Šis un tas par reģistru

[b]Kas ir reģistrs[/b] (angļu val. [i]Registry[/i])?
Reģistrs ir datubāze, kurā tiek uzkrāti un saglababāti visi uzstādījumi un opcijas, 32 un 64 bitu Microsoft Windows versijām, sākot jau ar Windows 95. Tas satur informāciju un uzstādījumus par visu [i]Hardware[/i], programmām, aplikācijām, lietotājiem un opcijām datorā. Kad lietotājs veic kādas izmaiņas [i]Control Panel[/i](ī), vai failu piesaistījumiem, [i]System Policies[/i], vai instalē kādu programmu, tad visas izmaiņas atspoguļojas un saglabājas reģistrā. Tieši šo iemeslu dēļ to arī dēvē par Reģistru, jo tēlaini izsakoties, tur tiek “reģistrētas” visas darbības ar datoru.

[b]Reģistra uzbūve.[/b]
Paša reģistra uzbūve ir daudz sarežģītāka, kā parastā [i]mape iekš mapes[/i] uzbūve uz cietā diska. Ar reģistra redaktoru, tā izskatās ļoti līdzīga Windows Explorer principam. Tieši tamdēļ ir nepieciešami reģistra editori, jeb redaktori, kā piemēram “Registry Editor” (kas jau ir integrēts Windows instalācijā).
Galvenās vienības tiek sauktas par [b]Hive[/b] (Latviešu val. skanētu [i]Spiets, Strops[/i]), tātad galvenā struktūrvienība, kā piemēram, HKEY_CLASSES_ROOT, HKEY_LOCAL_MACHINE.
[b]Hive[/b] satur [b]Key[/b] (turpmāk rasktīšu- atslēgas), kas principā ir apakšmapītes zem galvenajām sadāļām. Ikviena atslēga sevī var saturēt kādu citu atslēgu, bieži vien, pat vairākas apakšatslēgas, savukārt tajās, atrodas [b]Values[/b] (turpmāk- vērtības). Vērtības satur to īsto informāciju, kas glabājas reģistrā.
Ir vairāki vērtību veidi; String, Binary, DWORD, Multi-String un Expandable-String. Vēlāk arī paskaidrošu kam katra paredzēta.

[img]/images/upload/registrs1.jpg[/img]

Ar ciparu 1. apzīmēts tas [i]HiVE[/i], 2.- tās ir Atslēgas (Key), 3.- Vērtības (Value)

Ir sešas [u]galvenās nozares[/u], kurām ir specifiskas funkcijas informācijas uzturēšanai reģistrā:
*HKEY_CLASSES_ROOT – Šī nozare satur visu par jūsu failu piesaistījumu (association) plānošanu, drag-and-drop iezīmēm, Windows Shortcut(iem) un ir pamats Windows interfeisam, failu izskatam.
*HKEY_CURRENT_USER – Šī nozare ir ciešā saistībā ar sadaļu HKEY_USERS. Šeit glabājas opcijas par to lietotāju, kas konkrētajā brīdī ir ielogojies Windows vidē. Opcijas, kuras šeit glabājas ir: Lietotāja vārds, Desktop uzstādījumi un Start Menu uzstādījumi.
*HKEY_LOCAL_MACHINE – Nozare glabā specifiksu informāciju par [i]Hardware[/i] veidu, programmām un citām īpašībām par jūsu datoru. Šī informācija glabājas par visiem šī datora lietotājiem.
*HKEY_USERS – Šī nozare satur individuālu informāciju par katru lietotāju datorā, katrs lietotājs ir attēlots ar SID
apakšnozari, kas atrodas zem šīs galvenās nozares.
*HKEY_CURRENT_CONFIG – Nozare ir cieši saistīta ar apakšnozari HKEY_LOCAL_MACHINE, satur konkrētās [i]Hardware[/i] konfigurācijas datus.
*HKEY_DYN_DATA – Šī nozare “sadarbojas” ar HKEY_LOCAL_MACHINE, tā tiek lietota priekš Plug-&-Play iezīmēm Windows(ā). Nozare ir dinamiska un var mainīties pievonienojot vai atvienojot datoram kādas ierīces. Iespējams daudziem, šī sadaļa nemaz nebūs pieejama.

Visas reģistra [u]vērtības[/u] ir sadalītas piecos dažādos datu ievades veidos:
*REG_BINARY (Binary Value) – Šis veids ievada vērtības kā bināros datus. Lielākā daļā no [i]Hardware[/i] komponentiem informācija ir ierakstīta binārājā datu pierakstes veidā. Un redaktorā tā attēlojas heksadecimālajā formātā.
*REG_DWORD (DWORD Value) – Šajā vērtības veidā izmantots Būla algebras princips [i](Būla algebra- Algebra, kurā operācijas tiek veiktas ar mainīgajiem, kas pieņem divas vērtības – “patiess” vai “aplams”. Galvenās Būla algebras operācijas ir: VAI operācija (disjunkcija), UN operācija (konjunkcija), NE operācija (negācija).)[/i] Jeb vienkāršāk sakot, tiek izmantotas divas vērtības- “0”, kas deaktivizē funkciju un “1”, kas aktivizē funkciju.
*REG_EXPAND_SZ (Expandable String Value) – šis ir izvērstais vērtību veids, tajā vērtības var nebūt statiskas, piemēram, norādot “%SystemRoot%” funkcija darbosies jebkurā gadījumā, lai arī kur atrastos Sistēmas mape.
*REG_MULTI_SZ (Multi-String Value) – Vairākiespēju saitīte. Iespējams ierakstīt vairākas vērtības vienā logā, tās savstarpēji atdalot.
*REG_SZ (String Value) – Parstais saitītes veids. Var ievadīt tekstu, ciparus, faila atrašanās vietu uz cietā diska u.c.

Vēl ir arī daži [u]citi[/u], datu ievades veidi, kas parastajā reģistra redaktorā nav apskatāmi:
*REG_DWORD_LITTLE_ENDIAN – 32-bitu numuri little-endian formātā.
*REG_DWORD_BIG_ENDIAN – 32-bitu numuri big-endian formātā.
*REG_LINK – Izmanto Unicode [i](Unikods- 16 bitu sistēma, kas paredzēta visu pasaules valodu rakstzīmju kodēšanai. Izmantojot 16 bitus, var tikt kodētas 65536 rakstzīmes. Unikoda pirmie 128 kodi ir identiski ASCII kodiem. Lai tos pārvērstu unikodā, katrai rakstzīmei jāpievieno 0 baits.)[/i] Pielietojams tikai reģistra iekšējai lietošanai, aplikācijas to neizmanto.
*REG_NONE – Nav definēts vērtības veids.
*REG_QWORD – 64-bitu numurs.
*REG_QWORD_LITTLE_ENDIAN – 64-bitu numurs little-endian formātā.
*REG_RESOURCE_LIST – Iekārtu-draiveru iespēju saraksts.

[b]Reģistra rediģēšana.[/b]
Reģistra redaktors (REGEDIT.EXE) ir pievienots visām populārākajām Windows versijām. Jaunākajām Windows versijām jau sāka klāt piekabināt advancētāku reģistra redaktoru REGEDT32.EXE. Tapēc dažiem iespējams, nemaz nebūs visas iespējamās funkcijas, vērtības utt.. Ar reģistra redaktoru var rediģēt reģistru, pārveidot to, pielāgot opcijas savām vajadzībām utt. Ir vairāki veidi, kā atrast šo redaktoru. Populārākasi, protams, [i]Start-> Run->[/i] kur ieraksta “[i]regedit[/i]”. Vēl to parasti var atrast Windows mapē.
Pirmkārt, jau kad esat startējuši “Regedit” galvenais ko vajadzētu saprast, ka kreisajā pusē būs redzamas šīs [i]Hive[/i] un atslēgas, labajā- vērtības.

[b]Nedaudz par *.REG failiņiem[/b]
Reģistra redaktoriem ir lieliska funkcija eksportēt un importēt reģistra opcijas (ar komandkartes “File” palīdzību) kā gala rezultātā var saglabāt kādas izmaiņas, un kautvai nodot kādam citam. Bet ko tieši satur šie REG teksta failņi? Piemēram, jūs esat eksportējis kādus uzstādījumus un atverot eksportēto REG failu tas izskatās aptuveni šādi: [q]REGEDIT4

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup]
“SetupType”=dword:00000001[/q] Tad der zināt, ka: [b]REGEDIT4[/b]- ir faila tips un reģistra redaktora versija; [b][HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup][/b]- norāda vietu, kur atrodas vērtības atslēga; [b]”SetupType”=dword:00000001[/b]- kur [b]SetupType[/b] ir vērtības nosaukums, [b]dword[/b] ir vērtības veids, un [b]00000001[/b] ir pati vērtība.
Lai izdzēstu vērtības, vai atslēgas ar REG failu, attiecīgi tam ko jūs vēlaties izdzēst, priekšā jāpieraksta “-” mīnusa simbols. Piemēram, lai izdzēstu atslēgu, palabojam REG failu šādi [q]REGEDIT4

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup]
“SetupType”=-[/q] Tātad ir iespējams dzēst visu atslēgu, pieliekot “-” priekša atslēgas atrašanās vietai, vai, piemēram, dzēst tikai pašu vērtību, vērtības vietā ieliekot “-“.

Tas arī tā virspusēji būtu viss. 🙂 Cerams drusciņ esmu jūs apskaidrojis, kas un ko TAS, vārdā Reģistrs, dara. Piebildīšu, ka pirms veicat kādas izmaiņas reģistrā, iepriekš būtu vēlams izveidot tā kopiju, drošības nolūkos.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us