Windows Vista: inovāciju jūra. 3. daļa

Šis ir trešais raksts par Windows Vista, kurā tiks aplūkotas svarīgākās šajā operētājsistēmā iekļautās lietojumprogrammas, konkrētāk, [i]System Restore, Backup, Windows Mail, Photo Gallery, Calendar, Movie Maker[/i] un [i]Media Player 11[/i]. Ar iepriekšējiem šīs rakstus sērijas darbiem var iepazīties [url=http://datuve/raksts/1112/]šeit[/url] un [url=http://datuve/raksts/1114/]šeit[/url].

[b] System Restore[/b]

Daudzi Datuves lasītāji vismaz vienreiz ir izmantojuši Windows XP sastāvā ietilpstošo programmu „System Restore”, ar kuras palīdzību varēja [i]reanimēt[/i] sistēmu neveiksmīgas kādas programmas instalēšanas vai vīrusa ieperināšanās gadījumā. Arī operētājsistēmā Vista ietilpst šis noderīgais rīks.
Tika pārstrādāts sistēmas drošības kopiju izveides mehānisms. Jaunais System Restore tagad veido t.s. [i]shadow copy[/i]. Katra faila „ēnu kopijā” glabājas tikai informācija par tajā veiktajām izmaiņām. Tādējādi, ja mums ir fails un viņa „ēnu kopija”, mēs varam to restaurēt jebkurā iepriekšējā stāvoklī. Šāds rezerves kopiju izveides paņēmiens, kuram ir dots nosaukums [i]SafeDoc[/i], ir drošāks un stabilāks, salīdzinot ar to, kas tiek izmantots Windows XP. [i]SafeDoc[/i] automātiski veido ēnu kopijas failiem, kuri tiek izmantoti, tāpēc nav jābaidās no nejaušas svarīga faila izdzēšanas.

[b]Backup[/b]

Ja Windows XP lielākā daļa labu failu rezerves kopiju izveides ([i]backup[/i]) programmu bija maksas, tad Vista piedāvā bezmaksas alternatīvu – iebūvētu [i]backup[/i] programmu. Lietotājs ar tās palīdzību var veidot rezerves kopijas vai atjaunot konkrētus failus, mapes vai veselus nodalījumus. Rezerves kopijas var glabāt uz CD, DVD, cietajos diskos vai pat uz lokālajam tīklam pieslēgtajiem datoriem.

[b]Windows Mail[/b]

Vista ir iebūvēts jauns pasta klients Windows Mail, kurš, tāpat kā viņa priekšgājējs [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Outlook_Express]Outlook Express[/url], atbalsta intereškopas un piedāvā vēl daudzas papildus iespējas. Tiek apgalvots, ka lielākajai lietotāju daļai neradīsies vajadzība pēc cita pasta klienta, jo Windows Mail atbalstīs regulāri atjaunojamus pretspama filtrus [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Post_Office_Protocol]POP[/url] un [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Imap]IMAP[/url] kontiem. Windows Mail un Internet Explorer 7 tiks apgādāti ar [i]anti-phishing[/i] filtru, kas traucēs nevēlamām personām iegūt konfidenciālus datus no lietotāja datora.

Turklāt Windows Mail ievērojami uzlabo meklēšanas iespējas: līdzko lietotājs sāk ievadīt pieprasījumu, automātiski tiek pārmeklēta datu bāze, meklējot pēc vārda, adreses, tēmas un vēstuļu satura. Minētā datu bāze ir [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Relational_database]relāciju datu bāze[/url] un tā atbalsta [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Database_transaction]transakcijas[/url]. Tāpēc ļaunākais, kas var notikt pēkšņa strāvas zuduma dēļ, ir tikai viena ieraksta (tā, kurš tika apstrādāts konkrētajā brīdī) zaudēšana.

[b]Calendar[/b]

[img]/images/upload/vista_3_1.jpg[/img]
Kalendārs ir noderīga programma, kura sevī iekļauj gan kalendāru, gan dienas plānu, veicamo uzdevumu sarakstu u.c. Šī programma atbalsta [i]iCalendar[/i] formātu, līdz ar to izveidotos kalendāra failus var izmantot arī [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Mac_OS]MacOS[/url] īpašnieki (skatīt un rediģēt ar [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Ical]Apple [i]iCal[/i][/url]), kā arī publicēšanai tīklā. Es tomēr uzskatu, ka vairākums lietotāju izmantos kalendāru tā tiešajam uzdevumam.

[b]Photo Gallery[/b]

Photo Gallery – Vista iebūvētais ciparu fotogrāfiju sistematizēšanas rīks ar kārtošanas un ātras meklēšanas iespējām izveidotajās bilžu kolekcijās. Tas atbalsta svarīgākās attēlu apstrādes funkcijas: bilžu grupēšanu un pagriešanu, izmēra mainīšanu un „sarkano acu” efekta noņemšanu. Iespēju ziņā es to salīdzinātu ar [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Office_Picture_Manager]Microsoft Office Picture Manager[/url], bet līdz [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Adobe_Photoshop]Photoshop[/url] līmenim tam vēl ir tālu.

[img]/images/upload/vista_3_2.jpg[/img]
Ar Photo Gallery palīdzību var izveidot slaidrādi un saglabāt to uz CD vai DVD diskiem, lai vēlāk noskatītos uz datora vai DVD atskaņotāja. Slaidrādē var ievietot tekstūras, animāciju, slaidu pārejas, pat mūziku un video.

[b]Movie Maker[/b]

Ar Movie Maker varēs viegli izveidot DVD, programma kļūs ātrāka un lietotājam būs vairāk laika, ko veltīt filmas kvalitātes un izmēra izvēlei.
Tikai pēc Vista relīzes varēs izdarīt secinājumus par Movie Maker: vai šī programma būs tikpat laba kā, piemēram, Apple [url=http://en.wikipedia.org/wiki/IMovie]iMovie[/url].

[b]Media Player 11[/b]

Media Player 11 strādās gan uz Windows XP, gan Vista, taču, visticamāk, Vista versija būs iespējām bagatāka. Media Player 11 ir izstrādāts jauns interfeiss, uzlabots portatīvo ierīču atbalsts. Notiks ātra meklēšana milzīgās multimediju datu bāzēs.

[img]/images/upload/vista_3_3.jpg[/img]
Jaunais atskaņotājs ir saistīts ar online mūzikas un video glabātuvi [url=http://en.wikipedia.org/wiki/URGE]Urge[/url], kura ir MTV Network projekts. Tā glabā vairāk nekā divus miljonus treku, kuri ir pieejami noklausīšanai vai ar abonēšanu – lejupielādēšanai.
Tā kā Media Player 11 vēl tiek intensīvi izstrādāts, tad Microsoft vēl neatklāj visas tā iespējas, tomēr jau tagad ir skaidrs, ka jaunajam atskaņotājam ir plašākas iespējas nekā iepriekšējām versijām. Kas uzvarēs sīvajā konkurencē – [url=http://en.wikipedia.org/wiki/ITunes]iTunes[/url] vai Media Player 11 ?

[i]Turpinājums sekos[/i]

Avots: [url=http://www.winline.ru/vista/reviews/1685.php]WinLine[/url]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us