Kā nomainīt DNS uzstādījumus un palielināt interneta ātrumu

Pēdējo divdesmit gadu laikā tehnoloģiju attīstība ir dramatiski uzlabojusi interneta ātrumu. Platjoslas un šķiedru optikas savienojumi ir izveidojuši ļoti ātrdarbīgus tīklus, kur pat augstas izšķirtspējas multividi var ielādēt tikai dažās sekundēs.

Taču tas nenozīmē, ka nav vajadzīgi uzlabojumi. Viens no vienkāršākajiem interneta ātruma palielināšanas veidiem, kas bieži tiek pieminēts, ir DNS iestatījumu mainīšana. Apskatīsim, kā darbojas DNS un kā mainīt DNS iestatījumus.

Kas ir DNS?

Kad pārlūkprogrammā tiek ievadīts vietnes URL, datu sūtīšanas un saņemšanas nolūkā tas ir jāpārtulko vietnes IP adresē. DNS jeb domēnu nosaukumu sistēma (angļu: Domain Name System) ir tālruņu grāmatas digitālais ekvivalents, kas nodrošina dotā vārda (URL) numuru (IP adresi).

Piemēram, ja pārlūkprogrammā ievadāt vietni datuve.lv,  DNS serveris to pārveido IP adresē. Pašlaik tiešsaistē ir vairāk nekā miljards vietņu, tāpēc nav praktiski uzturēt tik lielu sarakstu. Tā vietā jūsu DNS serveris glabā kešatmiņu priekš daudzām vietnēm.

Ja mēģināt piekļūt vietnei, kas vēl nav saglabāta kešatmiņā, jūsu DNS serveris pieprasīs ierakstu no cita servera. Visticamāk, ka jūsu noklusējuma DNS serveri nodrošina jūsu interneta pakalpojumu sniedzējs, taču tas negarantē, ka šis ir vislabākais serveris.

Ģeogrāfiskais attālums

How to Change Your DNS Settings to Increase Speed Network Cables Deposit Photos

Interneta infrastruktūra sastāv no vara un optiskajiem kabeļiem un tā savieno serverus visā pasaulē. Dati tiek pārraidīti pa šiem kabeļiem elektromagnētisko viļņu veidā ar ātrumu, kas nepārsniedz gaismas ātrumu. Lai gan mēs neko nevaram darīt, lai palielinātu šo ātrumu, mēs varam samazināt attālumu, kas šiem viļņiem jāveic.

Ja DNS serveris atrodas tālu no jums, tas ietekmē arī interneta ātrumu. Tomēr realitāte ir sarežģītāka nekā vienkārši attāluma aprēķini. Google publiskais DNS ir viena no populārākajām DNS servera alternatīvām, un tajā tiek izmantotas divas IP adreses (8.8.8.8 un 8.8.4.4).

Tās ir pazīstamas kā anycast adreses, un vairāki serveri visā pasaulē atbild uz pieprasījumiem no šīm adresēm. Serveri, kas reaģē uz pieprasījumiem, mainās atkarībā no tīkla apstākļiem un noslogotības. Neskatoties uz to, ka pieprasījumi tiek sūtīti no serveriem visā pasaulē, tas vienmēr tiek vērtēts kā viens no ātrākajiem DNS serveriem.

Kompānija to ir sasniegusi, sadarbojoties ar CDN jeb satura piegādes tīkliem (angļu: Content Delivery Networks), lai DNS pieprasījumiem pievienotu atrašanās vietas datus. Vairumā gadījumu, ja jūs izmantojat konkrētas valsts DNS serveri, CDN pieņem, ka atrodaties šajā valstī.

Tas ietekmē ielādēšanas ātrumu, un redzamais saturs tiek optimizēts konkrētās valsts auditorijai.

DNS maršruta optimizācija

Image of a city map with a red route traced across

Plānojot ceļojumu un izmantojot, piemēram, Google Maps, parasti tiek piedāvāti dažādi maršruta varianti. Daži no maršrutiem prasīs mazāk laika, pat ja tie būs garāki. Tas var būt saistīts ar daudziem faktoriem, piemēram, satiksmi, transporta izmaiņām un vidējo ātrumu.

Izvēloties DNS serveri, nākas saskarties ar līdzīgu faktoru klāstu. Visizdevīgākā ceļa atrašana ir pazīstama kā maršruta optimizācija. Daži DNS serveri, piemēram, tie, ko piedāvā interneta savienojuma nodrošinātāji, pīķa stundās būs ļoti noslogoti.

Dažiem serveriem ir novecojuši ieraksti vai arī tie nav efektīvi novirzīti uz jūsu datiem. Sarežģītā mijiedarbība starp serveriem un savienojumiem padara maršruta optimizāciju par būtisku soli interneta ātruma uzlabošanai. Iespējams, ka jūsu interneta servisa nodrošinātāja DNS serveris atrodas netālu. Tomēr diez vai viņu “pieeja, kas der visiem”, nodrošina vislabāko sniegumu.

Šajā gadījumā noderīgs ir tāds rīks kā Google Namebench. Tas piedāvā bezmaksas ātruma testu, kas palīdzēs jums atrast ātrāko DNS. Namebench analizē jūsu savienojumu un iesaka labākos, tieši jums pielāgotos, DNS serverus.

Namebench nav vienīgā iespēja; ir arī citi veidi, kā atrast ātrāko DNS, lai optimizētu interneta ātrumu.

Kā nomainīt DNS uzstādījumus

Windows 10 Change DNS Settings

Lai gan jūsu interneta savienojuma nodrošinātājam, iespējams, ir savs DNS serveris, tā, visdrīzāk, nav ātrākā pieejamā opcija. Ja vēlaties mainīt operētājsistēmas DNS iestatījumus, ir pieejamas trīs vadošās alternatīvas: Google DNS, OpenDNS un Cloudflare DNS.

Lai mainītu savu DNS Windows 10 sistēmā, dodieties uz sadaļu Control Panel > Network and Internet > Network and Sharing un kreisajā pusē noklikšķiniet uz Change adapter settings.

Tiks atvērts visu pieejamo tīkla ierīču saraksts. Šeit būs redzams, ka interneta savienojums ir izveidots ar vadu caur Ethernet portu vai caur Wi-Fi adapteri. Ar peles labo pogu noklikšķiniet uz ar internetu savienotās ierīces un izvēlieties Properties.

Iezīmējiet opciju ar nosaukumu Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) un noklikšķiniet uz Properties. Dodieties uz opciju Use the following DNS server addresses.

Šajā apgabalā ievadiet IP adreses atkarībā no tā, kuru DNS pakalpojumu sniedzēju vēlaties izmantot:

  • Google DNS: 8.8.8.8, 8.8.4.4
  • Cloudflare IPv4: 1.1.1.1, 1.0.0.1
  • OpenDNS: 208.67. 222.222, 208.67. 220.220

Tiklīdz tas ir izdarīts, noklikšķiniet uz OK, lai saglabātu šos iestatījumus. Jūs tiksit atgriezts izvēlnē Properties. Šeit atlasiet  Internet Protocol Version 6 (TCP/IPv6) un noklikšķiniet uz Properties. Tagad jūs varat atkārtot procesu IPv6 DNS serveriem:

  • Google DNS: 2001:4860:4860::8888, 2001:4860:4860::8844
  • Cloudflare IPv6: 2606:4700:4700::1111, 2606:4700:4700::1001
  • OpenDNS: 2620:119:35::35, 2620:119:53::53

Noklikšķiniet uz OK, lai saglabātu IPv6 DNS iestatījumus. Pēc tam varat aizvērt visus iestatījumu logus un atgriezties pie interneta pārlūkošanas. Apstiprinot iestatījumus, jūs sāksit izmantot savus jaunos DNS serverus.

Nepieciešamība pēc DNS ātruma

Lai gan nav tāda varianta, kas momentā maksimāli uzlabotu interneta ātrumu, ir iespējams veikt virkni mazākus uzlabojumus. Šiem uzlabojumiem darbojoties kopā, tiks palielināts kopējais interneta ātrums. Un izvēlētajam DNS serverim būs būtiska loma šajā procesā.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

One Response

  1. Ja jau tev ir internets , tad piegadatas (provaideris), jau piedava savu DNS serveri, tas jau ieklauts rekina, protams publiskie dns ari var but labi, jo ta var apiet blokesanu( ja valsts sak bloket kaut ko), bet tie ir mazak drosi un uzticami. Ja perc internetu, perku ari savu informativo vidi viss kas pueejams online.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us