Latvijas Interneta asociācijas apkopotie dati liecina, ka 80% jauniešu regulāri saskaras ar dažādiem apdraudējumiem Internetā, bet 20% bērnu nav informēti par tiem un nedarītu neko, ja ar tiem sastaptos. Šāda situācija var kļūt par iemeslu nopietnam kaitējumam ne tikai skolēniem, bet arī mācību iestādēm.
Aptaujas rezultāti rāda, ka vairākums skolēnu vecumā no 10 līdz 18 gadiem ir saskārušies ar draudiem Internetā, kā kaitējumu minot personas datu pieejamību plašam lietotāju lokam, datorvīrusus, mēstules, pornogrāfiska rakstura reklāmas u.c. Turklāt, tika minēts, ka ir iespējami arī materiālie zaudējumi, ja Interneta vietnes tiek apmeklētas neapdomīgi. Vaicāti, pie kā vērstos pēc palīdzības, lielākā daļa bērnu un jauniešu norādīja, ka tie būtu vecāki un skolotāji. Savukārt, aptaujājot skolotājus un vecākus par viņu zināšanām par drošu Interneta un datora lietošanu, 28% vecāku un 15% skolotāju atzina, ka viņiem nav šādu zināšanu. Latvijas Interneta asociācijas Drošāka Interneta centra vadītāja Maija Katkovska komentē: „Iepriecina tas, ka 99% skolotāju un 90% vecāku uzskata, ka bērniem ir jāmāca par drošību, izmantojot Internetu. Ņemot vērā, ka moderno tehnoloģiju attīstība noris ļoti strauji, ir nepieciešams sekot līdzi arī drošības jautājumiem, it sevišķi vecākiem un skolotājiem, lai iemācītu bērnus nepakļaut sevi un datoru liekam riskam”.
„Bērni nelieto Internetu tikai mājās, pie draugiem vai datoru salonos. Internets tiek aktīvi lietots arī skolās un, nezinot kā izvairīties no datoru draudiem, intereses vadīts skolēns ar vienu vienīgu klikšķi var sagādāt nepatikšanas ne tikai sev, bet arī skolai, piemēram, pakļaujot datorus ļaunprātīgu programmu uzbrukumiem, kā arī padarot skolu par kibernoziedznieku apdraudējumu mērķi”, dalās domās Svens Kinsigo, datoru drošības risinājumu kompānijas ESET pārstāvis Latvijā.
Valsts policijas apkopotie dati liecina, ka 2010.gada pirmajā pusgadā valstī tika reģistrēts 151 notikums saistībā ar kibernoziedzību. Par 66 no tiem uzsākti kriminālprocesi un tiek veikta izmeklēšana. Valsts Policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Aleksandrs Buko komentē: „Šie dati norāda uz pārkāpumu Interneta vidē pakāpenisku un stabilu pieaugumu, kā rezultātā kibernoziedzība kļūst arvien izplatītāka un sabiedrībai kaitīgāka, palielinoties arī nodarīto zaudējumu apmēram. Ja kibenoziedzības pirmsākumos galvenais motīvs bija atsevišķiem kibernoziedzniekiem pašapliecināties, tad šobrīd galvenais motīvs ir prettiesiska mantiska labuma ieguve“.
Latvijas Interneta segmenta attīstība ir vērojama četros pamatvirzienos: sociālie resursi, e-komercijas (sludinājumi, e-veikali utt.) resursi, informācijas portāli un datu apmaiņa. Katrs no tiem ir cieši saistīts ar riskiem kļūt par potenciālo upuri dēļ paviršas attieksmes pret saviem datiem un savu datorsistēmas drošību.
• Sociālo resursu popularitāte, informācijas un personu koncentrācija veicina riskus personas korespondencei, fizisko personu datu aizsardzībai, nepilngadīgo personu ietekmei no pedofilu puses, “spiegošanas” iespējamībai, masveida manipulācijām ar informāciju u.c.
• E-komercijas resursu popularitāte paralēli paaugstina krāpniecisko shēmu īpatsvaru, kā arī paaugstina riskus personu maksāšanas līdzekļu datu aizsardzībai (piemēram, šādu datu prettiesiskā iegūšana (pārtveršana) ar ļaunprātīgas programmatūras palīdzību).
• Informācijas resursu attīstība vienlaikus veicina riskus autortiesību jomā, kā arī palielina riskus rasisma un ksenofobijas materiālu izplatīšanas gadījumiem.
• Datu apmaiņas resursu izmantošanas negatīvais efekts ir saistīts ar lietotāju riskiem kļūt par kaitīgu programmu izplatīšanas upuriem (piemēram, neatļauti lejupielādējot kādu programmnodrošinājumu, tas var būt „papildināts” ar kaitīgu programmu), ļaundariem iegūstot lietotāja sensitīvo informāciju.
Reaģējot uz šo situāciju, ESET pārstāvniecība Latvijā sadarbībā ar Latvijas Interneta asociācijas Drošāka Interneta centru „Net-Safe Latvia” rīko interaktīvu pasākumu skolotājiem par informācijas un datoru drošību, kā arī par Interneta drošu lietošanu skolās. „Informēts lietotājs ir daudz pasargātāks no draudiem, kuri var rasties neuzmanīgas Interneta lietošanas rezultātā. Palielinot informētības līmeni skolās, mēs pasargājam gan skolēnus, gan arī mācību iestādi”, komentē ESET pārstāvis Svens Kinsigo.
Pasākums tiks īstenots 3 dienu garumā (5., 6. un 7. oktobrī), tajā piedalīsies 43 skolas no visas Latvijas.
Par ESET
Kompānija ESET ir līderis pretvīrusu programmatūras izstrādātāju starpā pēc saņemto apbalvojumu skaita. Antivīrusi ESET NOD32 un ESET Smart Security tiek augsti novērtēti gan lietotāju starpā, gan arī neatkarīgo organizāciju Virus Bulletin un AV-Comparatives testos. Pēc Deloitte pētījuma rezultātiem, ESET ir viena no 50 visstraujāk augošām kompānijām Eiropā. Galvenais administratīvais korpuss atrodas Bratislavā (Slovākija), filiāles un plašs partneru tīkls pārklāj vairāk nekā 180 valstis. Ekskluzīvais ESET pārstāvis Latvijā ir SIA Initec Latvia (www.eset.lv).