Populārākie veidi kā “nobeigt” datoru

Pēc būtības daroram vajadzētu būt nemirstīgam, vai ne? Tā pēc izskata un uzbūves ir standarta elektroniska ierīce. Tā barojas no elektrības, tāpat kā jūsu ledusskapis vai veļas automāts. Taču datorlietotāji tā nedomā. Jebkurai detaļai kādreiz jāmirst. Bet kad? No kā atkarīga detaļas “nāve”? Tagad varētu katrs atcerēties vai ir gājusi bojā kāda no datora sastāvdaļām un uzdot jautājumu kas to izraisīja. Ziniet? Tad labi, bet ja nē, tad tagad mēģināsim to noskaidrot.

Vispirms der zināt, ka nekas nav mūžīgs un tam kādreiz jābeidz kalpot.

[b]Daži fakti, kas nobeidz datoru:[/b]

26% Barošanas bloks vai elektrības zudumi;
23% Neuzmanībaun neprasmīgs lietotājs;
13% Pārkaršana;
15% Pārvietošana;
10% Statiskā elektrība;
6% Perifērijas, kas izmanto USB;
2% Virstaktēšana.

[b]Barošanas bloku problēmas.[/b]

Parasti ar barošanas blokiem domājam, ka nekas ļauns nevar notikt, tā tas varētu arī būt. Pats barošanas bloks izdzīvo, bet dators beigts. Interesanti kapēc tā. Problēma varētu būt barošanas bloka kvalītātē. Barošanas bloka kvalitāti varētu mērīt pēc tā svara un ražotāja. Ne visi 500W jaudīgi barošanas bloki spēj uzturēt šo jaudu un ne visi barošanas bloki spēj uzturēt pastāvīgu 12v, 3.3v un 5v spriegumu.

Kas notiek, ja barošanas bloks iziet no ierindas? Parasti ir dūmi, reizēm pat uguns. Reizēm vienkārši visa sistēma izslēdzas un to vairs nevar ieslēgt. Ja tā notiek, nemēģiniet šo barošanas bloku slēgt pie cita datora, lai pārbaudītu vai tas strādā.

Veidi kā pasargāt datoru no barošanas bloka nāves.

Vienkāršākais veids laikam ir nopirkt labu barošanas bloku, Kā piemēru var minēt šādas firmas: PC Power & Cooling, Zippy, Antec, SeaSonic, ja tomēr nav naudas, var izvēlēties arī FSP. Agrāk arī HEC ražoja labus barošanas blokus, bet tagad vairs nav uzticības tiem.
Vēl var iegādāties UPS, lai nenobeigtu barošanas bloku kad raustās elektrība.

[img]http://datuve/images/upload/degmobo.jpg[/img]

[b]Dzesēšanas problēmas.[/b]

Datorā ir vairākas lietas, kas prasa dzesēšanu. Tāpēc tā ir jānodrošina kvalitatīvi. Pirmkārt, kas var nodegt nenodrošinot dzesēšanu? Procesors, video karte, cietais disks, barošanas bloks, operatīvā atmiņa, mātes plate, tātad viss dators.

Pirmkārt kas būtu jādara, lait tas nenotiktu. Nedrīkst būt pilnībā izolēta kaste, jāļauj, lai gaiss tiek iekšā un pēc tam arī ārā. Tā teikt, lai notiek gaisa cirkulācija. Nākošais, jāpārbauda vai visi ventilatori griežas, jo īpaši uz procesora un videokartes. Derētu pievērst uzmanību arī barošanas blokam (ja tā ventilātors negriežas, tikko jau izlasījām ko tas spēj izdarīt ar datoru, kad tas mirst nost). Būtiska lieta ir termopasta starp radiatoru un procesoru. Termopasta vajadzīga, lai būtu labāka saķere ar savā starpā un tiktu novadīts siltums uz radiatoru ko dzesē ventilators.

Lietas ko darīt, lai novērstu pārkaršanu.

Pēc būtības varētu teikt, nevajag turēt karstā telpā, ideāli, ja ir standarta istabas temperatūra (18 grādi pēc Celsija). Pirms pērciet datorkasti, apskatiet vai tajā gaiss varēs normāli cirkulēt. Noteikti jātīra putekļi, ļoti bieži tie ir galvenie vaininieki pie pārkaršanas. Lietojiet termopastu. Ja esiet droši par sevi, to var arī uzsmērēt uz video kartes kodola. Pirms tam vajag kārtīgi notīrīt veco termopastu, tā paraasti ir sakaltusi un grūti tīrās, tad noder spirts vai acetons. Izmantojiet salveti, lai nesaskrāpētu kodolu.

[img]http://datuve/images/upload/cpucooleris.jpg[/img]

[b]Neuzmanīga rīcība un pārvietošana.[/b]

Nu nelieniet kastē, ja neziniet kas ir kas un ko dara katra detaļa. Ir redzēti visādi brīnumi ar kartēm, kas mēģinātas iespraust ne tur kur tām paredzēts būt, ir redzēts, ka aplauž procesora kājiņas. Jābūt ļoti uzmanīgam kad lien kastē kaut ko darīt. Pirmkārt, pirms taisi kastes vāku vaļā, pārliecinies vai esi atvienojis elektrību. Speciālisti iesaka lietot elektrostatisko aproci, jo no statiskās elektrības var nobeigt visu datoru. Neturiet kasti mitrā gaisā, mitrums uz datoru atstāt neatgriezeniskus bojājumus.

[img]http://datuve/images/upload/ramnepareizi.jpg[/img]

[img]http://datuve/images/upload/videonepareizi.jpg[/img]

[b]Tīkla vads kā zibens novadītājs.[/b]

Ir reizēm gadījies, ka zibens iesper tīkla vadā, kas atrodas uz jumta un šajā laikā jums ir pieslēgts dators pie šī tīkla. Paši variet iedomāties kas notiek. Kaut arī jūs ziniet, ka pie jūsu mājas ir zibens novadītāji, nekad nevar būt 100% drošs, ka tas neiespers tieši vadā. Vecāki cilvēki jums vienmēr teikuši, ka pērkona negaisa laikā nedrīkst skatīties televizoru, ar datoru ir līdzīgi (gadījumā, ja jums ir tīkla vads, kas ir uz jumta).

[img]http://datuve/images/upload/lantiikls.jpg[/img]

[b]USB iekārtu sabojāšanās.[/b]

Bieži vien mēs izmantojam USB ierīces, piemēram, Flash atmiņu, optiskās peles, printerus. Tomēr vai mēs padomājam, ka šīs ierīces vienā jaukā dienā var vienkārši aiziet pie “Dieviem”?

Ko darīt, lai tas nenotiktu.
Pirmkārt, pirms slēdziet klāt kādu ierīci, kas nav [i]Hot Plug[/i], izslēdziet datoru. Jaunajām datorkastēm bieži vien priekšā ir vairāki USB porti, pirms spraudiet tur ko klāt, pārliecinieties vai šo portu vadi otrā galā pie mātes plates ir piesrausti korekti. Tā kā arī USB izmanto elektrību, pastāv varbūtība, ka kaut kas var saiet uz īso. Arī pārāk liela voltāža var nobeigt kādu ierīci (parasti maksimālā nobīde no standarta voltāžas ir 5-10%, piemēram, ja uz 12v līnijas ir 12.8v, mēs varam atgriezties pie sadaļas par barošanas blokiem un to kvalitāti).

[img]http://datuve/images/upload/usbpriekshaa.jpg[/img]

[b]Virstaktēšana.[/b]

Tagad modē [i]overklokot[/i]. Protams, ka jābūt uzmanīgiem darot to, kas standarta kastei nav paredzēts. Te nu laikam jāievēro gandrīz visas iepriekš minētās darbības, lai pasargātu datoru. Galvenokārt tā ir vēdināšana un kvalitātīvs barošanas bloks. Vienmēr pastāv risks, tāpēc esiet uzmanīgi to darot.

[b]Nobeigums.[/b]

Lai gan pērkot datoru vai kādu sastāvdaļu veikals dod garantiju (Latvijā tā ir vismaz 2 gadi), pastāv varbūtība, ka jūsu neejošo detaļu nemainīs jūsu nemākulības vai standarta drošības noteikumu neievērošanas dēļ. Ir veikali, kas pārdod kastes ar plombi virsū, ja nevariet paši iztīrīt putekļus, vediet uz servisu, viņu pienākums nodrošināt kārtīgu un drošu datora darbību.

Raksta avots: [url=http://www.pcstats.com]Pcstats.com[/url]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us