Kas nosaka datora ātrumu un kā to paātrināt?

Aizķeršanās datora lietošanā vai pārāk lēni atveramas lapas katram lietotājam sagādā neērtības. Pirms jauna datora iegādes vai, lai paātrinātu pašreiz lietojamās ierīces darbību, ir svarīgi saprast, kas nosaka datora ātrumu.

Aspekti, no kuriem atkarīgs datora ātrums

Cik ātri darbojas klēpjdatori vai stacionārie datori, ir atkarīgs no šiem faktoriem:

  • Centrālais procesors (CPU) izpilda visas instrukcijas un uztur pamatfunkcijas. Procesora ātrums, mērot megahercos, ir viens no galvenajiem faktoriem, kas ietekmē ātru datora darbību.
  • Lielāks RAM (brīvpiekļuves atmiņa) daudzums nodrošina arī lielāku datora veiktspēju – it īpaši, ja vienlaikus darbojas vairākas lietojumprogrammas.
  • Cietā diska izmērs nosaka saglabājamo datu apjomu. Kad šī vieta ir pilna, sistēma palēninās, tādēļ, ja vēlaties paātrināt datoru, iespējams, vēlēsieties izdzēst neizmantotos failus vai programmas.
  • Cietā diska apstrādes ātrums nosaka, cik ātri disks var pārsūtīt un saglabāt informāciju – šis parametrs tieši ietekmē datorprogrammu palaišanu un ielādi.
  • Ir svarīgi pievērst uzmanību arī diska tipam – lai gan SSD diskiem parasti ir mazāka iekšējā atmiņa, šī opcija ir daudz ātrāka nekā tradicionālajam cietajam diskam.
ssd kartes datoram
  • Videokarte var arī palielināt datora veiktspēju, īpaši, ja sistēmu bieži izmanto spēlēm vai video skatīšanai. Lai iegūtu efektīvākus rezultātus šajās darbībās, augstas kvalitātes attēlu apstrādes kartes var iegādāties atsevišķi un instalēt esošajā datorā.
  • Gadījumos, kad dators pēkšņi sāk darboties daudz lēnāk, pie tā var būt vainīga kāda ļaunprātīga programmatūra un vīrusi. Papildus tiešai ietekmei uz personīgajiem dokumentiem, šīs programmas patērē arī sistēmas resursus, jo tās vienkārši turpina klusām darboties fonā.

Kā paātrināt datoru?

Apsverot, kā paātrināt datoru (Windows 10, 7 vai jebkuru citu ierīci, kurā darbojas operētājsistēma), vispirms izmēģiniet šādus padomus:

Regulāri iztīriet datoru

Pagaidu faili, kas uzkrājas cietajā diskā, aizņem pietiekami daudz vietas un var ietekmēt datora ātrumu un veiktspēju. Šī iemesla dēļ ieteicams regulāri iztukšot atkritni, notīrīt interneta vēsturi un sīkdatnes (labāk pazīstamas kā “cookies”). Varat arī izdzēst neizmantotās lietotnes un apsvērt iespēju saglabāt vecus fotoattēlus vai citus dokumentus ārējā datu nesējā. Ja cietajos diskos ir mazāk par 15 procentiem brīvas vietas, ļoti iespējams, ka dators darbosies lēnāk.

datora tīrīšana ātrākai darbībai

Jāņem vērā, ka jātīra ne tikai datora iekšpuse, bet arī tā ārpuse. Turot to tīrā vietā un preventīvi noņemot putekļus, tiks novērsti iekšējo komponentu bojājumi.

regulāra datora korpusa tīrīšana ar tam paredzētu līdzekli

Neļaujiet datoram automātiski palaist programmas

Ir gadījumi, kad ieslēdzot datoru, fonā sāk darboties arī citas programmas. Ja tās ir ļoti lielas, tas būtiski ietekmē datora ātrumu. Tāpēc ļaujiet darboties tikai vissvarīgākajām programmām (piemēram, antivīrusiem) un visas pārējās programmas ieslēdziet tikai tad, kad tās nepieciešamas. Šo informāciju varat atrast sistēmas iestatījumos.

Pievērsiet uzmanību datora enerģijas patēriņa režīmam

Visiem datoriem ir vairāki enerģijas patēriņa režīmi – vislabākā akumulatora uzlāde, maksimālā veiktspēja un starpposma režīms. Ja izmantojat stacionāro datoru, praktiski vienmēr varat izmantot režīmu, kas piedāvā visaugstāko veiktspēju – tad šī ierīce kļūs manāmi ātrāka. Savukārt, ja šajā režīmā regulāri darbināsiet savu portatīvo datoru, tie diezgan ātri izlādēsies. Visaugstākās veiktspējas režīmu portatīvajos datoros vajadzētu izmantot tikai tad, ja tuvumā atrodas elektrības kontaktligzda.

Atbilstoša aizsardzība datoram

Pārliecinieties, vai datorā veiksmīgi darbojas pretvīrusu programma, un veiciet regulāras vīrusu pārbaudes. Jūs varat nepamanīt, kā ļaunprātīga programmatūra fonā ne tikai palēnina datoru, bet arī uzbrūk citai svarīgai informācijai.

Veiciet diska defragmentēšanu

Kad dati ir ‘sadrumstaloti’, datoram ir jāmeklē izkaisītie faili visā cietajā diskā – iespējams, pat nav jāsaka, ka šis process prasa ilgu laiku. Tikmēr pēc defragmentēšanas faili tiek salikti kopā, lai dators tiem piekļūtu pēc iespējas ātrāk un ērtāk. Šis process parasti tiek veikts automātiski, bet, ja nepieciešams, to var veikt arī manuāli – šo opciju ir ļoti viegli atrast datora iestatījumos.

Atjauniniet operētājsistēmu

Programmatūras atjauninājumi var novērst kļūdas un trūkumus, kuru dēļ Jūsu dators darbojas lēnāk. Par šādiem atjauninājumiem parasti tiek paziņots ar uzlecošo logu datora ekrānā, taču to varat pārbaudīt arī pats. Kad iestatījumos atrodat sadaļu “Windows atjaunināšana”, noklikšķiniet uz pogas “Pārbaudīt atjauninājumus” (angl. “Check for updates”). Tā Jūs zināsiet, vai izmantojat jaunāko operētājsistēmas versiju.

datora sistēmas atjaunošana ātrākai tā darbībai

Regulāri restartējiet datoru

Atstājot datoru ieslēgtu, fona programmas un citas lietojumprogrammas pārņem tā atmiņu, bet, restartējot datoru, tas tiek atjaunināts un tās var veiksmīgi izmantot vēlreiz. Lai šie procesi darbotos pēc iespējas vienmērīgāk, ir svarīgi vismaz reizi nedēļā izslēgt vai restartēt datoru.

Iegādājieties papildu RAM

Šī ir datora operatīvā atmiņa, kas tiek izmantota, kad darbojas programmas. Jo vairāk no tām tiek vienā reizē izmantots, jo vairāk RAM būs nepieciešams. Tātad, ja esat pamanījis, ka dators darbojas lēnāk tieši tad, kad strādājat ar vairākām (vai vienkārši sarežģītākām) programmām, tas varētu būt viens no paņēmieniem, kā paātrināt datoru.

Paturot prātā visus šos kritērijus, ir iespējams viegli paātrināt datoru vai izvēlēties jaunu ierīci, kas atbilst prasībām. Iekārtas dažādās detaļas vienmēr var aizstāt ar vēl efektīvākām, taču vissvarīgākais ir zināt, kāpēc dators darbojas lēnāk nekā cerēts.

Saistītie raksti:

http://datuve/raksts/6237/ka-datora-notirit-parlukprogrammas-kesatminu-sikfailus-un-vesturi/
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us