UPS? kas tas ir un kā izvēlēties

Nesen pārdzīvojām orkānu. Sen tāds nebija plosījies Latvijas plašumos. Tika nodarīti lieli postījumi, tajā skaitā, elektroenerģijas piegādei. Vietām traucējumi bija īslaicīgi un vairākkārt, citur ilglaicīgi. Vietām elektrība nebija diennakti un vairāk, citviet tagad vēl nav atjaunota elektroenerģijas piegāde.

Lielākajai daļai ģimenes saimniecību ir kāds dators, vai pat vairāki. Un noteikti ir bijis tāds gadījums, kad, strādājot pie tā, pārtrūkst elektrības padeve. Dators izslēdzas un visi nesaglabātie dati tiek zaudēti. Var gadīties, ka tiek zaudēti arī jau saglabāti dati. Tāpat var tikt bojāti atsevišķi datora elementi.

Lai mazinātu risku zaudēt datus un bojāt PC, nepieciešams nepārtrauktas barošanas avots, saukts par UPS (angliski – Uninterruptible Power Supply). Tirgū pieejami ir daudz un dažādi modeļi. Taču visiem pamatā ir divi uzdevumi:
1) nodrošināt nepārtrauktu elektroenerģijas padevi ierīcēm, kuras tam pieslēgtas;
2) aizsargāt no tīkla sprieguma svārstībām, t.i., pārsprieguma un zema sprieguma.
Šie abi uzdevumi novērš datu zudumu un ierīču bojāšanas risku, kas ir saistīts ar elektroapgādi.

Iegādājoties UPS, ir jāņem vērā tā parametri: a) nominālā jauda un b) akumulatora ietilpība. Jo šie ir galvenie lielumi, kas noteiks, vai spēs jūsu sistēmu nodrošināt ar elektroenerģijas apgādi un cik ilgi to spēs.

Lai pareizi izvēlētos jums atbilstošu UPS, ir jānosaka jūsu sistēmas maksimālais energopatēriņš. To var izdarīt ar mēraparātiem, kam ir, vai arī pēc ierīču dokumentācijas. Piemēram, mana datora barošanas bloks spēj patērēt 250 W, CRT monitors 60 W, pulkstenis un DSL modēms kopā varētu patērēt ap 20 W maksimums. Kopā sanāk 330 W. Varētu derēt 350 VA modelis, zinot, ka sistēmas reaktīvās jaudas sastāvdaļa ir maza.

Jauda mums ir noskaidrota, bet akumulatora ietilpību ir jāizvēlās atkarībā no nepieciešamības. Ja elektrības pārtraukumi pārsvarā ir īslaicīgi, bet ilglaicīgos elektroenerģijas pārtraukumos nav paredzēts strādāt, tad derēs standarta komplektācijā esošais akumulators. Ja esiet nolēmis uzturēt serveri, kam ir jānodrošina nepārtraukta darbība pat ilglaicīgos elektroenerģijas piegādes pārtraukumos, tad standarta akumulators nederēs.

Aptuvena formula, pēc kuras tuvināti noteikt nepieciešamo akumulatora ietilpību:

AI = 1/k * P*t/U, kur

AI = akumulatora ietilpība [Ah]
k = ierīces lietderības koeficients [1], parasti ap 0.80 – 0.95
P = barojamās sistēmas patērējamā jauda [W]
t = barošanas laiks [h]
U = akumulatora spriegums [V], parasti UPS sistēmās izmanto svina-skābes akumulatorus ar 12 V spriegumu

Ja sistēmai paredzams daudzu stundu elektroenerģijas padeves pārtraukums, bet sistēmai ir obligāti jādarbojas, tad nekas cits kā UPS komplektācijā ar dīzeļģeneratoru jums nespēs palīdzēt 😉 Bet tā jau ir sarežģīta sistēma, kas nepieciešama uzņēmējiem, kas sniedz drošus hostinga pakalpojumus.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us