Windows Vista: inovāciju jūra. 5. daļa

Šī ir pēdējā daļa no rakstu sērijas par Windows Vista un tajā tiks aplūkoti sistēmas drošības jautājumi.
Ar raksta pirmo daļu var iepazīties [url=http://datuve/raksts/1112/]šeit[/url], ar otro [url=http://datuve/raksts/1114/]šeit[/url], ar trešo [url=http://datuve/raksts/1117/]šeit[/url], bet ar ceturto – [url=http://datuve/raksts/1118/]šeit[/url].

Katrā no iepriekšējiem rakstiem, apskatot dažādos Vista jaunievedumus, tika uzsvērta to nozīme lietotāja drošības uzlabošanā. Microsoft sola, ka Vista būs stabilāka un drošāka, salīdzinot ar iepriekšējām operētāsistēmām. Cerēsim, ka izstrādātāju pūliņi nebūs veltīgi.

Kādi pasākumi tika veikti jaunās sistēmas drošības un stabilitātes nodrošināšanai?
Pirmkārt, tika pilnīgi pārstrādāta saikne starp kodolu un tādām svarīgām sistēmas sastāvdaļām kā tīkla protokoli, audio- un video- sistēma u.c.
Tieši ar kodolu mijiedarbojas tikai neliela daļa no sistēmas komponentēm. Tādējādi teorētsiki pastāv ļoti maza varbūtība, ka kāda kaitnieciska programma izmainīs kodolu. Vērsties tieši pie kodola atļauts tikai ar drošības sertifikātu parakstītajām programmām un draiveriem.
[img]/images/upload/vista_5_1.jpg[/img]

Ja Windows XP lietotājam tika piešķirtas admina tiesības, tad Vista viņam būs jāsamierinās ar daudz mazākām privilēijām, lai nepieredzējis lietotājs nevarētu uzstādīt kaitīgas un bīstamas programmas.
[url=http://www.microsoft.com/technet/windowsvista/library/c61f2a12-8ae6-4957-b031-97b4d762cf31.mspx]BitLocker[/url] tehnoloģija ļauj šifrēt visus diska datus vai kāda konkrēta lietotāja failus. Tas ļaus novērst konfenciālās informācijas noplūdi, piemēram, klēpjdatora zādzības gadījumā. Ja datoru lieto vairāki lietotāji, katrs var aizšifrēt savu kontu.

Ar iebūvēto ugunsmūri var daudzmaz pilīgi kontrolēt tīklu un bloķēt gan izejošo, gan ieejošo datu plūsmu. Jaunā tehnoloģija, kurai dots nosaukums [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Defender]Windows Defender[/url], pilnīgi aizvietos Windows Antispyware. Tā iekļaus sevī spyware skaneri un bloķēs aizdomīgās programmas, turklāt šīs iespējas būs nevis papildinājums operētājsistēmai, bet tiks integrētas tajā.
[img]/images/upload/vista_5_2.jpg[/img]
Lai pēc iespējas samazinātu Internet Explorer 7 mijiedarbību ar operētājsistēmu, tam tiks piešķirtas ļoti mazas privilēģijas. Pēc noklusējuma [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Object_Linking_and_Embedding]ActiveX[/url] elementu atbalsts ir izslēgts.

Diemžēl Vista nebūs iebūvēts antivīruss, taču Microsoft radīja antivīrusu programmu [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Live_OneCare]Windows OneCare[/url]. Atjauninājumi būs pieejami lietotājiem, kuri šo iespēju ir abonējuši. Klīst baumas, ka integrēt Vista antivīrusu neļāva antimonopola likumdošana.

Neparedzētu datu bojājumu novēršanai (piemēram, iekārtu kļūdu vai avārijas strāvas izslēgšanas situācijā) Vista ir iestrādāta atjaunošanas utilīta, par ko sīkāk ir pastāstīts raksta [url=http://datuve/raksts/1117/]3. daļā[/url].
[img]/images/upload/vista_5_3.jpg[/img]

Godīgi sakot, šobrīd nevar būt pārliecinātam par pilnīgu lietotāja drošību un sistēmas stabilitāti. Reāli to varēs izbaudīt tad, kad Vista sāks savu klejojumu pa pasaules datoriem un neskatāmi vīrusu, tārpu un trojānu pulki mēģinās pārraut Vista aizsardzību.

Avots: [url=http://www.winline.ru/vista/reviews/1722.php]WinLine[/url]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us