Videospēles: to pagātne, tagadne un iespējamā nākotne. Nobeigums

Iepriekšējos rakstos ([url=/raksts/1134/]1.daļa[/url] un [url=/raksts/1136/]2.daļa[/url]) apskatīju spēlīšu vēsturi, neseno pagātni un mūsdienas. Nu ir pienācis laiks padiskutēt par nākonti!

[updeitoju informāciju par PS3 cenām – paldies McZiP]

Tuvākajā laikā ir gaidāma jauna cīņa par dominējošo stāvokli tirgū. 2005. gada. oktobrī iznāca jaunā Microsoft konsole Xbox 360. PlayStation 3 un Nintendo Wii, kuru vēl nesen sauca Revolution, iznākšana ir paredzēta 2006. gada rudenī. Šī būs, nu jau aizsāktā, septītā konsoļu paaudze. Pirmajos mēnešos Microsoft izdevās pārdot 1,5 milj., konsoļu. Bet tas ir pārsvarā tikai Eiropā un ASV. Japāna ir nopirktas tikai 120’000 vienības. Kā iepriekšējā tā arī šī, jaunās paaudzes konsole, nes savam izdevējam vienus vienīgus zaudējumus, jo tās ražošanas cena pārsniedz mazumtirdzniecības cenu. PlayStation 3 draud tāda pati situācija, jo prognozētā cena, par kuru pircēji vēl būtu gatavi to iegādāties, ir $500.

[b]Nākotne[/b]
Tuvākajā laikā ir gaidāma jauna cīņa par dominējošo stāvokli tirgū. 2005. gada. oktobrī iznāca jaunā Microsoft konsole Xbox 360. PlayStation 3 un Nintendo Wii, kuru vēl nesen sauca Revolution, iznākšana ir paredzēta 2006. gada rudenī. Šī būs, nu jau aizsāktā, septītā konsoļu paaudze. Pirmajos mēnešos Microsoft izdevās pārdot 1,5 milj., konsoļu. Bet tas ir pārsvarā tikai Eiropā un ASV. Japāna ir nopirktas tikai 120’000 vienības. Kā iepriekšējā tā arī šī, jaunās paaudzes konsole, nes savam izdevējam vienus vienīgus zaudējumus, jo tās ražošanas cena pārsniedz mazumtirdzniecības cenu. PlayStation 3 draud tāda pati situācija, jo nesen paziņotā cena, kas ir $499 un $599 atkarībā no komplektācijas, iespējams ir stipri zemāka par pašizmaksu. Pēc neoficiālām ziņām, šobrīd konsoles pašizmaksa ir $700 – $800. Tas lielā mērā ir saistīts ar jauno Blu-ray disku tehnoloģiju, kuras izmaksas šobrīd vēl ir ļoti augstas. Sony šajā jautājumā no komentāru sniegšanas izvairās. Savukārt Nintendo sola, ka tās jaunais produkts maksās lētāk par Xbox 360, kurš maksā $300 – $400, atkarībā no komplektācijas. Toties spēļu izstrādātāji jau ir paziņojuši par vairāku līdz šim ļoti populāru spēļu izstrādi priekš jaunās Sony konsoles – Metal Gear Solid 4, Resident Evil 5 (tiks izlaista arī uz jaunā Xbox, bet vēlāk), Gran Turismo 5, u.c. Savukārt Xbox 360 šobrīd var palepoties tikai ar dažām tiešām labām spēlēm – Dead or Alive 4, Call of Duty 2, kā arī jauno Tomb Raider spēlīti, kas arī iznāks uz citām platformām. Par galvenajiem PS3 trumpjiem šobrīd tiek uzskatīti augstāk minētie MGS4, RE5 un GT5. Kā lietas attīstīsies turpmāk ir grūti prognozēt, tomēr caurmērā valda uzskats, ka Sony visdrīzāk izdosies izvirzīties vadībā, ņemot vērā ļoti lielo fanu daudzumu un ekskluzīvās spēles, dažas no kurām jau ir sasniegušas kulta statusu. Piedevām, viņi to jau ir izdarījuši 2 reizes pēc kārtas.

Tomēr spēļu industrijai tiek prognozēta arī drūmāka nākotne. Sāk izplatīties uzskats, ka drīzumā varētu atkārtoties 1983.gads un visa industrija sabruks. Kā galvenie argumenti šim apgalvojumam tiek minēti pārsātinājums un salīdzinošā vienveidība spēļu vidū. Problēma ir tāda, ka mūsdienās ir izgudroti gandrīz visi iespējamie spēļu veidi – auto, avio, moto, sporta, dzīves un citi simulatori, lomu spēles, visa vieda stratēģijas un piedzīvojumu spēles. Pēdējos gados labākās spēles ir dažādu šo žanru krustojumi. Reāli uzlabojumi, līdz ar jaunas daļas iznākšanu, spēles gaitas ziņā ir reti. Tās sāk palikt arvien vienveidīgākas. Uzlabojas tikai grafika. Tiek prognozēts, ka tas sasniegs tādu līmeni, ka cilvēkiem vienkārši apniks pirkt jaunas spēles, jo tajās nav nekā jauna, izņemot grafiku. Par laimi, grafika ir labs iemesls, lai nopirktu spēli. Salīdzinājums: vidēji spēle maksā ap $50. Kino apmeklējums ASV maksā ~$7. Filmas vidējais garums ir 90 minūtes. Vidējais spēles garums ir 20 stundas. Vidusmēra amerikānis aptuveni pusi brīvā laika pavada pie TV. Tas ir pietiekoši, lai nedēļas, divu laikā izspēlētu kādu datorspēli. Manuprāt, šis apgāž vel vienu spēļu „apokalipses” sludinātāju argumentu – cilvēkiem esot pārāk maz laika, lai spēlētu datorspēles. Diemžēl, arī precējies cilvēks, kuram ir bērni, diezgan daudz laika pavada pie TV ekrāna. Līdz ar datorspēļu popularitātes pieaugumu, kurš turpinās pēdējos 15 gadus un šobrīd netaisās apstāties, iespējams, ka cilvēku vairāk spēlēs spēles, nevis skatīties filmas, jo jaunajām spēlēm parasti ir ļoti spēcīgs kinematogrāfiskais efekts, kas nodrošina daudz interesantāku spēlēšanu. Tomēr pastāv samērā liela iespēja, ka tirgū varētu iestāties stagnācija – patērētāji pārstās pirkt datorspēles, kurās ir vienkārši nedaudz uzlabota grafika, salīdzinot ar priekšgājējiem.

Diemžēl tas lielā mērā ir atkarīgs no izstrādātāju sirdsapziņas. Ja mazāk vietas viņu prātos aizņems vieglas naudas iegūšana, bet palielināsies vēlme radīt oriģinālus un interesantus projektus, tad izdosies izvairīties no 1983.gada sabrukuma.

[b]Dažādi fakti[/b]
Statistika par ASV spēlētājiem 2005. gadā:
• 75% mājās tiek spēlētas datorspēles
• Vidējais spēlētāja vecums ir 30 gadi
• Spēlētāju sadalījums pa vecuma grupām: 35% – zem 18; 43% 18 – 49; 19% virs 50 gadiem
• 19% amerikāņu, kuriem ir virs 50 gadiem ir spēlējuši kādu spēli 2004. gadā. 1999. gadā šis rādītājs bija 9%
• Vidējais datorspēles pircēja vecums ir 37 gadi
• Pieaugušie geimeri vidēji spēlē spēles jau 12 gadus.
• 53% spēlētāju uzskata, ka turpinās spēlēt spēles arī pēc 10 gadiem
• Visvairāk pārdotās konsoļu spēles ir Action žanra un vismazāk – kaušanās
• Visvairāk pārdotās PC spēles ir stratēģijas; vismazāk – Action
• 2004. gadā vispārdotā konsoļu spēle bija GTA: San Andreas. 6. vietā bija Pokemon spēle.
• Visvairāk pārdotā PC spēle bija The Sims 2; 5. un 6. vietā bija The Sims papildinājumi.
• 79% geimeru apgalvo, ka vismaz 20 stundas mēnesī nodarbojas ar sportu
• Vidēji nedēļā geimeris pavada 20.9 stundas spēlējot datorspēles
• 92% vecāku ir klāt, kad tiek pirkta vai nomāta kāda datorspēle
• 32% vecāku regulāri spēlē spēles kopā ar saviem bērniem
• 63% vecāku uzskata, ka spēles atstāj pozitīvu iespaidu uz viņu bērniem
• Galvenie 4 iemesli, kamdēļ vecāki spēlē spēles ar bērniem:
i. Jo bērni paprasīja (69%)
ii. Tās ir labs veids, ka pavadīt laiku kopā ar bērnu (68%)
iii. Tā ir laba izklaide visai ģimenei (66%)
iv. Tā ir laba iespēja kontrolēt, ko bērns spēlē (56%)
• 2004. gadā ASV tika pārdoti 203 milj., konsoļu;
• 2004. gadā ASV tika pārdoti 45 milj., PC

[b]P.S.[/b]
Rakstu tapšanā ir izmantoti meteriāli no wikipedia.com, about.com, bnl.gov, osti.gov, google.com (lasi – dadudz dažādas lapas), u.t.t., u.t.j.p., kā arī no personīgās pieredzes.

[b]Bildītes par tēmu[/b]

PlayStation 3 – iznāks 2006. gada 11. novembrī Japānā un 17. novembrī pārējā pasaulē
[img]/images/upload/PS3.jpg[/img]

Xbox 360 – iznāca 2005.gada 22. novembrī
[img]/images/upload/B000A41GHC.01.LZZZZZZZ_small.jpg [/img]

Wii – parēdzēts, ka iznāks 2006. gada novembrī
[img]/images/upload/NintendoRevolution_small.jpg[/img]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us