Kā izvēlēties apgaismojumu atbilstoši telpām?

Kvēlspuldzes iegāde neaizņēma daudz laika – atlika tikai paņemt nepieciešamās jaudas spuldzīti un samaksāt par to, toties ar LED spuldzēm ir citādi. Pirms iegādes ir rūpīgi jāizpēta spuldzes parametri, lai nekļūdīgi izvēlētos savām vajadzībām piemērotāko apgaismojumu.

LED spuldzes var būtiski atšķirties cita no citas spožuma, gaismas krāsas un citu parametru ziņā, lai gan spuldzes iepakojums pirmajā acu uzmetienā šķiet vienādas.

Spuldzes spožumu nenorāda spuldzes jauda jeb vati, kā tas bija kvēlspuldzēm. To, cik LED spuldze būs spoža, norāda lūmeni, un tas arī ir svarīgākais parametrs LED spuldzes izvēlē. Jo vairāk lūmenu (lm) ir LED spuldzei, jo vairāk gaismas tā izstaro. Spuldžu gaismas krāsas temperatūru mēra Kelvina grādos un apzīmē ar K. Jo mazāk Kelvina grādu, jo dzeltenāka gaisma, jo vairāk – jo zilganāka.

Atcerieties, ka ne visām mājokļa telpām ir piemērota vienāda apgaismojuma intensitāte – guļamistabā nav nepieciešams tikpat spilgts apgaismojums kā darba telpā un virtuvē.

Viesistaba

Viesistaba ir mājokļa dvēsele, tā ir vieta, kur piedzīvot neaizmirstamus brīžus kopā ar draugiem un ģimeni. Apgaismojumam ir jābūt novirzītam tajā zonā, kur tas ir visnepieciešamākais, turklāt ir jābūt iespējai to regulēt no spilgtāka uz siltāku krāsu. Vēlams veidot mājoklī vairākās zonas ar atšķirīgu gaismu, vai arī katrā zonā uzstādīt gaismas regulatorus.

Kā vispārējo telpas apgaismojumu ieteicams uzstādīt griestos iekarināmo lampu, ko izmanto kā galveno gaismas avotu. Šo lampu vēlams aprīkot ar gaismas intensitātes regulatoru jeb dimmeri, lai apgaismojumu būtu iespējams pielāgot gan atpūtas brīdim, gan arī galda spēļu spēlēšanai draugu un ģimenes lokā, tādējādi ietaupot elektrību.

Pie dīvāna vai atpūtas krēsla ieteicams novietot stāvlampu, kuras gaismas plūsma ir lejupvērsta, lai ērtāk lasīt, adīt un veikt citus darbus.

Viesistabas apgaismē jāizvēlas LED spuldzes ar silti baltu gaismas krāsas temperatūru robežās no 2500 līdz 3200 K. Kā akcentu gaismu var izvēlēties arī interesantākas gaismas krāsas, piemēram, zaļā krāsa nomierinās un noskaņos komunikācijai. Maigi sārts apgaismojums uzlabos noskaņojumu. Ērtākais veids dažādu gaismas krāsu nodrošināšanai ir iegādāties LED spuldzi, kuras gaismas krāsu un intensitāti var regulēt ar mobilo lietotni.

Guļamistaba

https://media.architecturaldigest.in/wp-content/uploads/2019/12/Bangalore-flat-modern-bohemian-interiors-Weespaces-1.jpg

Guļamistaba ir tavs personiskais patvērums, tāpēc apgaismojumam ir jābūt nomierinošam, neuzkrītošam, mājīgam un siltam, proti, gaismas krāsai ir jābūt vājākai nekā viesistabas apgaismojumā.

Arī guļamistabā vispārējā telpas apgaismojuma nodrošināšanai ir piemērota griestos iekarināmā lampa (600-900 lm), un vēlams, lai gaisma izkliedējas uz visām pusēm un nav pārlieku spoža. Ērtības labad pie gultas ieteicams uzstādīt gaismas slēdzi šī apgaismojuma izslēgšanai, lai nav jākāpj ārā no siltās gultas.

Mīļāko grāmatu lasīšanai gultā ir nepieciešamas papildu sienas lampas ar lejup virzītu gaismas plūsmu abās gultas pusēs ar aptuveni 800 lm apgaismojumu.

Virtuve

https://media.diy.com/is/image/KingfisherDigital/8e4c3f4d3750f5b65acd3e1210b2fd44d5212bba?$WCMS_NPI_XL$

Lieliskas maltītes pagatavošana ģimenei vai draugiem sākas labi apgaismotā virtuvē neatkarīgi no tās platības. Te nepieciešams spilgts, vispārējs apgaismojums, kas nemet ēnu. Turpretī ēdamzonas apgaismojumam jābūt spilgtam un tam ir jāapgaismo galds, taču tas nav ieteicams zilā tonī, jo samazina apetīti – to labāk izvēlēties dzeltenīgos vai baltos toņos.

Darba apgaismojums, kas apslēpts zem skapjiem, palīdz apgaismot darba virsmas. Uz skapjaugšām izvieto nišu prožektorus tā, lai tie atstarotos no sienām un griestiem, nodrošinot apgaismojumu bez ēnām.

Vannas istabā

https://www.briggselectrical.com.au/wp-content/uploads/2019/08/electrician-in-Melbourne.jpg

Vannas istabas apgaismojumam jābūt pielāgojamam visiem gadījumiem. No rīta tam jābūt pietiekami gaišam, lai būtu ērti lietot kosmētiku, skūties vai ievietot kontaktlēcas. Taču tam jābūt nomierinošam, ja vēlies relaksējošu vannu dienas beigās. Paaugstināta mitruma dēļ ieteicams izmantot gaismas ķermeņus ar slēgta tipa abažūriem. Nav ieteicams lietot zilu gaismu, jo tā izceļ grumbas un lokus zem acīm. Lai noskūtos vai uzklātu kosmētiku, vispiemērotākais būs vispārējs apgaismojums.

Vannas istabā svarīgākā darba gaisma jānodrošina pie spoguļa, kuru ieteicams izgaismot no augšpuses un no abām pusēm. Tādējādi, skatoties spogulī, apgaismojums neradīs liekas ēnas uz sejas.

Spoguļa izgaismošanai vēlams izvēlēties LED spuldzes, kuru gaismas krāsa ir balta (3200–4000 K), turklāt vēlams, lai krāsu atveides indekss jeb Ra pārsniedz 90. Krāsu atveides indekss (Ra) raksturo objekta krāsu atveidi spuldzes gaismā salīdzinājumā ar tām pašām krāsām dienasgaismā. Jo tuvāk Ra ir skaitlim 100, jo precīzāka ir objekta krāsa spuldzes gaismā.

Darba telpa

https://d37kg2ecsrm74.cloudfront.net/web/ikea4/images/645/0764519_PE753236_S5.jpg

Ļoti svarīgs ir arī darba zonas apgaismojums, un gaismai ir jākrīt no nestrādājošās rokas puses (parasti no kreisās), jo tad tā mazāk nogurdina cilvēka redzi un palielina koncentrēšanās spējas. Galda lampai piemērotākā gaismas plūsma būs 400-800 lūmeniem, savukārt temperatūra 3200-4000 K.

Piemēroti izmantots apgaismojums var būt veselības un panākumu avots ikviena cilvēka ikdienā!

Avots: elektrum.lv

Saistītie raksti:

http://datuve/raksts/8623/tele2-petijums-54-latvijas-uznemumu-majas-lapas-nav-pielagotas-mobilajam-iericem/
http://datuve/raksts/8613/magenta-lo-fi-player-lauj-izveidot-pasam-savu-virtualo-muzikas-istabu/
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us