Kā ierakstīt TV raidījumus – audio apstrāde

Labai un pamatīgai skaņas apstrādei nepieciešama profesionāla audioapstrādes programma Gold Wave, kuru varat lejuplādēt no oficiālās lapas un kādu laiku izmantot pilnībā funkcionējošu. Iespējams, ka arī visu to pašu var veikt ar programmu Sound Forge, kuru es neobjektīvu iemeslu dēļ neizmantoju. Labai kompresētās skaņas kvalitātei nepieciešama kāda no Lame mp3 kodeka pēdējām versijām. Varētu teikt, ka šis ir mūsu galvenais programmekipējums, taču der arī padomāt par tehnisko ekipējumu! Lai varētu labi saklausīt skaņu un tās nianses, ir nepieciešamas labas stereo austiņas, kā arī tās nepastarpināti pieslēgt skaņas kartes izejai.

Startējam Gold Wave un atveram ierakstīto video failu (File/Open). Programma kādu laiku ekstraktēs skaņu no video faila, pēc tam to parādīs.
Iezīmējam 4 līdz 5 sekundes no visas skaņas un spiežam pogu Sel (View Selection). Tad sameklējam vietu, kur ir tikai troksnis (aparatūras un pārraides kanāla radītais). Iezīmējam to, nokopējam.

Iezīmējam visu vajadzīgo skaņu ar nelielu pielaidi līdz 1 – 2 sekundēm. Spiežam uz pogas Noise Reduction. Parādās trokšņa noņemšanas uzstādījumu logs, kurā uzstādām: Reduction envelope = Use clipboard, Settings/FFT Size = 12, Settings/Overlap (%) = 90. Varam saglabāt kā sagatavi, ierakstot nosaukumu un nospiežot plusiņu. Spiežam OK un sākas ilgais* trokšņa noņemšanas process.

Pēc tam noklausāmies skaņas kvalitāti (dažādās vietās) un novērtējam nepieciešamās frekvenču korekcijas. Parasti zamās frekvences ir jāpastiprina līdz pat 10 dB (decibeliem), bet augstās frekvences jāslāpē līdz kādiem -6 dB.
Spiežam uz pogas EQ, uzregulējam ekvalaizeri, saglabājam uzstādīumus jaunā sagatavē, un veicam skaņas apstrādi. Protams, var izmantot arī parasto ekvalaizeru nevis grafisko, bet grafiskais ir labāk nokonfigurējams.

Kad process beidzies, noklausāmies ierakstu un novērtējam, vai esam izvēlējušes pareizu korekciju. Ja neesam, spiežam pogu Undo un izvēlamies piemērotākus ekvalaizera uzstādījumus.

Ar skaņas tīrību un noskaņu esam tikuši galā. Tagad ir jānormalizē skaņas amplitūda. Spiežam pogu Maximize Volume, apskatāmies rādījumu: Current maximum (abiem kanāliem). Ja maksimumi ir aptuveni vienādi, t.i., 0.2 dB robežās, varam mainīt abu kanālu skaļumu vienlaicīgi, un Maximum (dB) uzlikt no 0.20 līdz 0.40 robežās. Ja kanālu skļumi stipri atšķiras (arī austiņās to vajadzētu manīt), tad spiežam Cancel. Edit/Channel/Left, poga Change Volume (izrēķinam, cik mums ir jāliek Volume (dB); formula: Volume (dB) = 0.20 – Current maximum (dB)). Tad tāpat labajam kanālam.
Noklausāmies ierakstu un, ja atdzīstam par labu, File/Save As saglabājam kā wav failu (stereo, 16 bit).

Principā skaņas apstrādi mums vajadzēja veikt pirms video apstrādes (bet var arī pēc) un programmā TMPGEnc kā skaņas avotu norādīt tā video faila rediģēto skaņas failu (*.wav). Taču ja tā nedarījām, izdaram to tagad un uzstādījumus (Source range; Audio gap correct) atstājam tos pašus, File/Output to file/WAVE file. Tad ar kādu mp3 kompresētāju vai Gold Wave tikko iegūto wav failu sakompresējam mp3 formāta (stereo vai mono) ar izvēlēto bitreitu (lasiet pie padomiem).

Ņemam programmu AVI Mux (nāk līdzi dažām ACE kodeku pakām kā papildus instruments (tool)) un saliekam bildi kopā ar skaņu.

Padomi

No datu plūsmas ir atkarīgs atskaņoto frekvenču diapazons. Jo lielāka plūsma, jo plašāks spektrs un baudāmāka skaņa. Runas spektrs ir mazs, tāpēc nepieciešams mazāks plūsmas apjoms.
Muzikāliem raidījumiem iesaku izmantot stereo skaņu ar 160 vai 192 kbps datu plūsmu mp3 failā. Filmām – stereo ar 112 vai 128 kbps. Ziņu raidījumiem – mono 48 vai 56 kbps.

Ja ierakstītajam video failam pa vidu ir reklāmas, nekādā gadījumā tās neatstāt! Veiciet faila apstrādi pa gabaliem, iegūstot vairākas daļas, kuras savieno ar (iepriekšējā rakstā pieminētās) firmas Boilsoft programmu Video Joiner. Videofaili var būt gan ar skaņu gan bez. Ja tie ir bez, tad skaņu savieno ar Gold Wave atverot skaņas failus un sakopējot tos kopā, pareizā secībā, vienu aiz otra.

Ja jauniegūtais video tika paredzēts rakstīšanai uz divām CD matricām, veidojiet to kā vienu veselu failu. Kad viss audio/video apstrādes process ir beigts, sadaliet failu ar Boilsoft programmu Video Splitter, izvēloties opciju Split into (2) equal-size clips.

Programmai Gold Wave norādiet parametrus: Options/Storage, kur norādiet temporāro failu vietu un rediģēšanas atcelšanas līmeņus (Undo levels). Jo vairāk līmeņu, jo vairāk vietas jums būs vajadzīgs. Es lietoju 2 līmeņus.

Programmu TMPGEnc var izmantot DVD filmu kompresēšanai, bet par to citā rakstā 😉


Citi raksti par šo tēmu:
[url=http://datuve/raksts/182/]Kā ierakstīt TV raidījumus[/url]
[url=http://datuve/raksts/223/]Kā ierakstīt TV raidījumus – video apstrāde[/url]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us