Kam pievērst uzmanību, izvēloties ledusskapi?

Ir grūti iedomāties mājokli, kas mūsdienās varētu iztikt bez ledusskapja. Tomēr, cik bieži mēs aizdomājamies par to, cik tas ir energoefektīvs, cik elektrības patērē un kā šo patēriņu samazināt? Elektrum Energoefektivitātes centra speciālisti sniedz ieteikumus  jauna ledusskapja iegādei un tā efektīvai lietošanai.

Jebkuras elektroierīces iegādes brīdī ir svarīgi iepazīties ar energoefektivitātes marķējumu – tas sniedz būtisku informāciju par ierīces jaudu, lielumu, skaļumu u.c. īpašībām. Ledusskapju energoefektivitātes marķējumā atradīsiet sekojošu informāciju:

Energoefektivitātes marķējumā norādītas 7 energoefektivitātes klases, kur šobrīd A+++ ir visaugstākā, bet D – viszemākā klase. Tas ir svarīgs ierīces izvēles kritērijs. Jo augstākas klase, jo ierīces elektrības patēriņš ir mazāks un darbības kvalitāte  augstāka. Piemēram, A+++ klases ledusskapja elektrības patēriņš ir par 60 % mazāks nekā A klases ledusskapim.

Turklāt tirgū ir pieejamas ierīces, kas patērē pat vēl mazāk elektrības nekā A+++ klases ierīces. Uz šīm ierīcēm attiecīgi norādīta A+++ klase un vēl papildu procentuālais elektrības ietaupījums, piemēram, A+++ –40 %. Tādēļ Eiropas Savienība no 2021.gada ir nolēmusi atjaunot A līdz G energoefektivitātes klases koncepciju, ko pakāpeniski nākotnē pielāgos atbilstoši tehnoloģiju un tirgus attīstībai. Piemēram, prece, kas pašreiz marķēta kā A+++ energoefektivitātes klases prece, pēc jaunā energoefektivitātes marķējuma noteikumu stāšanās spēkā kļūs par B klases preci. Saprotams, tās elektrības patēriņš nemainīsies.

Būtisks faktors ledusskapja izvēlē ir tā ietilpība – lielāka tilpuma ledusskapji patērē vairāk elektrības. Ledusskapja tilpumu izvēlieties, ņemot vēra cilvēku skaitu ģimenē, nepieciešamo produktu daudzumu un ēdiena gatavošanas biežumu. Ja līdz šim ledusskapis vienmēr stāvējis pustukšs, nākamo var pirkt mazāka tilpuma. Savukārt, ja saldētus produktus nepieciešams uzglabāt sezonāli, ieteicams iegādāties atsevišķu saldētavu.

Vai tiešām jāmaina vecais, bet vēl joprojām kalpojošais ledusskapis?

Jauna ledusskapja iegādi ir vērts apsvērt, ja esošais ledusskapis ir vismaz 10 gadus vecs – tā elektrības patēriņš var būt pat par 50 % lielāks nekā mūsdienīgam ledusskapim.

Ledusskapja elektrības patēriņu ietekmē trīs būtiski faktori:

1. Ledusskapī iestatītā temperatūra

Ledusskapī iestatiet temperatūru +5 °C, savukārt saldētavā -18 °C. Par katru lieki pazeminātu grādu ledusskapja elektrības patēriņš palielinās par 5 %. Ja ledusskapim ir temperatūras regulators bez konkrētām temperatūras norādēm, tad iestatīto temperatūru var pārbaudīt, ledusskapī ievietojot šādām temperatūrām piemērotu termometru.

Īpaši energoefektīvi ir ledusskapji ar iespēju regulēt temperatūru atsevišķi atdzesēto produktu tilpnē un saldētavā.

2. Ledusskapja aizpildījums ar produktiem

Lai lieki netērētu elektrību, ledusskapi ieteicams aizpildīt par vismaz 60 %, bet ne vairāk par 90 % – produktus izvietojiet tā, lai gaiss var cirkulēt.

3. Ledusskapja novietojums

Ledusskapis jānovieto atstatus no siltuma avotiem – radiatora, plīts  u. c. ierīcēm, kas darbojoties izdala siltumu, kā arī no tiešiem saules stariem. Tāpat to nav ieteicams novietot pārāk tuvu sienai, telpas stūrī vai nišā, jo netiks nodrošināta gaisa cirkulācija un palielināsies elektrības patēriņš. Ledusskapim apkārt jābūt 5–10 cm brīvai vietai gaisa cirkulācijai.

Jāatceras, ka virtuves mēbelēs drīkst iebūvēt tikai tam paredzētu ledusskapi. Iebūvējot brīvi stāvošu ledusskapi, elektrības patēriņš nesamērīgi palielināsies.

Izvēloties ledusskapi, jāatceras, ka iebūvēšanai paredzētiem ledusskapjiem ir par aptuveni 20 % lielāks elektrības patēriņš nekā brīvi stāvošām ierīcēm.

Ieteikumi, kā ikdienā samazināt ledusskapja elektrības patēriņu:

  • Pārtiku uzglabājiet noslēgtos traukos vai iesaiņojiet to. Tā pārtika saglabāsies svaiga ilgāku laiku, un ledusskapī neradīsies nevēlams mitrums un aromāts.
  • Ledusskapī nelieciet karstus produktus. Tvaiks veicina apledojuma veidošanos ledusskapja dzesētājā, tādējādi palielinot elektrības patēriņu.
  • Ledusskapja durvis neviriniet pārāk bieži un neatstājiet tās ilgstoši atvērtas. Pretējā gadījumā ledusskapī ieplūdīs siltais gaiss, radot nepieciešamību atkal pazemināt temperatūru.
  • Pārbaudiet, cik blīvi noslēdzas ledusskapja durvis. Ja ledusskapja durvīs iespiestu papīra lapu  ir grūti izvilkt – viss ir kārtībā. Ja lapa no durvīm izslīd, iesakām notīrīt blīvgumiju, ja tā ir bojāta – nomainīt, lai ledusskapī neieplūstu siltais gaiss.
  • Vismaz reizi ceturksnī notīriet putekļus arī no dzesētāja restēm ledusskapja aizmugurē – tie aizkavē dzesēšanu.
  • Vecākas paaudzes ledusskapi regulāri atkausējiet, jo katrs ledus centimetrs saldētavā palielina elektrības patēriņu aptuveni par 10 %.
  • Ledusskapi ar automātisko atsaldēšanas funkciju reizi gadā atvienojiet no elektrotīkla un iztīriet.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us