Daudzi no lasītājiem noteikti ir pamanījuši, ka citi savā starpā aprunā kaut kādu p2p (Peer to Peer) paveidu torrent. Bet kas tad īsti tas ir? Uz šo jautājumu centīšos Jums atbildēt šajā rakstā, sniedzot arī īsu pamācību tā lietošanā.
BitTorrent ir failu apmaiņas programma, līdzīga kā [i]Direct Connect[/i], [i]eMule[/i] un [i]KaZaa[/i]. Šo failu apmaiņas protokolu 2002. gadā izstrādāja [i]CodeCon[/i] programmētājs Brams Kohens (Bram Cohen). Programma tika uzrakstīta [i]Python[/i] programmēšanas valodā un izdota ar [i]MIT Licenci[/i]. Pirmkārt, ir jāatzīmē tas, ar ko tad šis p2p klients ir labāks par citiem un kāpēc būtu vērts to izmantot.
Galvenā BitTorrent priekšrocība ir tieši jauno failu aprite, kur tie izplatās momentāni pēc to iznākšanas, nav jāuztraucas par viltoto failu iespējamību, jo augšupielādēto failu īstumu pārliecinās BitTorrent trakera administratori, protams, pastāv iespējamība, ka ir šādi neīstie faili, bet tā ir ļoti niecīga. Par priekšrocību uzskatāma arī iespēja jautāt forumā par sev interesējošiem failiem, kurus nekur nevar atrast, ja kādam augšupielādētājam tādi būs, viņš noteikti padalīsies ar lietotāju, kas vēlēsies to iegūt. Ļoti ērta ir iespēja apskatīt katra faila aprakstu pirms tā lejupielādēšanas. Šajā aprakstā var izlasīt, piemēram, filmas anotāciju, faila tehniskos parametrus utt. Pie katra faila var arī pierakstīt komentārus kā arī novērtēt to. Nav arī jāuztraucas par to, ka būs jāgaida, kamēr, kā tas ir DC, atbrīvosies kāds slots lietotājam, kam ir šis fails. BitTorrent jebkurš fails ir pieejams uzreiz un visiem! Maldīgs ir arī uzskats, ka šis p2p paveids tiek izmantots tikai nelegāliem mērķiem, tieši pretēji, šeit ir atrodami jaunāko filmu treileri, atvērtā koda programmatūru versijas, tieši šādu failu izplatīšanai BitTorrent tika radīts.
[img]/images/upload/pacman.jpg[/img]
BitTorrent uzbūves pamatā ir atsevišķs protokols, kas parūpējas par to, lai konkrētais fails tiktu sadalīts mazās daļās, kas nodrošina ātru tā pārsūtīšanu lietotājiem, kas vēlas to iegūt, un saņemot šādus daudzus mazos fragmentus BitTorrent klients automātiski failu saliek atpakaļ kopā. Būtiska atšķirība no citiem p2p tīkliem ir tā, ka šeit failu dalīšana citiem (šārēšana) nenotiek tā, kā tas ir ierasts DC. BitTorrent tas notiek lejupielādējot piedāvātos failus, pēc tam tos sēdojot – ļaujot šo pašu failu lejupielādēt citiem lietotājiem. Tātad fails tiek augšupielādēts pārējiem lietotājiem, pirms tas vēl ir lejupielādēts.
Lai izmantotu BitTorrent priekšrocības ir nepieciešams tikai BitTorrent klients un zināšanas par trakera adresi – vietni, kurā meklēt failus. Populārākie BitTorrent klienti ir BitComet, BitTornado, ABC, Azureus, BitSpirit. Kuru no tiem katrs lietotājs izvēlas ir gaumes lieta. Tad kad ir izvēlēts BitTorrent klients, kuru izmantos, ir jāuzzina trakera adrese. Latvijā tie ir iHack un Sigma.
Vienmēr jaunie lietotāji ieejot kādā no trakeriem un piereģistrējoties saprot, ka nu ir laiks sākt lejupielādēt failus, bet ielādējot <100 Kilobaitu lielu [i]*.torrent[/i] failu ir vīlušies, jo nezin, ko tālāk darīt. Ar to tālāk jārīkojas atverot caur savu BitTorrent klientu, smalkāk par to kā rīkoties ar BitTorrent klientu būs kādā no nākošajiem rakstiem. Sākot darboties ap BitTorrent noteikti nedrīkst nepieminēt pašus pamatus, t.i. katram ir jāzina, kas ir sēders un līčers (sēders - lietotājs, kas ļauj citiem no sevis lejupielādēt failus, līčers - lietotājs, kas ielādē failus), kā arī ratio (augšupielādēto failu daudzuma attiecība pret lejupielādēto), kura dēļ jaunajiem lietotājiem bieži tiek piespriestas visdažādākās sankcijas, parasti t.s. wait time jeb gaidīšanas laiks, kamēr tiek pie svaigākajiem failiem. Tomēr par šādu sankciju piemērošanu nevajag pārbīties, jo to ātri var novērst. Nevajag sākumā pārāk aizrauties lejupielādējot, aizmirstot par augšupielādēšanu! Pašas nepieciešamākās zināšanas BitTorrent apguvei nu Jums visiem ir zināmas, veiksmīgu apgūšanu tiem, kas tikai tagad izlēmuši pievienoties kāda trakera lietotāju pulkam!