Lodējam pareizi!

Laikam katrs no mums ir saskāries ar nepieciešamību pagarināt vai saremontēt kaut kādus vadus. Ja barošanas vai skandu vadus vēl pieļaujams savienot parastā kārtā, tad signāla vadiem prasības ir stipri augstākas. Augstvērtīgu un izturīgu savienojumu var iegūt tikai lodējot.

Lodēšanai būs nepieciešams nelielas jaudas lodāmurs (25-40W), lodalva un priežu sveķu kolofonijs. Lodalvai jābūt ar alvas (Sn) saturu ap 60%. Kategoriski nav ieteicams lietot jaudīgus lodāmurus, dažāda veida lodējamo skābi un sliktas kvalitātes lodalvu. Šie izstrādājumi būs labi, lodējot cinkotos spaiņus un vannas, bet darbam ar elektroniku tie neder.

Vispirms lodējamiem vadiem jānotīra izolācija apm. 10 mm garumā. Jāpārliecinās, ka vara dzīslas ir spožas, neoksidētas. Sliktus, apsūbējušus vadus labāk vispār nelietot, salodēt tādus būs grūti.
[img]/images/upload/L1.jpg[/img]
Pēc tam notīrītie vadu gali rūpīgi un vienmērīgi jānoalvo. Šinī procesā nevajag žēlot kolofoniju; šī viela attīra metālu no oksīdiem un nodrošina labu alvas saķeri ar varu.
[img]/images/upload/L2.jpg[/img]
Savienojam sagatavotos galus un salodējam. Lodējumam jāizskatās mirdzošam. Ja tas ir matēts – tas liecina par pārmērīgi augstu lodāmura temperatūru, kolofonija trūkumu, vai sliktas kvalitātes lodalvu (Sn saturs zem 40%). Šāds kontakts nebūs drošs.
Ja uz lodējuma paliek kolofonija pēdas – tās varam notīrīt ar spirtu (tas nav obligāti, kolofonijs nekaitē)
[img]/images/upload/L3.jpg[/img]
Pēdējais etaps – izolējam lodējumu ar izolācijas caurulīti vai lentu.
[img]/images/upload/L4.jpg[/img]

Ko nevajadzētu darīt – censties mēģināt savienot kopā (jebkādā veidā) vara un alumīnija vadus. Šinī gadījumā izveidosies galvaniskais pāris un savienojums ar laiku izjuks. Alumīnijs vispār lodējas ļoti slikti. Nepieciešams īpašs sastāvs, lai pirms lodēšanas nokodinātu izturīgo oksīdu kārtu.
Visvieglāk mājas apstākļos var salodēt varu un misiņu (arī apsudrabotu un apzeltītu).

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us