Klusāks PC ar ventilatoru RPM kontrolieri

Gandrīz katru overklokotāju un daudzus datora lietotājus ir nodarbinājusi problēma, kā savu PC padarīt klusāku. Galvenie trokšņa avoti vienmēr ir bijuši ventilatori ar lielu apgriezienu skaitu. Lielākajā daļā sistēmu ventilators vienmēr darbojas maksimālā režīmā. Ne vienmēr tik liela gaisa plūsma ir nepieciešama, kādu ventilators nodrošina maksimālā režīmā.
Tā kā arī mani šī problēma pēdējā laikā nodarbināja, tad ķēros pie tās risināšanas. Rezultātā tika uztaisīta ierīce, ar kuru kontrolēt rotācijas ātrumu ventilatoriem. Ventilatoru RPM kontrolieris montējas tukšā CD-ROM nodalījumā.

Ierīce ir ļoti vienkārša, ekonomiska un ērti izmantojama. Ja ierīces izgatavotājam ir pietiekoši laba izdoma un materiāli, tad arī estētiskais izskats sanāk skaists un labi papildina datora vizuālo izskatu. Diemžēl nav man patreiz pieejams ciparu fotoaparāts vai kāds tā aizstājējs, tāpēc patreiz bildes izpaliks. Nāksies iztikt ar savu izdomu, manām skicēm un shēmām.

Principiālā elektriskā shēma veidota vienkārša un ar minimālu detaļu skaitu. Ar izstrādāto shēmu iespējams kontrolēt četrus ventilatorus (12 voltu līdzstrāvas elektromotorus).

Shēma tiek aizsargāta ar drošinātāju F1, kura ieteicamā nominālvērtība ir 1 ampērs. Īssavienojuma gadījumā, drošinātājs pārdegs un dators tiks pasargāts.

Kontrolieri paredzēts barot no 12V līdzstrāvas avota, pievienojot barošanas spraudni PC barošans blokam. Kad RPM kontrolieris ir pieslēgts barošanai, iedegas gaismdiode VD1 (zaļā krāsā).

Pirmais PRM regulators ir paredzēts kontrolēt PC korpusa papildus ventilatoru. Regulators veidots tā, ka pie maziem apgriezieniem, iedegas gaismemiterdiode VD11 (sarkanā krāsā). Potenciometrs R12 ir ar slēdzi, kuru izmanto, lai izslēgtu ventilatoru pavisam.

Pārējie trīs regulatori ir paredzēti procesora dzesētājam (cooler), čipseta un videokartes dzesētājam. Šiem trim nav paredzēta gaismemiterdiode, kas indicē ventilatora griešanās ātrumu.

Principālā elektriskā shēma šeit.

Detaļu uzskaitījums:

C1 47 µF 16V elektrolītiskais kondensators
F1 1A/250V
R1 1 kΩ ±20%, 0.25W
Rx1 10 kΩ ±10%, 0.1W
Rx2 4.7 kΩ ±10%, 0.25W; СП3 – 4аМ un СП3 – 4гМ vai līdzīgi
Rx3 2 kΩ ±10%, 0.1W
R14 20 kΩ ±10%, 0.1W
R15 2.4 (3.3) kΩ ±10%, 0.1W
R16 1 kΩ ±20%, 0.1W
VD1 АЛ307В
VD11 АЛ307Б
VTx1* КТ817Г
VT12** КТ315Б
SW slēdzis, iemontēts potenciometrā R12 (СП3 – 4гМ)

* derēs jebkurš КТ817 sērijas tranzistors, iespējams arī KT815 sērija. Bez radiatora.
** derēs jebkurš КТ315 sērijas tranzistors. Var izmantot arī citas sērijas tranziztorus.

Par iespiedplates materiālu ieteicams izmantot 2 mm vienpusējo tekstolītu vai stiklatekstolītu. Iespiedplates izmērs ir 145 mm × 40 mm.

Visi detaļu izvadu urbumi ir 1mm diametrā, izņemot drošinātāja turētāja kājiņu urbumi, kas ir 1.2 mm diametrā.

Potenciometru izvadi tiek pielodēti uz iespiedplates celiņiem pa tiešo, neizmantojot vadus, tāpēc arī nav urbumi Rx2 vietās.
Plates malās ir četri urbumi 3 mm diametrā, kas paredzēti tās stiprināšanai pie RPM kontroliera korpusa. Ja izmanto pieminēto potenciometru pielodešanas veidu, tad var iztikt bez šīs stiprināšanas. Tādā gadījumā var nogriezt 10 mm no katras sānu malas, tad iespiedplates izmērs būs 125 mm × 40 mm.

Detaļu izvietojums uz vienslāņa iespiedplates šeit.

Šeit skice, kā tas viss izskatās kopumā.

Ierīces izgatavošanas laiks: apmēram viena nedēļas nogale.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us