Kā iztīrīt datoru no nevajadzīgajiem failiem?

Kā iztīrīt datoru no nevajadzīgajiem failiem? Datuve.lv

Mēs izmantojam datoru, lai apmaksātu rēķinus, spēlētu spēles, sērfotu internetā vai pilnvērtīgi veiktu profesionālo darbu. Ņemot vērā, ka datori ir tik neatņemama mūsu dzīves sastāvdaļa, ir svarīgi par tiem rūpēties, lai tie kalpotu ilgi. Kā iztīrīt datoru paša spēkiem, un kādas datora tīrīšanas programmas izmantot?

Kāpēc ir svarīgi veikt datora tīrīšanu?

Ikreiz, kad tiek izmantots dators – programmas, pārlūkprogrammas, spēles u.c., tajā tiek atstāti digitālie “atkritumi”, kas nelietderīgi uzkrājas ierīces atmiņā. Tas notiek tāpēc, ka visas datora programmas izveido dažādus “pagaidu failus” – failus, kas programmām nepieciešami, lai darbotos, bet kas paliek neizmantoti, ja tos nelieto. Tie var būt, piemēram:

  • pagaidu iestatīšanas un programmu faili;
  • Windows atjaunināšanas faili;
  • pagaidu interneta pārlūka faili un bezsaistes tīmekļa lapas;
  • sistēmas kļūdu faili;
  • sīkfaili un lietotāju failu vēsture u. c.

Regulāra datora sistēmas tīrīšana sniedz būtiskus ieguvumus:

1. Agrīna problēmu atklāšana

Datoru mazajām problēmām ir tendence ļoti ātri kļūt par ļoti nopietnām. Bet, regulāri veicot datora tehniskās apkopes pārbaudi, mazās nepilnības var izskaust vēl pirms tās kļūst par lielām problēmām. Problēmas var parādīties jebkurā laikā, pat ja jūsu dators ir jauns.

2. Profilakse pret vīrusiem

Neatkarīgi no tā, cik bieži tiktu veiktas pārbaudes pret vīrusiem, datori joprojām savā veidā ir neaizsargāti pret daļu no tiem. Daži no vīrusiem tiek radīti, lai traucētu ikdienas darbu, palēninātu datu apstrādes laiku ierīcei vai liktu parādīties uznirstošajiem ziņojumiem – reklāmām –, bet citi var inficēt visu operētājsistēmu, radot nopietnas problēmas, vai kontrolēt web kameras darbību.  

Ja tas notiek mājas apstākļos vai darba vietā, ierīces attīrīšana var būt dārga un uzņēmumam var radīt vēl papildu izdevumus citos veidos, piemēram, eskalējoties produktivitātes zudumā. Regulāri veicot datora tīrīšanu, to ir iespējams pasargāt to no vīrusiem un nodrošināt, ka antivīrusu programmas darbojas pareizi.

3. Datora darbības uzlabošana

Lēns dators ir kaitinošs. Laika gaitā ikviens dators tiek pārpildīts ar failiem, un nereti viss kļūst neorganizēts, radot jucekli. Rezultātā cietais disks tiek pārslogots un informācijas apstrādes laiks ir ilgs.

4. Programmatūras efektivitātes palielināšana

Datora programmatūra ar gadiem noveco, tāpēc tās darbība var palēnināties. Pakāpeniski dators pierod pie lēnās darbības un domā, ka tas ir normāli. Regulāri plānojot datora apkopi, var novērst visas problēmas un programmatūra atkal darbosies nevainojami.

5. Datu zuduma novēršana

Lai gan datu zaudēšana ir neparasta parādība, ja tā notiek – var tikt piedzīvoti nepatīkami pārsteigumi. Kad dators sāk darboties lēni vai reizēm pārtrauc darbību nereaģējot, var būt nepieciešama sistēmas pārstartēšana, kas galu galā var rezultēties zaudētos datos.  

Datora tīrīšanas programmas būtu ieteicams izmantot ne retāk kā reizi mēnesī, lai garantētu optimālu ierīces darbību. Tīrīt ieteicams ne tikai datorus, bet arī citas ierīces, kas atrodas tīkla savienojumā, piemēram, Playstation, Xbox, planšetdatorus u. c.

https://www.recupel.be/media/1594/pc_computer-recyclage-recupel.jpg

Kā iztīrīt datoru? Datora tīrīšanas programmas un paņēmieni

Lai veiktu regulāru datora tīrīšanu, nav nepieciešams ikreiz vērsties pie datorspeciālista. Ikdienā vari izmantot ērtas, vienkārši lietojamas datora tīrīšanas programmas un paņēmienus, kas būs pa spēkam ikvienam.

#1 Microsoft datoru lietotājiem

Laiku pa laikam ieteicams palaist Windows iekļauto diska tīrīšanas rīku (Windows Disk Cleanup Tool). Tā mērķis ir atbrīvot vietu cietajā diskā, un šis rīks izdzēsīs vecos pagaidu failus, kas vairs nav nepieciešami – tie var būt radušies lejupielādes un instalēšanas laikā, kā arī, ja izmantots printeris vai citas ierīces. Šim rīkam ir pat iespēja ieplānot diska tīrīšanu, lai automātiski to paveiktu vēlāk.

Ja failu sistēmā ir juceklis, dators var kļūt lēnāks. Šādu situāciju novēršanai, Microsoft ierīcēs ir pieejams rīks Windows Disk Defragmenter Tool. Arī tam var iestatīt automātisku darbību.

#2 Apple produktu lietotājiem

Apple datoros ir arī iebūvēts Mac tīrītājs, kuru Apple sauc par optimizēto krātuvi (Optimized Storage). Lai gan tā iespējas ir ierobežotas, tas sniedz pamatnorādījumus par to, kur sākt tīrīšanu. 

#3 Papildus datora tīrīšanas programmas

Ja ar iepriekš minētajiem rīkiem ir par maz, pastāv iespēja izmantot citas datora tīrīšanas programmas gan Apple, gan Microsoft produktu lietotājiem. Dažas no iespējām ir, piemēram, Avira, Avast Cleanup, CleanMyMac X,  u. c.

#4 Meklēšanas vēstures dzēšana

Pavisam vienkāršs veids, kā atbrīvoties no liekas informācijas ir, notīrot pārlūkprogrammas vēsturi vai iestatot automātisku vēstures dzēšanu pārlūkprogrammā. Vairāk par to lasi šeit.

#5 Nevajadzīgu failu dzēšana

Ātrs veids, kā panākt, ka datorā atrodas tikai nepieciešamie faili – ieviest tūlītēju kārtību. Ja, aizverot kādu failu, rīku vai programmu, zini, ka to vairs neizmantosi – uzreiz atspējo to un izdzēs.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us