensoru, aizsardzības sistēmu un platformu, tai skaitā, bezpilota risinājumus. Tas var būtiski veicināt militārās nozares tehnoloģisko attīstību un Latvijas tehnoloģiju uzņēmumu eksportspēju. 

5G tehnoloģijas būs pamats jaunām mākslīgā intelekta un mašīnmācīšanās aizsargspējām autonomās apgādes jomā; uzlabos saikni starp karavīriem kaujas laukā un komandvadības elementiem; spēs nodrošināt zemāku tīkla latentumu jeb aizturi. Tīkla darbības ātrums, savukārt, nodrošinās masīvu reālā laika datu pārraides iespējas. Papildu arī tiks samazināts militāro platformu izmērs un svars, tostarp katram karavīram individuāli, piemēram, bāzes stacijas mugursomā. 

Jauno 5G testa vidi jau tagad var pielietot sekojošos veidos:

  • Ir iespējams attālināti vadīt  Latvijā radīto uzņēmuma “SRC Brasa” bezpilota kaujas atbalsta platformu “Natrix”;
  • Var integrēt dažādas tehnoloģiju iespējas situācijas uzraudzības platformā “Viedsargs”;
  • Pielietot gudrās datorredzes kameras izlūkošanai un novērošanai;
  • Pielietot fiziskās kustības monitoringa rīku – seismo sensoru;
  • Izmantot gudrā kareivja sensorlīmeņa aprīkojumu, dronus un citus tehnoloģiskos risinājumus. 

Jaunā ekosistēma Ādažu bāzē ir svarīga arī Zemessardzes Zinātnes pētījumu inovāciju un ieviešanas centram, lai pārbaudītu jauno tehnoloģiju potenciālo pienesumu militārajās operācijās un apmācībās. 

Foto: srž. Ēriks Kukutis/Aizsardzības ministrija

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us