Taustiņu kombinācijas, kas noderēs ikdienā

taustiņu kombinācijas

Vairums cilvēku lielāko dienas daļu strādā ar datoru. Padari ikdienas uzdevumus ērtākus un ietaupi laiku, apgūstot “tastatūras valodu” – dažādas taustiņu kombinācijas, ko piedāvā Windows un macOS operētājsistēmas.

Dažādu kombināciju izmantošana palielina produktivitāti un ietaupa laiku. Taustiņu kombinācijas ir noderīgas arī tāpēc, ka tās mazina plaukstas spriedzi – izmantojot peli, bieži plaukstā rodas nogurums, turklāt bez tās daudzas darbības var veikt ātrāk. 

Kā iegaumēt vissvarīgākās kombinācijas? Ir simtiem tastatūras kombināciju, taču patiesībā nav nepieciešams tās visas iegaumēt. Ir svarīgi atcerēties tās, kas padarīs vieglākus ikdienā datorā veicamos uzdevumus.

Tastatūrā ir visiem zināmā poga ar Windows logotipu tai virsū. Šī ir galvenā atslēga daudzām kombinācijām, veidojot “duetus” ar citām pogām. Apple ierīcēs analogais taustiņš ir Command (⌘). Lielākā daļa komandu ir veicamas ar šīm pamata pogām. 

Lūk, dažas no efektīvākajām kombinācijām. Dalies komentāros, kuras taustiņu kombinācijas tu izmanto ikdienā?

Windows ierīču kombinācijas

Nospiežot Windows pogu (apzīmēsim to ar ‘⊞’), tiks atvērta sākuma izvēlne, kurā var aktivizēt visas datorā instalētās programmas, atvērt iestatījumus u.t.t.

1. ⊞ + D nolaiž visus lietojumprogrammas logus un tiek parādīts sākuma ekrāns jeb darbvirsma. Lietojumprogrammu logi tiek atjaunoti, atkārtoti nospiežot šo kombināciju. 

2. ⊞ + I  atvērsies Windows iestatījumu izvēlne.

3. Nospiežot Windows + L, ekrāns uzreiz tiek bloķēts un tiek atgriezts paroles ievadīšanas logs. Šī funkcija ir noderīga, ja uz īsu brīdi jāaiziet no datora, bet nevēlies to pilnībā izslēgt. 

4. ⊞ +, (komats) kombinācija noderēs, ja ikdienā izmanto sīkrīku ‘Līmlapiņas’ un tava darbvirsma ir pārklāta ar tām. Nospiežot un turot šo taustiņu kombināciju, vari ātri paskatīties uz savu datora darbvirsmu.

5. Shift + Delete neatgriezeniski izdzēš atlasītos dokumentus, tos nepārvietojot uz atkritni. 

6. Ctrl + Shift + Esc palaiž uzdevumu pārvaldnieku, kur ērti aizvērt iesprūdušās programmas vai kontrolēt datora procesus. 

macOS ierīču kombinācijas 

1. ⌘ + Q pilnībā aizver atvērto programmu, un ⌘ + H – ļauj paslēpt atvērto logu, bet neaizver programmu. 

2. ⌘ + Shift + 3 uzņem visa atvērtā ekrāna attēlu, ⌘ + Shift + 4 – ļauj izgriezt vajadzīgo vietu ekrānā, un ⌘ + Shift + 5 – tiek atvērti visi rīki, kas ļauj izgriezt, tvert un uzņemt ekrāna attēlu. 

3. ⌘ + Control + Q ja uz brīdi ir jāatstāj dators bez uzraudzības, šī kombinācija ātri bloķēs ekrānu, un tu varēsi tikt atpakaļ, ievadot paroli. 

4. Šīs taustiņu kombinācijas būs ļoti ērtas, darbojoties pārlūkprogrammā. ⌘+← (bultiņa pa kreisi) atver iepriekšējo lapu, un ⌘+→ (bultiņa pa labi) – atver nākamo lapu (ja pirms tam atgriezies iepriekšējā). 

5. ⌘ + Shift + T Šis ir glābiņš, ja netīšām aizvēri vajadzīgo logu, jo šī kombinācija atver pēdējo aizvērto tīmekļa lapu.

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us