Internets ir pilns ar informāciju, kurā bērni var mācīties vai izklaidēties, taču dažu klikšķu attālumā no tās var slēpties arī nepiemērots saturs. Domāju, ka ikviens piekritīs: bērniem un pusaudžiem ir nepieciešams apgūt drošu uzvedību digitālajā pasaulē. Kā aizsargāt bērnus tiešsaistē?
Bērnam drošu interneta pārlūkošanu var palīdzēt nodrošināt ne tikai pareiza vecāku kontrole, bet arī modernās tehnoloģijas. Ziņkārības vadīti bērni internetā var uzvesties ne pārāk droši – daudzi no viņiem neizvairās atvērt nezināmas saites, kopīgojot personisku informāciju, piemēram, adresi vai tālruņa numuru. Tāpēc vecākiem nevajadzētu zaudēt modrību un aizsargāt savu bērnu virtuālajā telpā – sākot ar vienkāršu sarunu ar bērnu par briesmām internetā, beidzot ar īpašām tehnoloģijām, kas palīdz izsekot informācijai, ko bērni redz pārlūkošanas laikā.
Izpētiet kopā
Izpētiet kopā ar savu bērnu viņa iecienītākās lietotnes un vietnes. Tas palīdzēs ātri uzzināt, ko bērnam patīk darīt tiešsaistē, vienlaikus izklaidējoties un apgūstot jaunas lietas.
Runājiet ar savu bērnu par viņa pieredzi tiešsaistē
Uzsāc regulāras sarunas ar savu bērnu par to, ko viņam patīk darīt datorā, un sniedz informāciju par drošību tiešsaistē. Šīs sarunas var būt lielisks veids, kā nostiprināt vēstījumu, ka, ja bērns tiešsaistē redz kaut ko tādu, kas viņu satrauc, viņš var par to pastāstīt jums vai citam uzticamam pieaugušajam.
Ierīces tiek izmantotas tikai koplietošanas telpās
Glabā bērna izmantotās ierīces mājas koplietošanas telpās, piemēram, viesistabā vai virtuvē, kur pieaugušie var redzēt ekrānu. Kad bērns sāk iepazīt virtuālo telpu, ir svarīgi šo ceļojumu sākt kopā ar viņu un neļaut viņam bez uzraudzības izmantot internetu. Vēlāk, kad viņš sapratīs pamatnoteikumus, var piešķirt lielāku brīvību.
Vienojieties par noteikumiem
Kā ģimene jūs varat vienoties par konkrētiem noteikumiem, piemēram, par vietām mājā, kur var izmantot ierīces, kurā diennakts laikā jūsu bērns var izmantot ierīces vai kādām vecumam atbilstošām lietotnēm vai vietnēm viņš var piekļūt. Izmantojiet paroles ierīcēs, kuras nevēlaties, lai jūsu bērns izmantotu, un turiet tās viņam nepieejamā vietā.
Iespējojiet SafeSearch
Lielākajai daļai tīmekļa pārlūkprogrammu ir drošas meklēšanas funkcija, kas ļauj ierobežot materiālu, ko bērns var redzēt tiešsaistē. Šo iestatījumu varat aktivizēt tīmekļa pārlūkprogrammas iestatījumos. Tomēr funkcija negarantē 100% aizsardzību pret nepiemērotiem materiāliem, tāpēc pat tad, ja šis iestatījums ir iespējots, joprojām pievērsiet pietiekamu uzmanību bērna uzraudzībai, lietojot internetu.
Izmantojiet viedo drošības pasākumu priekšrocības
Ierīcēs var instalēt arī dažādas viedās lietotnes, piemēram, Google Family Link Android ierīcēm vai Family Sharing iOS ierīcēm. To funkcionalitāte ļauj vecākiem bloķēt noteiktas lietotnes vai iestatīt laika ierobežojumu, cik ilgi bērns var izmantot ierīci.
Vēl plašāku drošības diapazonu var garantēt tīkla līmeņa aizsardzība, kas filtrē vietņu saturu un bloķē piekļuvi aizdomīgiem domēniem. To parasti piedāvā konkrētais sakaru operators. Aizsardzība tīkla līmenī sola, ka bloķēto vietņu sarakstus var personalizēt paši vecāki, vai arī var izmantot iepriekš izveidotos kategoriju filtrus, lai ierobežotu piekļuvi pieaugušajiem paredzētajam saturam, sociālajiem tīkliem, spēļu portāliem utt.
Vai drošības dēļ ir vērts aizlīmēt datora kameru?
- Īpaši noderīgs rīks: kā vadīt citu datoru, izmantojot Google Chrome?
- 5 noderīgi pārlūkprogrammas paplašinājumi, kas vienkāršo interneta darbības
- Kā aizsargāt bērnus tiešsaistē, kad jūs neesat blakus — gudri risinājumi piedāvā vecākiem atbildi
- Kā ātri uzzināt datora parametrus, neizmantojot citas programmas
- Ko par mums stāsta tiešsaistes meklējumu vēsture?