Windows XP zem tweak’era skalpeļa

Ik pa laikam Datuves forumā pavīd kāda tēma par populārās operētājsistēmas Windows XP pielāgošanu kādam konkrētam darbam, ātrdarbības uzlabošanu, jaunu iespēju ieviešanu vai lietotāja vides izmainīšanu, tad nu tāpēc arī tapis šis raksts tieši par to – Windows XP Tweaking. Tad nu pārbaudām, vai tiešām senču nav mājās, uzvelkam rokās cimdus, uz galvas uzmaucam metinātāja ķiveri un ķeramies klāt!

[b]Piezīme:[/b] [u]Es neatbildu ne par vienu no darbībām, ko jūs veicat datoros šī raksta iespaidā. Nekorektu darbību rezultātā ir iespējams daļēji vai pilnīgi padarīt operētājsistēmu nelietojamu. [/u]

[b]Kamēr Windows XP nemaz vēl nav datorā…[/b]
Svarīgi ir arī izvēlēties atbilstošu datoru, kurā instalēt Windows XP, tāpēc, vecmāmiņ, tas tavs i586 Pentium I diezi vai šeit derēs. Pēc paša personīgajiem novērojumiem, uzskatu, ka Windows XP spēj normāli strādat uz apmēram 1Ghz procesora ar 256MB RAM, piemēram, šobrīd es šo rakstu rakstu uz datora, kam ir 764Mhz Intel Celeron procesors ar 386MB RAM un operētājsistēma Windows XP SP2, bet, protams, patīkamam – ātram darbam labāk būtu izvēlēties procesoru, sākot ar 2Ghz un 512 RAM (loģiski – jo vairāk, ātrāk, jo labāk). Datora detaļu komplektācija arī ir atkarīga no tā, ko jūs esat iecerējuši ar datoru darīt, piemēram, diezi vai mans dators būtu piemērots video kodēšanai.

Kad esam vajadzīgo datoru sameklējuši, tad varam ķerties klāt pie instalācijas! Pirmais jautājums parasti rodas pie failu sistēmu izvēles: FAT32 vai NTFS? Nevar viennozīmīgi pateikt, kuru failu sistēmu izvēlēties, te nu jāizvērtē būs jums pašiem! FAT32 kā failu sistēma jau ir pazīstama no Windows 98 laikiem. FAT32 nolasīs praktiski jebkura vecā DOS starta diskete, tai nav iebūvēta failu pieeju sistēma, tāpēc faili uz FAT32 failu sistēmas būs pieejami jebkad, jebkur un jebkuram. NTFS ir daudz jaunāka failu sistēma, vecās DOS starta disketes to nespēs nolasīt, tāpēc atjaunošanas darbiem tādos gadījumos nāksies meklēt kādu LiveCD vai jebko “gudrāku” par DOS starta disketi. NTFS ir iebūvēta arī EFS (Encrypting File System), kas ļauj lietotājam konkrētus failus šifrēt, padarot tos nepieejamus citiem lietotājiem, citām operētājsistēmām, kā arī dažādiem LiveCD un citām līdzīgām sistēmām. Ar EFS nošifrētu failu var nolasīt tikai konkrētās Windows operētājsistēmas konkrētais lietotājs, kas failu šifrējis, ielogojoties ar savu lietotāja vārdu un paroli. NTFS arī piedāvā lietotājam failiem vai mapēm uzstādīt pieejas – kurš lietotājs ko drīkst darīt ar konkrētu failu. Šīs pieejas gan bez kādām problēmām apiet citas operētājsistēmas, LiveCD vai citi rīki, kas atbalsta NTFS failu sistēmu lasīšanu, tāpēc tās reāli darbojas tikai konkrētās failu sistēmas ietvaros. FAT32 galvenais mīnuss ir arī tas, ka šī failu sistēma neatbalsta lielus failus. Maksimālais faila lielums uz FAT32 ir 4GiB, maksimālais failu daudums ir 268 435 437 faili un maksimālais loģiskā diska izmērs izmērs ir 2TiB, toties NTFS failu sistēmas maksimālais faila lielums ir 16TiB (teorētiski 16EiB), maksimālais failu daudzums ir 4 294 967 295 (2^32 – 1) un maksimālais loģiskā diska izmērs izmērs ir 256 TiB (arhitektūra pieļauj arī 16EiB lielu loģiskā diska izmēru), kas ir daudz, daudz vairāk par FAT32. Piemēram, viena pilna DVD diska precīza kopija aizņem ~4.3GiB, kuru izveidot būtu problemātiski uz FAT32. Ir vēl daudz citu atšķirību starp šīm failu sistēmām, bet tās gan jums būs jāapskata pašiem.

Izvēlēties failu sistēmu jums piedāvās Windows XP instalācijas programma, kad būsiet norādijis disku un partīciju, uz kuras instalēt Windows XP. Lietotājam tiek dota šāda izvēle:
[b]*[/b] Pilnā tipa formatācija uz FAT32
[b]*[/b] Ātrā tipa formatācija uz FAT32
[b]*[/b] Pilnā tipa formatācija uz NTFS
[b]*[/b] Ātrā tipa formatācija uz NTFS
[b]*[/b] Atstāt esošo failu sistēmu (ja jums jau partīcija ir formatēta uz kādas no šīm failu sistēmām)

Ja jums šobrīd ir uzstādīta FAT32 failu sistēma, bet jūs vēlaties pāriet uz NTFS failu sistēmu, tad to var izdarīt izpildot sekojošas darbības:
1) Atveriet sistēmas Windows XP konsoli (dodoties uz [i]Start->Run[/i], ierakstot tur [i]cmd[/i] un apstiprinot)
2) Ierakstiet konsolē komandu [i]convert[/i], kur pēc atstarpes norādiet loģiskā diska burtu un atribūtu [i]/FS:NTFS[/i]. Piemērs:[q]convert C: /FS:NTFS[/q]*) Pievienojot atribūtu [i]/NoSecurity[/i], tiks uzstādīta pieeja jebkuram lietotājam lasīt jebkuru diska failu (visiem failiem uzstādīta pieeja [i]Everyone: Allow Full Control[/i]); pievienojot atribūtu [i]/X[/i], nepieciešamības gadījumā programmām vai operētājsistēmai tiks forsēti slēgta pieeja diskam, ja tās to šobrīd lieto.

[u][b]Secinājumi[/b][/u]
[b]Darbības risks:[/b] Pazaudēt datus, formatējot partīciju, uz kuras jau atrodas dati.
[b]Mana izvēle:[/b] NTFS
[b]Pozitīvais:[/b] Iespēja lietot lielus failus (lielākus par 4GB); iespēja aizliegt kādam operētājsistēmas lietotājam pie konkrētiem failiem vai mapēm; iespēja šifrēt failus, ko vēlies paslēpt no citu acīm
[b]Negatīvais:[/b] Vecas sistēmas un DOS ielādes disketes nespēj nolasīt šo failu sistēmu.
[b]Vairāk par FAT32 un NTFS failu sistēmām:[/b]
[b]*[/b] [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Fat32]Wikipedia – FAT32[/url]
[b]*[/b] [url=http://en.wikipedia.org/wiki/NTFS]Wikipedia – NTFS[/url]

[b]Kad jau veiksmīgi esam ieinstalējuši Windows XP…[/b]
Pirmais, ko vajadzētu darīt, ir sistēmas atjaunināšana, lai iegūtu pilnīgāku aizsardzību pret dažādiem vīrusiem un izlabotu operētējsistēmā ielaistās ražotāja kļūdas, kam seko vajadzīgo datora drošības tipa programmu instalēšana, jaunāko draiveru instalācija un visbeidzot lietojumprogrammu instalācijas. Tad kad beidzot esam gatavi darbam, tad varam ķerties klāt pie smalkumiem!

[b]Sistēmas veiktspējas uzlabošana[/b]
Ar datora veiktspēju saistīts ir viens zelta likums: Mazāk – labāk! Jo mazāk operētājsistēma, servisi vai liekas programmas lietos datora resursus, jo vairāk to atliks jūsu izvēlētajām programmām, kas sekmēs to ātrāku darbību.

Lai atbrīvotu procesora un operatīvās atmiņas resursus, var atslēgt operētājsistēmas grafiskās vides efektus un pārslēgties uz klasiskā stila grafisko vidi. Lai atslēgtu grafiskās vides vizuālos efektus:
1) Jānospiež labā peles poga ar kursoru uz [i]My Computer[/i] un jāizvēlas [i]Properties[/i] (logu var atvērt ar taustiņu kombināciju [i]Win + PauseBreak[/i])
2) Sadaļā [i]Advanced[/i] nodalījumā [i]Performance[/i] jānospiež poga [i]Settings[/i]
3) Jaunatvērtā loga [i]Performance Options[/i] sadaļā [i]Visual Effects[/i] jāizvēlas [i]Adjust for best performance[/i]
4) Jāapstiprina visi tikko atvērtie logi

Lai pārslēgtos uz klasiskā stila grafisko vidi:
1) Uz darba galda ([i]Desktop[/i]) jānospiež labā poga un jāizvēlas [i]Properties[/i]
2) Sadaļā [i]Themes[/i] jāizvēlas tēma [i]Windows Classic[/i]
3) Jāapstiprina visi tikko atvērtie logi

[u][b]Secinājumi[/b][/u]
[b]Darbības risks:[/b] Nekāds.
[b]Pozitīvais:[/b] Tiek atbrīvoti procesora un operatīvās atmiņas resursi
[b]Negatīvais:[/b] Operētājsistēmas grafiskā vide zaudē savu pievilcību
[b]Piezīme:[/b] Pilnīgai efektivitātei jāatspējo [i]Themes[/i] serviss pēc šīm darbībām

Ja jūsu datoram ir liels operatīvās atmiņas (RAM) apjoms (vismaz sākot ar 1GB), tad paātrināt operētājsistēmas darbību var, liekot tai sistēmas kodolu un draiverus lādēt operatīvajā atmiņā, nevis swap failā [i]pagefile.sys[/i]. Par to parūpēsies [i]DisablePagingExecutive[/i] reģistra atslēga. Ar šo atslēgu ‘sadarbojas’ atslēga [i]LargeSystemCache[/i], kas norāda vienmēr lādēt operētājsistēmas kodolu operatīvajā atmiņā, nevis swap, kas manāmi paātrina komunikāciju ar kodolu. Iespējojot šo triku, kodols aizņem vidēji ~4MB operatīvās atmiņas, reizēm nedaudz vairāk. Par šo parūpējas reģistra atslēga [i]LargeSystemCache[/i]. Te nu ir iespējotas abas atslēgas:
[q]Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management]
“DisablePagingExecutive”=dword:00000001
“LargeSystemCache”=dword:00000001
[/q]

[u][b]Secinājumi[/b][/u]
[b]Darbības risks:[/b] Nekorekti ievadot reģistrā parametrus, var padarīt operētājsistēmu nelietojamu; lietojot šo triku pie pārāk maza operatīvās atmiņas daudzuma, var novērot sistēmas nestabilitāti un palēnināt tās darbību.
[b]Pozitīvais:[/b] Kodola nolasīšanas un ierakstīšanas darbības notiek ātrāk, paātrinot operētājsistēmas darbību.
[b]Negatīvais:[/b] Nav
[b]Noklusēti:[/b] Abām atlsēgām vērtība atbilst 0
[b]Vairāk informācijas par sistēmas kodolu:[/b]
[b]*[/b] [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Kernel_%28computer_science%29]Wikipedia – Kernel (computer science)[/url]

Ja reiz nodarbojamies ar reģistra rediģēšanu, tad apskatīsim vēl kādu reģistra atslēgu. Tīri teorētiski ir pieņemts, ka Windows pats spēj noteikt procesora otrā līmeņa kešatmiņas (L2 Cache) izmērus, bet dzīvē tā gan nenotiek kā teorijās uz papīra, tāpēc šis parametrs jānorāda mums pašiem pašrocīgi. Par to atbild atslēga [i]SecondLevelDataCache[/i]. Ļoti svarīgi ir nesajaukt un izvēlēties precīzu procesora L2 kešatmiņas daudzumu, ja nav pārliecības, tad noskaidrot to var ar programmas [url=http://www.cpuid.com/cpuz.php]CPU-Z[/url] palīdzību. Te ir atslēgas ar dažādām procesora L2 kešatmiņas daudzu vērtībām:
[q]Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management]
“SecondLevelDataCache”=dword:00000040 [b]Atslēgas vērtība priekš 64kB L2 atmiņas[/b]
“SecondLevelDataCache”=dword:00000080 [b]Atslēgas vērtība priekš 128kB L2 atmiņas[/b]
“SecondLevelDataCache”=dword:00000100 [b]Atslēgas vērtība priekš 256kB L2 atmiņas[/b]
“SecondLevelDataCache”=dword:00000200 [b]Atslēgas vērtība priekš 512kB L2 atmiņas[/b]
“SecondLevelDataCache”=dword:00000400 [b]Atslēgas vērtība priekš 1024kB (1MB) L2 atmiņas[/b]
“SecondLevelDataCache”=dword:00000800 [b]Atslēgas vērtība priekš 2048kB (2MB) L2 atmiņas[/b]
[/q]

[u][b]Secinājumi[/b][/u]
[b]Darbības risks:[/b] Nekorekti ievadot reģistrā parametrus, var padarīt operētājsistēmu nelietojamu
[b]Pozitīvais:[/b] Norāda operētājsistēmai precīzu procesora otrā līmeņa kešatmiņas lielumu
[b]Negatīvais:[/b] Nav
[b]Noklusēti:[/b] Atlsēgas vērtība atbilst 0
[b]Vairāk informācijas par procesora otrā līmeņa kešatmiņu:[/b]
[b]*[/b] [url=http://en.wikipedia.org/wiki/L2_cache]Wikipedia – CPU cache[/url]

Tiem datoriem, kam ir liels operatīvas atmiņas daudzums (pat 1GB var būt par maz), ātrdarbību var uzlabot atspējojot virtuālo atmiņu (virtual memory), tas ir, visu, kas tika lādēts swap failā (pagefile.sys), tagad ielādēs operatīvajā atmiņā, kas pamatīgi paātrinās sistēmas darbību. Šis tweak’s ir diezgan eksperimentāls, jo daudzas programmas atsakās darboties uz sistēmas bez virtuālās atmiņas, piem., Adobe Photoshop uzrāda brīdinājuma ziņojumu par virtuālās atmiņas neesamību. Iespējams, apjomīgām DirectX programmām (piem., spēlēm) var nepietikt atmiņas, kur ielādēt tekstūras, kas var novest pie sistēmas uzkāršanās, BSOD vai vēl kam citam. Atslēgt virtuālo atmiņu var:
1) Nospiežot labo peli uz [i]My Computer[/i] un izvēloties [i]Properties[/i]
2) Sadaļas [i]Advanced[/i] nodalījumā [i]Performance[/i] nospiežot pogu [i]Settings[/i]
3) Jaunatvērtā loga [i]Performance Options[/i] sadaļas [i]Advanced[/i] nodalījumā [i]Virtual Memory[/i] nospiežot pogu [i]Settings[/i]
4) Jaunatvērtajā logā izvēloties [i]No paging file[/i] visiem loģiskajiem diskiem
5) Apstiprinot visus tikko atvērtos logus

[u][b]Secinājumi[/b][/u]
[b]Darbības risks:[/b] Ja datorsistēmai ir uzstādīts pārāk mazs operatīvās atmiņas daudzums, kas nepieciešams, operētājsistēma var uzskārties, sākt bremzēt, bieži demonstrēt BSOD vai nefunktcionēt kā tai vajadzētu.
[b]Pozitīvais:[/b] Notiek ātrāka ielāde un darbība jebkurai programmai, servisam utt.
[b]Negatīvais:[/b] Nestabilitāte pārāk mazas operatīvās atmiņas gadījumā
[b]Piezīme:[/b] Eksperimentāls triks!!! Neiesaku izmantot šo tweak’u iesācējiem!!!

Ātrdarbības pieaugumu var iegūt, atslēdzot funkciju [i]System Restore[/i]. Šī funkcija domāta, lai pēc nekorektas darbības ar sistēmu jūs to vienkārši spētu atjaunot, bet manā praksē nav gadījies piedzīvot gadījumu, kad šī “fīča” būtu palīdzējusi. [i]System Restore[/i] sev rezervē arī diezgan lielu daļu cietā diska brīvās vietas, kur saglabāt atjaunošanas punktus (restore points), kā arī tās nemitīgā darbība aizņem datorsistēmas resursus. Lai atslēgtu [i]System Restore[/i] jāveic šādas darbības:
1) Jānospiež labā peles poga ar kursoru uz [i]My Computer[/i] un jāizvēlas [i]Properties[/i] (logu var atvērt ar taustiņu kombināciju [i]Win + PauseBreak[/i])
2) Jaunatvērtā loga [i]System Properties[/i] sadaļā [i]System [/i] jāieliek ķeksis pie [i]Turn off System Restore on all drives[/i]
3) Jāapstiprina visi tikko atvērtie logi

[u][b]Secinājumi[/b][/u]
[b]Darbības risks:[/b] Nekāds
[b]Pozitīvais:[/b] Tiek iegūta brīvā vieta uz cietā diska kā arī atbrīvoti datorsistēmas resursi, kas paātrina sistēmas darbību
[b]Negatīvais:[/b] Tiek izdzēsti visi atjaunošanas punkti (restore points) un nekorektas rīcības gadījumā sistēmu nav iespējams atjaunot, lietojot šo funkciju
[b]Piezīme:[/b] Pilnīgai efektivitātei jāatspējo [i]System Restore[/i] serviss pēc šīm darbībām

Ja visi, kas izmanto konkrēto datoru, lieto tikai vienu lietotāja kontu, tad droši var atslēgt [i]Fast User Switching[/i] funktciju, kas lieto sistēmas resursus, bet nemaz nav nepieciešama. Šādi netiek atslēgta iespēja pārslēgt lietotājus, tikai, atslēdzot [i]Fast User Switching[/i], vienlaicīgi var būt ielogots tikai viens lietotāja konts. Atslēgt [i]Fast User Switching[/i] var:
1) Atverot [i]Control Panel[/i]
2) Atverot jaunatvērtajā logā [i]User Accounts[/i] (šīs abas darbības var aizstāt ar komantu [i]control userparsswords[/i])
3) Izvēloties [i]Change the way users log on or off[/i]
4) Noņemot ķeksi [i]Use Fast User Switching[/i]
5) Apstiprinot visus tikko atvērtos logus

[u][b]Secinājumi[/b][/u]
[b]Darbības risks:[/b] Nekāds
[b]Pozitīvais:[/b] Tiek atbrīvoti datorsistēmas resursi, kas paātrina sistēmas darbību
[b]Negatīvais:[/b] Vienlaicīgi var būt ielogots tikai viens lietotāja konts
[b]Piezīme:[/b] Pilnīgai efektivitātei jāatspējo [i]Fast User Switching[/i] serviss pēc šīm darbībām

Bieži vien jaunas funkcijas ieviešana operētājsistēmā ne tikai palielina tās funkcionalitāti, bet arī komplektā noslogo sistēmu, tādejādi bremzējot tās darbību. Tāpat ir ar [i]Indexing Service[/i], kas indeksē uz cietā diska esošos failus, lai caur meklētāju ([i]Start -> Search[/i]) tos ātrāk varētu atrast. Šī funkcija lieki noslogo gan cieto disku, gan procesoru, gan operatīvo atmiņu, tāpēc būtu ietecams to atslēgt, jo meklētāju tik un tā izmantojam ļoti reti. Atslēdzot šo servisu, meklētājs joprojām darbosies, tikai nedaudz lēnāk. Atslēgt šo servisu var:
1) Atverot [i]My Computer[/i]
2) Izvēloties loģisko disku, kam tiks atslēgts šis serviss, uzspiežot uz tā labo peli un izvēloties [i]Properties[/i]
3) Noņemot ķeksi [i]Allow Indexing Service to index this disk for fast file searching[/i] un apstiprinot šo logu
4) Logā, kas parādīsies pēc apstiprinājuma pogas nospiešanas, jāizvēlās [i]Apply changes to X:\, subfolders and files[/i] un jāapstiprina šis logs
5) Atkārtojot 2. – 4. punktu visiem loģiskajiem diskiem

[u][b]Secinājumi[/b][/u]
[b]Darbības risks:[/b] Nekāds
[b]Pozitīvais:[/b] Tiek atbrīvoti datorsistēmas resursi, kas paātrina sistēmas darbību
[b]Negatīvais:[/b] Palēlinās meklētāja meklēšanas ātrums
[b]Piezīme:[/b] Pilnīgai efektivitātei jāatspējo [i]Indexing Service[/i] serviss pēc šīm darbībām

Ja reiz ķeramies klāt cietajiem diskiem, tad ir pāris NTFS failu sistēmas triki, kas uzlabo veiktspēju. Sāksim ar to, ka atslēgsim faila pēdējās apskates laika ierakstu veidošanu, kas ir pilnīgi nevajadzīga un praksē neizmantojama funkcija, par ko atbild atslēga [i]NtfsDisableLastAccessUpdate[/i]. Vēl varam atslēgt DOS 8.3-tipa failu nosaukumu ģenerāciju, jo savietojamība ar tik vecu operētājsistēmu mūsdienās šķiet pilnīgi lieka. Par to atbild atslēga [i]NtfsDisable8dot3NameCreation[/i]. Lai atslēgtu šīs failu sistēmas funkcijas, reģistrā jāievada šādas atslēgas: [q]Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem]
“NtfsDisableLastAccessUpdate”=dword:00000001
“NtfsDisable8dot3NameCreation”=dword:00000001
[/q]

[u][b]Secinājumi[/b][/u]
[b]Darbības risks:[/b] Nekorekti ievadot reģistrā parametrus, var padarīt operētājsistēmu nelietojamu
[b]Pozitīvais:[/b] Tiek atslēgtas liekas funkcijas, kas nav nepieciešamas, paātrinot failu sistēmas darbību.
[b]Negatīvais:[/b] Iespējama nesavietojamība ar DOS, iespējojot atslēgu [i]NtfsDisable8dot3NameCreation[/i]

Viens no maniem iecienītākajiem trikiem, kā padarīt sistēmu ātrāku, ir nelietoto un nevajadzīgo sistēmus servisu atslēgšana. Servisi ir programmiņas, kas visu laiku strādā fonā, lai nodrošinātu vajadzīgo funkciju darbību, piemēram, interneta iespējamību, skaņu atskaņošanu utt. Ir daudz noderīgu un nepieciešanu servisu, bet ir arī tādi, kas ikdienā nav nepieciešami, tāpec, lai iegūtu lielāku sistēmas darbaspēju, tos nevajadzīgos var vienkārši atslēgt. Katra servisa nozīme ir aprakstīta BlackViper izveidotajā [url=http://datuve/misc/WinXPServices.html]Windows XP SP2 servisu aprakstā (spogulis)[/url]. Lai atslēgtu nevajadzīgos servisus:
1) Atveram [i]Control Panel[/i]
2) Atveram [i]Administrative Tools[/i]
3) Atveram [i]Services[/i] (šīs darbības var aizstāt ar komandu [i]services.msc[/i])
4) Izvēlamies no sarkasta servisu, veicam dubultklikšķi un jaunatvērtajā logā kontrolējam tā darbību.

[u][b]Secinājumi[/b][/u]
[b]Darbības risks:[/b] Atslēdzot kādu vitāli svarīgu servisu operētājsistēmu var padarīt daļēji vai pilnīgi nelietojamu
[b]Pozitīvais:[/b] Tiek atbrīvoti datorsistēmas resursi, kas paātrina sistēmas darbību, atspējojot lieko programmu – servisu darbību
[b]Negatīvais:[/b] Tiek atspējotas dažādas operētājsistēmas funkcijas, kas var kādreiz būt vajadzīgas
[b]Piezīme:[/b] Dažādi draiveri, programmas vai tml var ieienstalēt kādu jaunu servisu. Dotajā sarakstā minēti [u]tikai[/u] Windows XP SP1 un SP2 servisi, tur nav minēti tie servisi, ko instalē jūsu antivīruss, tēmu menedžeris, cita programma vai lietotājs pats pašrocīgi. To servisu atslēgšanu vai citas darības veiciet tikai tad, ja pats zināt kas tas ir un kam tas ir nepieciešams.

Spējīgu rīku veiktspējas uzlabošanai piedāvā pati operētājsistēma. Rīka [i]System Configuration Utility[/i] sadaļā [i]Startup[/i] var atslēgt dažādu programmu automātisku startu pie operētājsistēmas ielādes, kas ļauj atbrīvot resursus lietotājam svarīgām lietojumprogrammām. Rīku var atvērt:
1) Dodoties uz [i]Start->Run[/i]
2) Dotajā ailē ierakstot [i]msconfig[/i] un apstiprinot

[u][b]Secinājumi[/b][/u]
[b]Darbības risks:[/b] Atslēdzot kādu vitāli svarīgu programmu, var padarīt daļēji vai pilnīgi nelietojamu kādu lietojumprogrammu vai visu operētājsistēmu
[b]Pozitīvais:[/b] Tiek atbrīvoti datorsistēmas resursi, kas paātrina sistēmas darbību, atspējojot lieko programmu darbību
[b]Negatīvais:[/b] Nav

[b]Lietotāja vides pielāgošana[/b]
Ar ko Windows XP atšķiras no citām saimes operētājsistēmām? Ar pilnīgi jaunu grafisko vidi! Reizēm sistēmas ātrdarbība lietotājam nav nemaz tik nozīmīga, kā tas, lai mana operētājsistēma izskatās labi un stilīgi. Windows XP oriģināli gan neizceļas ar bagāto tēmu klāstu, tāpēc nāksies pasākt kaut ko pašiem. Ir dažādas programmas, kas piedāvā izmainīt jūsu Windows XP izskatu līdz nepazīšanai, apskatīšu pāris no tām, jo visas notestēt un pieminēt būtu neiespējami.

[url=http://www.stardock.com/products/windowblinds/]WindowBlinds[/url] no Stardock pārvērtīs Windows XP līdz nepazīšanai. Tai ir plašs tēmu klāsts, kā arī iespēja lejupielādēt tēmas no interneta. WindowsBlinds ne tikai dos jaunas tēmas, tā arī spēj izmainīt [i]Windows Explorer[/i] ikonas, sistēmas ikonas, failu operāciju animācijas un daudz ko citu. Bet ja ar to liekas par maz, Stardock piedāvā ObjectDesktop (sevī iekļauj WindowBlinds), kas piedāvā Linux-tipa vairāku darba galdu iespēju un daudz ko citu.

[url=http://www.tgtsoft.com/prod_sxp.php]StyleXP[/url] no TGTSoft ir lielisks tēmu menedžeris. Tas galvenokārt izmainīs tava Windows XP tēmu ar vienu no daudzajām piedāvātajām vai tevis norādīto, ko var lejupielādēt no interneta. Šī programma arī spēj nomainīt ielādes ekrānu (boot screen) un lietotāja izvēles ekrānu (welcome screen) pret tevis izvēlētu. Tēmas ir iespējams pievienot un lejupielādēt internetā. Neaizmirsīsim iespēju nomainīt kursora izskatu, sistēmas ikonu izskatu, [i]Windows Explorer[/i] ikonu izskatu, iespējot dažādu elementu caurspīdīgumu un daudz ko citu.

Izmaiņas grafiskajā lietotāja vidē piedāvā veikts pats Windows XP izstrādājs Microsoft, piedāvājot [url=http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/powertoys/xppowertoys.mspx]Power Toys[/url]. Tie ir dažādi rīki grafiskās saskartnes koriģēšanai un dažādu funkciju ieviešanai, kas lejupielādējami pilnīgi bez maksas.

[u][b]Secinājumi[/b][/u]
[b]Darbības risks:[/b] Nekāds
[b]Pozitīvais:[/b] Tiek izmainīt grafiskā vide pēc lietotāja vēlmēm
[b]Negatīvais:[/b] Programmas, kas izmaina grafisko vidi, lieto sistēmas resursus, arī jebkura efekta pielietošana aizņem sistēmas brīvos resursus, kas palēlina sistēmas ātrdarbību
[b]Piezīme:[/b] Šīm programām varētu būt nepieciešams aktīvs [i]Themes[/i] serviss

Apnikusi [i]Start[/i] izvēlnes pārāk ilgā kavēšanās pēc izsaukšanas? Nekādu problēmu! Par to atbild reģistra atslēga [i]MenuShowDelay[/i] un samazinot tās vērtību mazāku var paātrināt [i]Start[/i] izvēlnes parādīšanos. Iespējamās vērtības ir no 0 līdz 4000. Te ir šī reģistra atslēga ar vērtību 0:
[q]Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]
“MenuShowDelay”=”0”
[/q]

[u][b]Secinājumi[/b][/u]
[b]Darbības risks:[/b] Nekorekti ievadot reģistrā parametrus, var padarīt operētājsistēmu nelietojamu
[b]Pozitīvais:[/b] Tiek samazināts [i]Start[/i] izvēlnes aiztures laiks
[b]Negatīvais:[/b] Nav

[b]Vēl šis tas…[/b]
Par šo tēmu, paskatoties kaut vai tepat datuvē, var atrast daudz un dikti informācijas. Centīgi cilvēki ir rakuši un izrakuši:
[b]*[/b] [url=http://datuve/raksts/1193/Izvairies_no_restartesanas/]Izvairies no restartēšanas[/url]
[b]*[/b] [url=http://datuve/raksts/1094/Windows:_Programmu_celu_pievienosana]Windows: Programmu ceļu pievienošana[/url]
[b]*[/b] [url=http://datuve/raksts/817/Neliels_Windows_XP_tunings]Neliels Windows XP tūnings[/url]

Bet ja gadījumā nesaprati ko īsti darīt ar tām reģistra atslēgām, tad tepat datuvē arī ir atbilde tieši tev: [url=http://datuve/raksts/768/Sis_un_tas_par_registru]Šis un tas par reģistru[/url]!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us