Videospēles: to pagātne, tagadne un iespējamā nākotne. 2.daļa

Iepriekšējā rakstā ([url=/raksts/1134/]1.daļa[/url]) apskatīju pirmās konsoles un industrijas dzimšanu. Šoreiz stāsts turpināsies – tiks aplūkota nesenā pagātne un mūsdienas…

[b]Neliela piebilde par Zhiliton’iem & Co[/b]
Visu mīļotie un bērnībā apjūsmotie Zhilitoni, Dendy un citi brīnumi nav nekas vairāk, kā NES, SNES, MegaDrive u.c. kloni. Par Zhiliton informācijas praktiski nav, toties Dendy gan ieguva lielu popularitāti bijušā PSRS teritorijā un to pazīst arī ārzemēs. Kloni gandrīz vairākumā gadījumu tika izgatavoti nelegāli, bez patentu turētāja atļaujas, kā arī bieži vien krāpjot pašu pircēju. Par šiem izlēcieniem ar atbildīgas tādas valstis kā Ķīna, Taivāna, Dienvidkoreja, Brazīlija un citas… Par laimi (vai diemžēl…) daudzas oriģinālās Nintendo spēles nebija iespējams spēlēt, dēļ drošibas sistēmām, kā rezultātā šie kloni nespēja palaist slavenākās spēles.
Sīkāk par šo tēmu var palasīties šajā Wikipēdijas rakstā:
[url]http://en.wikipedia.org/wiki/Famiclone[/url]

[b]Vēsture – nesenā pagātne[/b]
1987. gadā tirgus atkopās un gan patērētājos, gan izplatītājos atkal radās uzticība šai samērā jaunajai produktu kategorijai. Pēc tirgus sabrukuma 1983. gadā, daudz kas tika reorganizēts. Konsoļu ražotāji panāca kontroli par izstrādātājiem iestrādājot kārtridžos autentiskuma mehānismus, kuriem tika dota pieeja tikai licencētiem izstrādātājiem, tādā veidā nodrošinoties pret nekontrolētu tirgus piesātinājumu, kas izraisīja agrāko krīzi.

Trešā, tā saucamā 8-bitu, konsoļu paaudze pastāvēja no 1985. līdz 1989. gadam. Tā īpaši neatšķīrās no iepriekšējās paaudzes. Procesori palika ļoti līdzīgi un īpaši vizuālie uzlabojumi nenotika. Šī paaudze atšķiras ar to, ka tā bija pirmā, kurā sāka uz konsolēm uzrādīt procesora bitu skaitu. Stipri palielinājās spēļu kvalitāte un šīs paaudzes laikā parādījās daudzas spēles, kas daudziem ir pazīstamas arī mūsdienās: Bomberman, Contra, Final Fantasy, FIFA, Metal Gear, Super Mario Bros., Tetris un citas.

Kā arī tirgū parādījās tādas mūsdienās pazīstamas kompānijas, kā Ninendo un Sega. Abi šie ražotāji pirms tam spēlēja ļoti mazu lomu industrijā, bet tās spēja izmantot to, ka rietumu kompānijas bija spēcīgi cietušas krīzes dēļ.

Galvenās konsoles bija Nintendo Entertainment System (NES), Sega Master System, Atari 7800, Commodore C64 Games System un Amstrad GX4000. Vispopulārākā bija NES konsole, kura tika pārdota 62 milj., eksemplāros, tai sekoja Sega ar tikai 12 mil j.,pārdotām konsolēm.

1987. gadā aizsākās ceturtā, jeb 16-bitu, konsoļu paaudze. Tā turpinājās līdz pat 1994.gadam, kad iznāca Sony PlayStation Šajā laikā aizsākās tā saucamie konsoļu kari, kuri turpinās arī mūsdienās un lielā mērā nodrošina industrijas attīstību un produktu kvalitāti. Šajā laikā tirgū dominēja divas kompānijas – Sega un Nintendo ar savām konsolēm – Sega Mega Drive un Super Nintendo Entertainment System (SNES) (saukta arī par Super Nintendo). Īsti nesaprotamu iemeslu dēļ Austrumeiropā ir izplatītāka Segas konsole, neskatoties uz to, ka pārējā Eiropā populārāka bija SNES. Lai gan pirms ceturtās paaudzes Nintendo piederēja 90% tirgus, Sega izlaida savu konsoli neilgi agrāk un spēja iekarot lielu daļu tirgus. Sega Mega Drive – 35 milj; SNES – 49. milj. Lai tiktu galā ar Segas ātrajiem iekarošas tempiem, Nintendo izlaida uz savas jaunās konsoles daudzas spēles, kas pirms tam izlaistas uz NES, piemēram, Super Mario. Ceturtajā paaudzē arī tika aizsāktas daudzas spēļu sērijas, kas ir pazīstamas arī mūsdienās – Earthworm Jim(Sega), Front Mission (SNES), Mario Kart (SNES), Metal Slug (SNES), Mortal Kombat (Sega), NBA Jam (Sega, SNES), Street Fighter (Sega, SNES), Sonic the Hedgehog (Sega). Daudzas spēles tika izlaistas uz vairākām konsolēm, kas ir izplatīta parādība arī mūsdienās.

Kamēr savā starpā cīnījās Sega un Nintendo, uz PC notika neliela revolūcija. 1993. gadā ID Software izlaida savu nu jau leģendāro datorspēli Doom. Tā izcēlās ar to, ka bija pirmā īstā 3D šaušanas spēle un tiek uzskatītā par modernā FPS žanra dibinātāju, neskatoties uz to, ka pirms tās jau bija iznācis Wolfenstein 3D. Galvenie iemesli šim uzskatam ir tas, ka Doom piedāvāja tīkla spēles iespējas un tā bija viegli modificējama, nemaz nerunājot par tam laikam galvu reibinošo grafiku. Ceturtās paaudzes laikā PC attālinājās no konsoļu tirgus, galvenokārt, jo PC attīstība notika daudz straujāk, nekā konsoļu. Tā iemesls ir iespēja datorā mainīt sastāvdaļas un to uzlabot, ikreiz, kad tirgū parādās jauns procesors/videokarte/cietais disks. Konsolēm šāda iespēja tika liegta, jo izstrādātājiem bija jānodrošina, lai spēles, kas tikko izlaistas, varētu bez mazākajām problēmām spēlēt uz, teiksim, trīs gadus vecas konsoles. Arī stratēģiju žanrs piedzīvoja strauju attīstību, līdz ar tādām spēlēm, ka Dune, Civilization, Heroes of Might and Magic.

Paralēli sākas arkāžu spēļu pagrimums. Pie tā bija vainīga lielā konsoļu popularitāte un akūtais jauno spēļu trūkums. Cilvēki vairs negribēja maksāt par katru reizi, kad spēlē kādu spēlīti.

Piektā, jeb 32-bitu/64-bitu, paaudze. 1994 līdz 1999. gads. 1993. gadā Panasonic izlaida savu ļoti moderno priekš tiem laikiem konsoli 3DO. Tā bija viena no pirmajām konsolēm, kurai kā galvenais datu nesējs bija kompaktdisks. Pirmīt tika izlaistas speciālas ierīces priekš Sega un Nintendo konsolēm, bet tām nebija liela popularitāte cenas un zemās spēļu pieejamības dēļ. Tā kā 3DO cena bija gandrīz $700 un tajā mirklī tirgus bija piesātināts ar iepriekšējās paaudzes konsolēm, tā nespēja iekarot tirgu un tās ražošana tika pārtraukta 1994. gadā.

Piektā paaudze iezīmē 3D ēras sākumu priekš konsolēm. Tas kardināli mainīja pašu spēlēšanas procesu. Daudzi vecie geimeri uzskata, ka 3D spēles nebija tik uzjautrinošas un interesantas kā agrāk.

Šajā laikā aizsākās „konsoļu karu” nākamā fāze „sistēmu kari”, kur viens no galvenajiem faktoriem bija nevis konsoles spēļu kvalitāte, bet gan jauda.

Industrijā bija ierasts, ka pēkšņi var parādīties kāds jauns ražotājs un ātri vien iekarot to. Tas notika arī 1994. gadā. Sony izlaida savu konsoli PlayStation (PSX). Mūsdienās ir ļoti labi zināms, ka tieši šī konsole ir pati populārākā pasaulē. Tās galvenie konkurenti bija Sega Saturn un Nintendo 64. Saturn bija tehniski vājāka un tai bija arī ļoti slikta mārketinga stratēģija. Sega savu konsoli steidzīgi palaida tirgū pirms Sony, jo PSX tehniskie parametri bija labāki. Diemžēl nebija sarunāti pietiekoši daudz izplatītāju un gatavo spēļu daudzums arī bija niecīgs, kā arī konsole maksāja par $100 vairāk nekā PSX. Nintendo 64 bija jaudīgāka par PSX, bet tā iznāca par vēlu un piedāvātās spēles neizcēlās ar īpaši labu kvalitāti. Vēl viens no Sony uzvaras iemesliem bija krasi atšķirīgais mārketings – Sony savu konsoli pozicionēja kā produktu priekš jauniešiem divdesmitajos gados, savukārt Nintendo un Sega savu produktu pozicionēja priekš bērniem. Nintendo tomēr izdevās iegūt puslīdz zīmīgu tirgus daļu un izlaist dažas tiešām labas spēles, piemēram, Mario 64 un Zelda 64. Pārdošanas rādītāji 5. paaudzei: Sega Saturn – 9milj., Nintendo 64 – 33 milj., un PlaysStation – 102 milj., kosoļu. PSX bija pirmā konsole, kuru pārdeva vairāk kā 100 milj., eksemplāru.

Šai laikā arkādes spēles ir praktiski zaudējušas savu aktualitāti un pastāv tikai kā neliels piedēklis industrijai.

90-to gadu vidū PC tirgū parādās jauns izgudrojums – 3D akselerators. Tas kļuva ar jaunās spēļu paaudzes stūrakmeni. Drīz vien parādījās PC komplektācijas, kas bija galvenokārt paredzētas spēlēm. Un tomēr PC un konsoles joprojām nebija konkurenti. Kamēr konsoles veica lielo 3D lēcienu, PC notika strauja, bet samērā vienmērīga attīstība. Tika uzlabota grafika, nāca klajā jaunas spēles. Šajā laikā klajā nāca tādas spēles kā Quake, Half Life, Civilization 2, turpinājās Heroes of Might and Magic un citas sērijas. Šajā laikā parādījās arī daudzas spēles, kas bija pieejamas gan uz dažādām konsolēm gan uz PC. Piemēri: GTA, dažādi sporta spēļu simulatori, Need for Speed sērijas spēles, viena no kurām – Porche Challenge tika taisīta atsevišķi priekš PC un atsevišķi priekš PSX. 1999. gadā notika šķietami neticamais. Laikā, kad tehnoloģiski konsoles, principā, jau bija pamatīgi atpalikušas no PC uz PSX iznāca Quake 2.

Zīmīgākās šī perioda spēles un spēļu sērijas: Ace Combat(PSX), Crash Bandicoot (PSX), Duke Nukem (PC, PSX), Doom (PC), Gex (PC, PSX), Grand Theft Auto(PC, PSX), Gran Turismo(PSX), Medal of Honor (PC, PSX), Mario Party (N64), Metal Gear Solid (PSX, PC), Need for Speed(PC, PSX), Paper Mario(N64), Quake(PC, PSX), Resident Evil (PSX, PC), Ridge Racer (PSX), Silent Hill (PSX, PC), Spyro the Dragon (PSX), Super Smash Bros. (N64), Syphon Filter (PSX), Tekken (PSX), Tom Clancy’s Rainbow Six(PC, PSX), Tomb Raider (PC, PSX), Tony Hawk’s Pro Skater (PSX, N64), Twisted Metal (PSX), Unreal (PC), wipEout (PSX).

[b]Mūsdienas[/b]
Šobrīd pamazām noslēdzas 6. paaudze, kura sākās 1998. gadā līdz ar Sega Dreamcast iznākšanu. 6. paaudzes „cīņas” atkal uzvarēja Sony konsole PlayStation 2, kura iznāca 2000. gadā. To nodrošināja PS2 kosoles spēja spēlēt PSX spēles, DVD diskus. Attiecīgi, iegādājoties jauno Sony konsoli, nevajadzēja uzreiz atvadīties no vecajām spēlēm un tas bija arī „saimniecībā noderīgs”. Piedevām, pircēji joprojām atcerējās Sega Saturn izgāšanos 90-to gadu sākumā un vairs neuzticējās šai konsolei. Visa šī rezultātā, Sega 2002. gadā pārtrauca konsoļu ražošanu un tālāk darbojās tikai kā spēļu izstrādātājs priekš Nintendo, Sony un Microsoft. Pēdējā kompānija arī iesaistījās lielajā konsoļu tirgū ar savu produktu Xbox. Nintendo šoreiz piedalās ar savu konsoļes GameCube, kura iznāca 2001. gadā kopā ar Xbox. Šīs trīs kompānijas arī sadalīja visu konsoļu tirgu savā starpā, pārdodot kopā 156 milj., vienību.

Konsoļu jaudas salīdzinājums: (733 MHz procesors/64MB RAM – Xbox, 485 MHz/40MB RAM – PS2, 200 MHz/16MB RAM – DreamCast).

Lai gan Xbox ir pati spēcīgākā konsole, tāi nav izdevies iekarot lielāko daļu tirgus, tomēr tā ir ieguvusi samērā daudz fanus ASV un Eiropā. Japānā tai galīgi neizdodas gūt panākumus, jo grūtības noslēgt līgumus ar spēļu izstrādātājiem un pati konsole izmēros ir salīdzinoši liela, kas Japāņu pircēju var viegli atbaidīt no tās. Savukārt GameCube Japānā ir otrajā vietā uzreiz aiz PS2. Tirgus sadalījums ir sekojošs: Sega – 11 milj., Nintendo – 20 milj., Microsoft – 23. milj., Sony – 100 milj. Jau pirmajās brīvdienās, pirms kurām tika izlaista PS2 tikai pārdotas 980’000 vienības un 100. milj., robeža tika sasniegta 5 gados un 9 mēnešos, salīdzinot ar pirmo konsoles versiju, kura šādus rādītājus sasniedza 9 gados un 6 mēnešos.

Visām jaunās paaudzes konsolēm ir iespējas spēlēt spēles on-line režīmā, kas agrāk bija kas pavisam svešs konsoļu tirgum. Šobrīd gan ir maz spēļu, kas pilnībā izmanto šīs iespējas. Tomēr visdrīzāk, ka jaunās paaudzes konsolēs tas mainīsies un Internets kļūs par neatņemamu konsoļu spēļu sastāvdaļu.

PC tirgus šajā laikā attīstījās salīdzinoši lēni, līdz 2004. gada augustā iznāca Doom 3, kas tiek uzskatīta par pirmo jaunās PC spēļu paaudzes gara darbu. Drīz pēc tam sekoja Half Life 2. Abas šīs spēles izcēlās ar ļoti augstas kvalitātes grafiku, kā arī ļoti augstām prasībām no datora jaudas puses. Tas nodrošināja strauju jauno videokaršu tirdzniecības pieaugumu. 2005. gada rudenī iznāca ilgi gaidītā spēle Civlization 4, kas arī izcēlās ar augstām sistēmas prasībām, neskatoties uz to, ka tā ir stratēģija.

Zīmīgākas spēles un spēļu sērijas šajā periodā: Battlefield (PC), Call of Duty (PC), Crazy Taxi (DC, PS2), Devil May Cry (PS2), Deus Ex (PC), Civilization 4 (PC), Doom 3(PC), Fatal Frame(PS2), Half Life 2 (PC), Halo (Xbox), Hitman (PC), Max Payne (PC, PS2), Ratchet & Clank (PS2), Sonic Adventure (DC). Tika turpinātas jau aizsāktās sērijas – Metal Gear Solid daļas 2 un 3. Gran Turismo 3,4. Resident Evil – Code Veronica un 4.

Ar jauno Resident Evil 4 spēli izveidojās ļoti interesanta situācija. Tās izdevējs Capcom bija vienojies ar Nintendo par spēles izdošanu uz GameCube konsoles. Tā iznāca 2005. gada sākumā un guva ļoti lielus panākumus. Negaidīti tika paziņots par spēles izlaišanu arī uz PlayStation 2. Šī bija viena no skaļākajām reizēm moderno datorspēļu vēsturē, kad kāda kompānija tik kardināli mainīja savu spēļu izdošanas politiku, tikai, lai viņu produkts nonāktu pie pēc iespējas lielāka patērētāju skaita. Pirms tam spēles radītājs bija publiski paziņojis, ka nogriezīs sev roku, ja Resident Evil 4 iznāks uz PlayStation 2.

Vēl viens zīmīgs moments ir 2000. gadā spēles The Sims iznākšana, kas kļuva par visu laiku pārdotāko PC spēli un līdz mūsdienām ir piedzīvojusi neskaitāmus uzlabojumus un papildinājumus. Tā ir pati atpazīstamākā spēle to cilvēku vidū, kas spēles parasti nespēlē.

[b]Bildītes par tēmu[/b]

Super Nintendo Entertainment System
[img] /images/upload/snes.jpg [/img]

PlayStation ar DualShock pulti
[img] /images/upload/ps_.jpg[/img]

Sega Saturn. Iespējams, daudzi nemaz to nav redzējuši…
[img] /images/upload/sega-saturn.jpg[/img]

PlayStation 2 ar DualShock 2 pulti, kurai arī parastās pogas ir analogas
[img] /images/upload/Ps2v_small.jpg[/img]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us