Virtuālais dators – Microsoft Virtual PC 2007

[b]Virtuālais dators (Virtuālā mašīna) – Microsoft Virtual PC 2007[/b]

[i][b]Virtuālā mašīna[/b] – Virtuāla datu apstrādes sistēma, kas šķietami nodota katra atsevišķa lietotāja rīcībā, bet kuras darbība tiek nodrošināta, virtuālo mašīnu lietotājiem kopīgi izmantojot reālās datu apstrādes sistēmas resursus.[/i]

Piemēram, Jūs nevēlaties, nemākat vai neesat pārliecināts, vai spēsiet pareizi sadalīt cieto disku, konfigurēt datoru dual boot režīmā, uzstādīt operētājsistēmu vai veikt jebkādas citas darbības, kas neveiksmes gadījumā varētu ietekmēt jūsu reālo datoru. Izmantojot virtuālo datoru, jums par to nebūs jāuztraucas.
Jūs varēsiet darīt praktiski jebko uz šāda virtuālā datora, nebaidoties par to, ka ar jūsu reālo datoru varētu kautkas notikt.

Virtuālais dators ir programma/programmu kopums, ar kuras palīdzību tiek izveidota virtuāla vide, kurā var darboties praktiski jebkura operētājsistēma, neatkarīgi no reālajā datorā uzstādītās operētājsistēmas. Tiek simulēta reāla datora darbība. Respektīvi, no operētājsistēmas skata punkta, kas ir uzstādīta šādā virtuālajā datorā, izskatās, ka tā darbotos uz reāla datora.

Visi virtuālie datori darbojas pilnībā izolētā vidē, ti nevar nekādi piekļut/ietekmēt citus virtuālos datorus vai uz reālā datora uzstādīto operētājsistēmu. Vienīgais komunikācijas veids starp virtuālajiem datoriem ir virtuālais tīkls.

Galvenais virtuālo datoru pielietojums ir programmatūras testēšana, operētājsistēmu uzstādījumu testēšanai, serveru sistēmās tiek izmantots vairāku serveru darbināšanai uz fiziski viena servera utt. Ir iespējams vienlaicīgi darbināt vairākus virtuālos datorus un simulēt to darbību tīklā, līdz pat ļoti sarežģītām tīkla topoloģijām ar daudziem maršrutētājiem utt. Bieži vien tiek lietots pirms reālu sistēmu ieviešanas dzīvē, no sākuma tiek viss notestēts šādā virtuālajā vidē un tikai pēc tam realizēts reālā vidē.
Piemēram, antivīrusu ražotāji pārbauda vīrusu darbību un to ietekmi šādos virtuālajos datoros, jo viss, kas notiek šādā virtuālajā datorā, neietekmē reālo operētājsistēmu. Programmētājiem tas dod iespēju ātri un efektīvi testēt programmu darbību dažādās operētājsistēmās.

[img]/images/upload/Virtual_PC_2007_x.jpg[/img]

Virtuālais dators nav paredzēts datora resursu prasīgu programmu darbināšanai, kā piemēram, datorspēlēm.

Kā jūs zināt, uz datora ir iespējams uzstādīt arī vairākas operētājsistēmas (dual boot), bet jūs vienlaicīgi varat izmantot tikai vienu no šīm operētājsistēmām, lai pārslēgtos starp tām ir jāpārstartē dators.
Izmantojot virtuālo datoru, jūs varat vienlaicīgi izmantot vairākas operētājsistēmas. Diemžēl tam ir arī savi mīnusi, virtuālais dators izmanto reālā datora resursus – operatīvo atmiņu, procesoru, cieto disku. Šie resursi tiek izmantoti kopīgi ar operētājsistēmu, kas darbojas uz reālā datora. Respektīvi, ja uz jūsu reālā datora būs palaista kāda programma, kas stipri noslogos procesoru, virtuālā mašīna attiecīgi strādās lēnāk un otrādi.

[i]Piezīme: Ja Jūsu datoram ir divkodolu processors (Dual Core, Core2Duo), virtuālais dators izmantos tikai vienu kodolu, otru procesora kodolu atstājot operētājsistēmas rīcībā, kas ir uzstādīta uz fiziskā datora.[/i]

Ja jūsu reālais dators ir pieslēgts datoru tīklam vai internetam, jūs varēsiet piekļūt datoru tīklam/internetam arī no operētājsistēmas, kas uzstādīta virtuālajā datorā. Jums būs iespējams lietot šo virtuālajā datorā uzstādīto operētājsistēmu arī pilnekrāna režīmā.

Lai uzstādītu virtuālo datoru, jums ir jārēķinās, ka būs nepieciešama operatīvā atmiņa gan operētājsistēmai, kas darbojas uz reālā datora, gan tai, kas darbosies virtuālajā datorā. Piemēram – lai uzstādītu operētājsistēmu virtuālajā datorā, ir nepieciešams sasummēt operatīvās atmiņas apjomu, kas nepieciešams reālajai operētājsistēmai ar to kas darbosies virtuālajā datorā, reālā 128MB + virtuālā 128MB, tātad kā minimums jums ir nepieciešams, lai reālajam datoram būtu vismaz 256Mb operatīvā atmiņā. Šī atmiņa tiek izmantota tikai tad, kad darbojas virtuālais dators.
[i]Piezīme: Ja vēlaties uzstādīt Windows Vista virtuālajā datorā, ir jārēķinas, ka šādam virtuālajam datoram vajadzēs vismaz 512Mb operatīvo atmiņu + tik cik nepieciešams operētājsistēmai uz jūsu reālā datora.[/i]

Šajā rakstā apskatīsim Microsoft izstrādāto virtuālā datora programmatūru Virtual PC 2007, kas ir uzlabota Virtual PC 2004 versija. Šajā versijā galvenokārt ir uzlabota virtuālā datora veiktspēja, kā arī nodrošināts atbalsts jaunākajām Windows versijām.

Virtual PC 2007 ir pieejams [b]bez maksas[/b], lejuplādēt var [url=http://www.microsoft.com/windows/products/winfamily/virtualpc/default.mspx][b]šeit[/b][/url]. Pieejams Windows un MacOS operētājsistēmām.

No [url=http://www.microsoft.com/technet/try/vhd/default.mspx]Microsoft web lapas[/url] ir iespējams lejuplādēt izmēģināšanas nolūkā jau iepriekš sagatavotus virtuālos datorus, galvenokārt jauno operētājsistēmu izmēģinājuma versijas.

____________________________________
[b]Minimālās prasības reālajam datoram.[/b]

32bit vai 64bit arhitektūras dators, ar vismaz 400MHz (rekomendēts vismaz 1GHz) procesoru.

Operatīvā atmiņa ieteicams vismaz 512MB.

Virtual PC 2007 var tikt uzstādīts uz šādām OS – Windows Vista Business, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Ultimate, Windows Server 2003 Standard Edition, Windows Server 2003 Standard x64 Edition, Windows XP Professional, Windows XP Tablet PC Edition.

Uz Virtual PC 2007 virtuālā datora var uzstādīt kā Windows (sākot ar Windows 98 līdz Vista), tā arī Linux saimes operētājsistēmas.

Sīkāku apraksu skatīt [url=http://www.microsoft.com/windows/downloads/virtualpc/sysreq.mspx][b]šeit[/b][/url].

____________________________________
[b]Kā izveidot virtuālo datoru?[/b]

1. Lejuplādējiet no Microsoft web lapas Virtual PC 2007 un uzstādiet savā datorā.

2. Kad esat pabeiguši programmas uzstādīšanu, sāknējat Microsoft Virtual PC 2007.
Tiks atvērts vednis, kas piedāvās izveidot jaunu virtuālo datoru. Nospiediet [b]Next[/b].

3. Izvēlaties [b]Create a virtual machine[/b], ja vēlaties izveidot jaunu virtuālo datoru.
[i]Piezīme: Gadījumos, ja jūs esat lejuplādējuši jau gatavu virtuālo datoru no Microsoft lapas, jāizvēlas – Add an existing virtual machine. [/i]
[img]/images/upload/Virtual_PC_2007_1.jpg[/img]

4. Izvēlamies, kur tiks izveidots virtuālais dators.
[i]Piezīme: Būs nepieciešama brīva vieta uz reālā datora cietā diska attiecīgi tam, cik lielu cieto disku vēlaties izveidot virtuālajam datoram.[/i]
[img]/images/upload/Virtual_PC_2007_2.jpg[/img]

5. Izvēlaties, kāda operētājsistēma tiks uzstādīta virtuālajā datorā, jāizvēlas precīzi kura versija, no tā ir atkarīga virtuālā datora komponenšu simulēšana. Ja tiek uzstādīta Linux operētājsistēma, jāizvēlas – Other.
[img]/images/upload/Virtual_PC_2007_3.jpg[/img]

6. Izvēlaties, cik daudz no kopējās, reālā datora, operatīvās atmiņas izmantos virtuālais dators. Recomended RAM – tiek atspoguļots, cik konkrētajai operētājsistēmai, ko uzstādīsiet virtuālajā datorā, ir rekomendētais operatīvās atmiņas apjoms.
[img]/images/upload/Virtual_PC_2007_4.jpg[/img]

7. Izveidojam virtuālā datora cieto disku, izvēloties – [b]A new virtual hard disk[/b]
[i]Piezīme: Gadījumos, ja jūs esat lejuplādējuši jau gatavu virtuālo datoru no Microsoft lapas, jāizvēlas – An existing virtual hard disk. [/i]
[img]/images/upload/Virtual_PC_2007_5.jpg[/img]

8. Ievadiet virtuālā datora diska lielumu megabaitos. Maximum virtual hard disk size – maksimāla piejamā brīvā vieta, kuru variet izmantot virtuālā datora diska izveidošanai.
[img]/images/upload/Virtual_PC_2007_6.jpg[/img]

9. Nospiediet [b]Finish [/b], lai pabeigtu virtuālā datora izveidi. Pēc tā atvērsies virtuālā datora konsole, kur būs redzami visi izveidotie virtuālie datori, ja tādi ir vairāki.

____________________________________
[b]Virtuālā datora konsole.[/b]

[img]/images/upload/Virtual_PC_2007_icon.jpg[/img]
Pirmo reizi sāknējot Virtual PC 2007, tiks atvērts vednis, kas piedāvās izveidot virtuālo datoru. Kad jau būs izveidots vismaz viens virtuālais dators, sāknējot Virtual PC 2007 tiks atvērta virtuālo datoru konsole, kurā tiks parādīti visi izveidotie virtuālie datori.

[i]Piezīme: Virtuālā datora konsole mēdz minimizēties rīkjoslā, blakus pulkstenim. Gadījumos ja Jūs mēģinat palaist Virtual PC 2007 un Jums tas neatveras, pārliecinaties ka tas nav minimizēts rīku joslā.[/i]

Iespējas virtuālā datora konsolē:
[img]/images/upload/Virtual_PC_2007_konsole2.jpg[/img]
[b]New[/b] – atver vedni, ar kura palīdzību ir iespējams izveidot jaunus/papildus virtuālos datorus.
[b]Settings[/b] – atver papildus iestatījumus iezīmētajam virtuālajam datoram, kur jūs varat mainīt dažādus parametrus.
[b]Remove[/b] – dzēst iezīmēto virtuālo datoru.
[b]Start[/b] – sāknēt iezīmēto virtuālo datoru.

Apskatīsim sīkāk, kādas iespējas ir [b]Settings[/b] sadaļā.
[img]/images/upload/Virtual_PC_2007_settings_1.jpg[/img]
[b]File Name[/b] – varat nomainīt virtuālā datora nosaukumu
[b]Memory[/b] – iespējams mainīt operatīvās atmiņas daudzumu, kas būs pieejams konkrētajam virtuālajam datoram.
[b]Hard Disk 1, 2, 3[/b] – iespējams pievienot vairākus virtuālos cietos diskus, maksimums 3 diskus, vai arī mainīt esošo disku parametrus.
[b]Undo Disks[/b] – iespējo papildus iespēju, kur visas izmaiņas, kuras jūs veiksiet strādājot virtuālajā datorā, tiks saglabātas pagaidu diskā (datnē uz reālā datora cietā diska) un beidzot darbu ar virtuālo datoru jums būs iespējams izvēlēties, vai saglabāt šīs izmaiņas vai atcelt. Respektīvi, ja jūs eksperimentējat ar virtuālo datoru un nevēlaties, lai visas šīs izmaiņas tiktu saglabātas, ieteicams izmantot Undo Disk. Atceļot izmaiņas, virtuālais dators atgriezīsies stāvoklī, kāds bija pirms izmaiņu veikšanas, ļoti noderīga opcija, lai jebkādu kļūdu gadījumā nebūtu jauzstāda operētājsistēma no jauna uz virtuālā datora.
[b]CD/DVD Drive[/b] – iespējams norādīt, kura, no fiziskā datora optiskajām iekārtām tiks izmantota.
[b]Floppy Disk[/b] – iespējams norādīt, vai izmantot fiziskā datora diskešu dzini.
[b]COM1, COM2, LPT1[/b] – iespējams izmantot attiecīgos fiziskā datora portus, ja pie tiem ir pieslēgtas kādas iekārtas, piemēram printeris.
[b]Networking[/b] – iespējams pievienot virtuālo tīkla adapteri, maksimums 4 adapterus. Ir iespējams pieslēgties caur šo virtuālo adapteri arī datoru tīklam, tai skaitā internetam, kas pieejams uz fiziskā datora, vai arī darboties tikai virtuālajā vidē.
[b]Sound[/b] – ieslēgt/izslēgt virtuālo skaņas karti.
[b]Hardware Virtualization[/b] – ieslēgt/izslēgt aparatūrisku virtualizācijas atbalstu, kas ir iebūvēts jaunākajos datoru procesoros, vēlams atstāt ieslēgtu.
[b]Mouse[/b] – ieslēgt/izslēgt peles atbalstu, nepieciešams uzstādīt Virtual Machine Additions.
[b]Shared Folders[/b] – iespējo koplietojamu mapes atbalstu. Iespējams tikai, ja tiek uzstādīts papildus Virtual Machine Additions. Izmantojot šo mapi, jūs varēsiet pārkopēt failus uz/no virtuālo datoru. Uz virtuālā datora šo mapi jākartē kā tīkla disku.
[b]Display[/b] – iespējams konfigurēt virtuālā datora ekrāna parametrus. Izmantojot Alt+TAB iespējams pārslēgties uz pilnekrāna režīmu.
[b]Close[/b] – iespējams konfigurēt, kādas darbības tik veiktas, izslēdzot virtuālo datoru.

Izvēloties [b]File[/b] -> [b]Options[/b] iespējams veikt papildus konfigurāciju virtuālo datoru videi, piemēram, kā tiks sadalīts procesora laiks, ja darbojas vairāki virtuālie datori vienlaicīgi utt.

Svarīgi – lai sāknētu virtuālo datoru no CD vai DVD diska kopijas .iso formātā, nepieciešams sāknēt virtuālo datoru un izvēlēties no izvēlne [b]CD -> Capture ISO Image…[/b]. Virtuālā datora sāknēšana tiks apstādināta, kamēr izvēlēsieties attiecīgu iso datni.

____________________________________
[b]Apskatīsim sīkāk virtuālā datora cietā diska konfigurācijas iespējas.[/b]

[i]Piezīme: Viss, kas atrodas uz cietā diska virtuālajā datorā, glabājas datnē ar paplašīnājumu .VHD (Virtual Hard Disk).[/i]

Virtuālā datora konsolē jāiezīmē virtuālais dators un jāizvēlas [b]Settings[/b], pēc kā jaiezīmē Hard Disk1, 2 vai 3, attiecīgi kuru no diskiem vēlaties konfigurēt.

Izmantojot [b]Virtual Disk Wizard[/b] vedni, būs iespējams pievienot papildus diskus vai modificēt esošos.

Iespējams izvēlēties šādus cietā diska veidus:
[b]Dynamically expanding (Recomended)[/b] – cietā diska izmērs būs attiecīgs reālo datu apjomam tajā, jo vairāk informācijas tiks ierakstīts, jo lielāks tas kļūs. Diska izmērs nesamazinās, ja informācija no tā tiek dzēsta. Maksimālais izmērs, ko var sasniegt šāds disks, ir attiecīgs tam kādu norādījāt, veidojot disku.
[b]Fixed size[/b] – fiksēta izmēra disks, kur disks aizņem tieši tik daudz vietas, cik tika norādīts veidojot to. Šāda tipa disks nodrošina vislabāko veiktspēju virtuālajam datoram.
[b]Differencing[/b] – uz šāda tipa diskā glabājās tikai izmaiņas, kuras veiktas darbā ar virtuālo datoru. Saistīts ar normālo virtuālā datora disku.
[b]Linked to a hard disk (Advanced)[/b] – šī iespēja ir paredzēta tikai pieredzējušiem lietotājiem, tiek izmantots datora fiziskais disks datu glabāšanai, nevis tikai datne uz tā.

____________________________________
[b]Apskatīsim sīkāk virtuālā datora tīkla adapter konfigurācijas iespējas.[/b]

Virtuālā datora konsolē jāiezīmē virtuālais dators un jāizvēlas [b]Settings[/b], pēc kā jaiezīmē [b]Networking[/b].

[b]Number of network adapters:[/b] – izvēlamies, cik tīkla kartes būs virtuālajam datoram, maksimums četras.
[img]/images/upload/Virtual_PC_2007_settings_net.jpg[/img]
Tīkla karšu izvēles iespējas:
[b]Fiziskā datora tīkla adapteris[/b] – ja Adapter x laukā izvēlēsieties fiziskā datora tīkla adapteri. Šādā gadījumā virtuālajam datoram būs pilnīga piekļuve datoru tīklam, kas ir pieejams fiziskajam datoram. Tīklā tas būs redzams kā fiziski atsevišķs dators, ja tīklā darbojas DHCP serveris, IP adrese virtuālajam datoram tiks nkonfigurēta automātiski, citos gadījumos jāveic IP adreses konfigurācija manuāli operētājsistēmā, kas uzstādīta virtuālajā datorā. Citi datori, kas atrodas datoru tīklā, arī varēs pieslēgties šim virtuālajam datoram, itkā tas būtu reāls dators ar savu, atšķirīgu no fiziskā datora, IP adresi, kas pieslēgts datoru tīklam.
[b]Local only[/b] – virtuālā datora tīkla adapteris darbosies tikai virtuālajā tīklā, ja izmantosiet vairākus virtuālos datorus, šie datori komunicēs savā starpā tikai virtuālajā tīklā. Izmantojiet šo veidu, ja nevēlaties, lai virtuālie datori piekļūtu fiziskajam datoru tīklam.
[b]Not connected[/b] – tīkla adapteris nebūs pieslēgts, ekvivalents, ja jūsu fiziskajam datoram ir atvienots datortīkla vads.
[b]Shared networking[/b] – šajā gadījumā visi virtuālie datori no virtuālā tīkla varēs piekļūt datoram fiziski pieslēgtajam datoru tīklam. Virtuālajā tīklā sāks darboties DHCP serveris, kas visiem virtuālajiem datoriem piešķirs IP adreses ar attiecīgu konfigurāciju, lai tie spētu piekļūt fiziskajam tīklam, kā arī sāks darboties NAT serviss, kas maskēs visus virtuālos datorus zem vienas IP adrses. Diemžēl šādā tīkla veidā no fiziskā tīkla nebūs iespējams piekļūt virtuālajiem datoriem virtuālajā tīklā.

[i]Piezīme: Virtuālais tīkls darbojas kā viens komutators (switch), kuram tiek pieslēgti visi virtuālie datori. Identiski kā, ja jūs fiziski pieslēgtu datorus pie viena komutatora. Lai gan tas ir fiziski viens tīkls, ir iespējams loģiski dalīt šo tīklu, izmantojot IP adreses, piemēram, lai varētu simulēt vairāku tīklu darbību, uzstādīt maršrutētāju, veikt maršrutēšanas simulācijas[/i]

Piemēram: Jūs varat izveidot divus datoru tīklus, uzstādīt Mikrotik maršrutētāju, kas pieejams no Mikrotik mājas lapas, un simulēt maršrutēšanu starp šiem tīkliem, vai notestēt kādu specifisku datoru tīkla konfigurāciju, pirms to ieviest dzīvē.

____________________________________
[b]Virtual Machine Additions uzstādīšana.[/b]

Lai uzstādītu Virtual Machine Additions (Virtuālās Mašīnas Papildinājumi) ir jāsāknē virtuālais dators, uz kura vēlaties uzstādīt šos papildinājumus. Kad operētājsistēma ir pilnībā ielādējusies, no [b]Action[/b] izvēlnes jāizvēlas [b]Install or Update Virtual Machine Additions[/b]. Tiks atvērts vednis virtuālajā datorā, ar kura palīdzību jāveic uzstādīšana. Uzstādot šos papildinājumus, uzlabosies operētājsistēmas ātrdarbība virtuālajā datorā, jo tiks uzstādīti optimizēti iekārtu draiveri, kā arī būs iespējasm izmantot šādas papildus iespējas:
* Iespēja lietot koplietojamu mapi, lai kopētu datnes no/uz virtuālo datoru.
* Mainot virtuālā datora loga izmērus, ekrāna izšķirtspēja tiks automātiski nomainīta arī operētājsistēmā, kas darbojas virtuālajā datorā.
* Video adaptera draiveris ļaus mainīt ekrāna izšķirtspējas uzstādījumus.
* Iespēja kopēt un ielīmēt tekstus no virtuālā datora uz fizisko un otrādi.
* Pulksteņa sinhronizācija ar fizisko datoru.

[i]Piezīme: Lai pārnestu datus uz virtuālo datoru, jūs varat arī vienkārši izveidot iso datni, kas satur visu nepieciešamo informāciju. ISO datņu veidošanai var izmantot programmu kā UltraISO vai līdzīgu.[/i]

Kad esat vecis virtuālā datora konfigurāciju, sāknējiet to, nospiežot pogu [b]Start[/b].
[img]/images/upload/Virtual_PC_2007_start.jpg[/img]

Virtuālā datora BIOS iestatījumos var nokļūt nospiežot DEL taustiņu virtuālā datora sāknēšanās sākumā. BIOS konfigurācija notiek līdzīgi kā uz parasta datora.

Operētājsistēmas uzstādīšana arī ir veicama identiski kā uz parasta datora.

Vairāk informācijas meklējiet internetā un oficiālālajā [url=http://www.microsoft.com/windows/products/winfamily/virtualpc/default.mspx]Virtual PC 2007[/url] web lapā.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us