Padomi: kā izvēlēties piemērotāko portatīvo datoru?

portatīvo datoru izvēle

Mūsdienās savs portatīvais dators ir gandrīz tikpat ierasta lieta kā mobilais telefons. Ar tā palīdzību varam ērti strādāt no jebkuras vietas, mācīties, baudīt dažāda satura izklaidi, turklāt arvien biežāk arī televīziju skatāmies nevis televizorā, bet tieši datorā. Piedāvājumā ir desmitiem dažādu ražotāju un modeļu datori –Apple, Acer, Asus, Lenovo, HP, Huawei, DELL. Kā izvēlēties tieši savām vajadzībām piemērotāko portatīvo datoru?

Mērķis

Sākumā vajadzētu saprast, kādam mērķim dators visbiežāk tiks lietots – tie būs tikai ikdienas rakstu darbi mācībām, biroja dokumenti, e-pastu sūtīšana, tas būs darbs ar prezentācijām un operēšana ar ietilpīgākiem failiem vai, iespējams, dators tiks intensīvi izmantots arī spēlēm. Tāpat svarīgi varētu būt tas, vai dators tiks bieži pārvietots ārpus mājas, jo tad noteicošā varētu būt ne tikai jauda, bet arī izmērs.

Ikdienas rakstu darbiem pietiks ar vienkāršāku ierīci, kur nebūs liela nozīme procesoram, videokartei vai operatīvajai atmiņai, šeit izšķirošais kritērijs varētu būt tieši cena. Bet, ja dators nepieciešams kam sarežģītākam vai modernu spēļu spēlēšanai, šeit jau noderēs jaudīgāka videokarte, augstākas klases procesors, lielāka operatīvā atmiņa. Šādiem datoriem raksturīga augsta ekrāna izšķirtspēja, turklāt tie arī izmaksās vairāk.

darba galds ar portatīvo datoru un kafijas krūzi

Ražotājs

Ir vērts salīdzināt un izvērtēt dažādu zīmolu ražojumus. Vajadzētu saprast, kādi datora parametri būtu nepieciešami, lai izvairītos no pārmaksāšanas, ja daudzas datora iespējas nemaz neizmantosi. Kā kritēriju nevajadzētu izvirzīt arī viszemāko cenu, jo var gadīties, ka dators nespēs sniegt visu, kas nepieciešams tieši Tavai ikdienai. Piemēram, ja iepriekš esi izmantojis tieši Mac datorus, iespējams, izvēlēsies tādu iegādāties atkal kaut vai pieraduma dēļ. Bet varbūt ir vērts izpētīt arī citu portatīvo datoru ražotāju piedāvājumu parametru salīdzināšanai. Vēl var paturēt prātā otrreizējās aprites faktoru – Apple datorus, piemēram, var realizēt par augstāku cenu nekā citu ražotāju modeļus ar līdzvērtīgu funkcionalitāti. 

Operētājsistēma

Mūsdienās populārākā operētājsistēma ir Windows, tai seko Mac OS un Linux, taču Mac OS ir paredzēta tikai Apple produktiem.

Apple operētājsistēma OS X pilnvērtīgi darbojas tikai uz Apple ražotajiem datoriem. Tā ir intuitīva, jāuzteic sinerģiju ar citām Apple iekārtām.

Pati populārākā operētājsistēma ir Windows 10. Iegādājoties datoru vai atsevišķu operētājsistēmu, bieži vien tiek meklēta tieši Windows 10 operētājsistēma, taču tai ir vairākas versijas, kas būtiski atšķiras.

  • Windows 10 Home ir vispopulārākā operētājsistēmas versija, kā arī visbiežāk sastopama datoros, kas pieejami veikalu plauktos. Home versijā ir viss, kas nepieciešams vidusmēra datora lietotājam. Ja datoru izmanto, piemēram, mācībām, biroja darbam, izklaidēm, filmu skatīšanai, spēļu spēlēšanai un citiem parastiem darbiem, Home būs ļoti laba izvēle.
  • Windows 10 Pro versija vairāk paredzēta biznesam. Visas papildu funkcijas vairāk vai mazāk ir orientētas uz lietišķajām vajadzībām. Piemēram, tai ir spēcīgāka datu drošības sistēma, kas neļaus piekļūt svarīgiem biznesa datiem un citai konfidenciālai informācijai. Vēl tai ir īpaši rīki, kas ļauj savienoties ar citām ierīcēm un vienam IT administratoram pārvaldīt visas ierīces. Mājas lietošanai šādas funkcijas nav nepieciešams.

darbs ar portatīvo datoru, veicot datu analīzi

Ekrāna izmērs, pārklājums un izšķirtspēja

Ekrāna izmērs, kas ir universāls un labi piemērots ikdienas lietošanai, ir 15,6”, piemēram, kā Acer Aspire 5 A515-54G vai HP Laptop 15s-fq1900ny. Jāņem gan vērā, ka dators ar lielāku ekrānu svara ziņā būs smagāks nekā ierīces ar mazāku ekrānu. Jāņem vērā arī tas, vai dators tiks izmantots viens pats vai ar papildu monitoru. Ja datoru nākas bieži ņemt līdzi arī komandējumos un ceļojumos, var izvēlēties kompaktāku izmēru, kas ir no 13” līdz 14”, piemēram, kā Lenovo Yoga C630 vai Apple MacBook Air 13″ 128GB . Ja ikdienā jāstrādā ar grafisko dizainu, fotogrāfijām, video, tad jau būs nepieciešams lielāks ekrāns un jaudīgāks dators, kas, iespējams, vairs nebūs portatīvs, tomēr ir arī kompromisa varianti starp portatīvajiem datoriem, piemēram, Apple MacBook Pro 16″ Retina/TB EC i9.

Tāpat svarīgi pievērst uzmanību ekrāna pārklājuma tipamatspīdošais vai matētais. Atspīdošais apgaismojumā būs kā spogulis, bet ekrānā ar matēto pārklājumu attēls būs saskatāms pat tiešos saules staros.

Ekrāna izšķirtspēja pikseļos portatīvā datora izvēlē ir būtiskāks kritērijs, piemēram, ja ir jāstrādā ar grafisko dizainu, datu analītiku, video/foto apstrādi vai arī ir ieradums uz viena ekrāna turēt blakus atvērtas vairākas programmas. Standartā iesaka izvēlēties vismaz Full HD izšķirtspēju ar 1920×1080 pikseļiem. 

Procesors

Viens no svarīgākajiem portatīvo datoru faktoriem, no kā atkarīga to veiktspēja, ir procesors. Teju visos modernajos portatīvajos datoros ir iebūvēti Intel un AMD procesori. Tie ir:

  • Pentium – noderēs vienkāršām darbībām (e-pastu pārlūkošanai, interneta izmantošanai, darbam ar dažādām programmām);
  • Intel i3 / Ryzen 3 – universāliem klēpjdatoriem, der vairumam uzdevumu;
  • Intel i5 / Ryzen 5 – procesors ar augstu veiktspēju, piemērots arī jaudīgām programmām un spēlēm;
  • Itel i7 / Ryzen 7 ­– vajadzīgs augstas kvalitātes datorspēļu spēlēšanai un nevainojamai video apstrādes programmatūru izmantošanai;
  • Intel i9 / Ryzen 9 – šobrīd jaudīgākais procesors.

Jaudīgākos procesorus ir ieteicams izvēlēties, ja ir darbs ar datubāzēm, AutoCAD un profesionālu foto un video apstrādi, kā arī spēlēm.

Cietais disks

Cietais disks ir datora krātuve, kuras ietilpība tiek mērīta gigabaitos (GB). Visi dokumenti, programmas, fotoattēli, video un mūzika aizņem noteiktu vietu datora cietajā diskā, tomēr vidusmēra portatīvā datora lietotājam varētu pietikt ar 256 GB cieto disku. Cieto disku var aizvietot arī ar mākoņpakalpojumiem, piemēram,OneDrive, iCloud, Google Drive.

 Ir divu veidu cietie diski – HDD un SSD. HDD ir lētāks un lēnāks disku veids, bet SSD – krietni ātrāks. Nereti ir sastopami arī portatīvie datori ar abiem – SSD un HDD – diskiem. Šajos gadījumos parasti operētājsistēma un nozīmīgākās programmas tiek instalētas uz SSD, bet faili glabāti uz HDD diska.

Operatīvā atmiņa

RAM/atmiņa ir specializēta krātuve, kas tiek izmantota pagaidu informācijas glabāšanai. Ja operatīvā atmiņa nav pietiekami liela, dažas programmas var darboties pārāk lēni vai pat pārstāt strādāt. 8 GB ir laba sākotnējā izvēle, taču grafiskie dizaineri vai spēļu fani šo parametru noteikti vēlēsies vismaz dubultot.

vairākas personas vēro informāciju portatīvajā datorā

Videokarte

Videokartes jauda un esamība parāda, cik labi dators tiks galā ne tikai ar attēliem un video, bet arī datorspēlēm. Videokartēm ir divas iespējas, kas var būt norādītas specifikācijā – tā ir iebūvēta vai diskrēta (papildu karte, kas nozīmē, ka datoram būs divas videokartes). 95% datoru videokartes ir iebūvētas. Ja nav jāstrādā ar grafiskajām programmām un jāspēlē jaunākās paaudzes spēles, nav vajadzības pārmaksāt par diskrēto karti. Ja aprakstā ir norādīts AMD vai nVidia – tās ir diskrētās videokartes, Intel – iebūvētā. Iebūvētā grafiskā karte var būt arī kopā ar AMD procesoriem. 

Svars un baterija

Ja bieži dodies pie klienta prezentēt projektus vai idejas un pārsvarā darba vai mācību vajadzībām izmanto Google drive, e-pastu vai Word dokumentus, vislabāk derēs vieglāks dators.

Tomēr jāatceras, ka mazāks ekrāna izmērs nebūt nenozīmē, ka dators obligāti būs vieglāks, tāpēc ir vērts pievērst uzmanību arī tam, no kāda materiāla dators ir izgatavots. Tāpat datori ar vienādu ekrāna izmēru svarā var atšķirties. Svara nozīme ir atkarīga no tā, cik daudz to ir plānots pārnēsāt (ceļojot, komandējumos, tikšanās ar klientiem). 

Vēl svarīgs papildu faktors ir baterijas darbības laiks. To noteikti vajadzētu izpētīt tehniskajā specifikācijā, kur ir norādīta baterijas ietilpība vai baterijas darbības laiks. Protams, svarīgs ir arī datora izmantošanas mērķis, jo, piemēram, spēlējot spēles vai izmantojot grafiskā dizaina programmas, dators izlādēsies ātrāk. Jāņem vērā arī baterijas uzlādes ilgums un tas, vai konkrētajam datoram ražotājs nodrošina ātro uzlādi (ir datori, kurus iespējams uzlādēt par 80% vien 40 minūšu laikā).

Cena 

Protams, ka datora izvēlē svarīga ir arī cena. Ja pirkums nav steidzams, var pagaidīt, kad pienāks kādi lielāki svētki, izpārdošana vai citi izdevīgi piedāvājumi – tad iespējams iegādāties dārgāku portatīvo datoru par zemāku cenu. Ja dators ir paredzēts lietošanai mājās, lai palasītu ziņas, uzrakstītu kādu referātu, pārlūkotu sociālos tīklus u.tml., tam nav jābūt no augstās klases kategorijas. Tomēr, ja zini, ka lietosi savu portatīvo datoru arī datu apstrādei vai apstrādāsi arī fotogrāfijas un video, ir vērts ieguldīt vairāk līdzekļu.

Arī materiāls, no kā ražots dators, ietekmē cenu. Piemēram, datori alumīnija ietvarā būs dārgāki, taču izturīgāki.

Bet, kā jau iepriekš minēts – cena nav galvenais faktors datora izvēlē. Lielākā uzmanība jāpievērš datora parametriem un tam, kam tieši to izmantosi.

Savienojamība

Ja nepieciešams noteikts USB ligzdu skaits (piem., USB type B, USB type C), interneta kabeļa ligzda (LAN), atmiņas karšu lasītāji, HDMI vai kādas citas ekstras, ieteicams par to pārliecināties jau veikalā vai arī ražotāja mājaslapā.

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us