Mājokļa mikroklimats – kā to uzlabot?

mājokļa mikroklimats

Iestājoties aukstajai sezonai, arvien vairāk laika pavadām iekštelpās, tāpēc mājokļa mikroklimats ir tas, kam īpaši būtu jāpievērš uzmanība. Paaugstināts ogļskābās gāzes līmenis, pārlieku mitrs vai, tieši otrādi, sauss gaiss apkures sezonā ir galvenie kaitnieki. Kā, ievērojot dažus vienkāršus priekšnoteikumus, mainās mājokļa mikroklimats, tādējādi uzlabojot ģimenes pašsajūtu un veselību!

Vienkāršākais veids – efektīvi vēdināt telpas

Miera stāvoklī cilvēks ieelpo un izelpo vidēji 17 reižu minūtē, tā patērējot gaisa daudzumu, kas ir līdzvērtīgs četrām divu litru ūdens pudelēm. Diennakts laikā tās jau ir 6500 ar gaisu piepildītas pudeles. Ja ieelpotajā gaisā ir augsts ogļskābās gāzes (CO₂) līmenis, pastāv draudi pašsajūtai, noguruma un galvassāpju risks, kā arī iespējamība, ka būs veselības problēmas ilgtermiņā.

Vienkāršākais veids, kā uzlabot gaisa kvalitāti mājās, ir efektīva vēdināšana – vismaz reizi dienā atveriet logus pilnībā uz dažām minūtēm! Ja ir tāda iespēja, logus iesakām atvērt pretējās mājokļa pusēs, radot vilkmi, – tā telpas izvēdināsies maksimāli īsā laikā, neradot lielu siltuma zudumu. Vienlaikus vēlams atslēgt sildītājus un radiatorus, lai neveicinātu lieku siltumenerģijas patēriņu. Vērts mājās pārbaudīt arī ventilācijas sistēmu, vai tai nav nepieciešama apkope vai arī uzlabojumi.

Lai vienmēr būtu pārliecība par kvalitatīvu gaisu un vidi sev apkārt, var iegādāties Aranet4 Home – Latvijā ražotu inovatīvu gaisa kvalitātes sensoru, kas nodrošina nepārtrauktu CO₂, temperatūras, mitruma un spiediena līmeņa uzraudzību telpā. To ir viegli un ērti uzstādīt, kā arī lietot, jo sensors ir bezvadu, turklāt savienojams ar mobilo telefonu.

Sauss gaiss veicina elpceļu kairinājumu

Gluži tāpat kā paaugstināts (virs 60%) gaisa mitrums, arī sauss gaiss (mitruma līmenis zem 30%) var būt gana kaitīgs. Sauss gaiss var atstāt nelabvēlīgu ietekmi uz ādu, elpceļiem, deguna gļotādu un acīm, radot kairinājumu, līdz ar to mājinieki biežāk sūdzēsies par iesnām, sausu klepu, apsārtušām acīm un citiem nepatīkamiem simptomiem.

Lai mitrinātu gaisu telpā, īpaši apkures sezonas laikā, vēlams zem radiatoriem novietot atvērtu trauku ar ūdeni vai izklāt telpā mitru drānu. Regulāri vēdiniet iekštelpas! Taču, ja mitruma līmeni palielināt neizdodas, varat iegādāties elektriski darbināmu gaisa mitrinātāju.

Novērs lieka mitruma veidošanos

Līdz ar gaisa kvalitāti svarīgs ir arī mitruma līmenis mājoklī. Ja tas ir paaugstināts, iespējama ūdens pilienu kondensēšanās uz aukstām virsmām, piemēram, logu rāmjiem un sienām, kas veicinās pelējumu. Paaugstināts gaisa mitrums var izraisīt vairākas veselības problēmas, tostarp astmu, tādēļ tā līmeni kontrolēt ir īpaši svarīgi ģimenēm, kur aug bērni.

Lai samazinātu mitruma līmeni telpās, regulāri tās vēdiniet, kā arī pārskatiet telpaugu daudzumu, jo tie izdala papildu mitrumu. Gatavojot ēdienu, traukiem uzlieciet vāku, tā vienlaikus ietaupot arī ēdiena gatavošanai patērēto enerģiju.

Veļu žāvējiet nevis telpās, bet gan ārā vai elektriskajā veļas žāvētājā. Tas mājās aizņems mazāk vietas nekā veļas statīvs, un apģērbs būs sauss daudz īsākā laikā. Šobrīd ir nopērkami arī veļas žāvētāji, kam nav nepieciešams savienojums ar kanalizāciju, tāpēc tos var novietot praktiski jebkur. Izvēloties veļas žāvētāju, pievērsiet uzmanību energoefektivitātes klasei – ja tā ir zemāka, varbūt arī cena būs zemāka, taču šādi žāvētāji tērēs elektrību vairāk, līdz ar to ilgtermiņā nāksies pārmaksāt.

Ja pēc visu šo ieteikumu ieviešanas dzīvē gaisa mitruma līmeni samazināt neizdodas, risinājums būs mitruma savācējs vai elektriski darbināma gaisa sausināšanas ierīce.

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us