Iesācējiem: Mājas lapas izveide (1.daļa)

web page

Nešaubos, ka šī tēma internetā ir iztirzāta krustām šķērsām, bet tik un tā daudziem, kuri vēlas atvērt savu pirmo mājas lapu vai projektu, rodas daudz un dažādi papildu jautājumi. Datuve.lv aizsāks vairāku rakstu sēriju ar padomiem par savas interneta vietnes atvēršanu. Šie padomi visvairāk saistoši būs tiem, kuri ir pilnīgi iesācēji un vēlas atvērt savu pirmo mājas lapu vai projektu. Šajā rakstā apskatīsim tikai primārās un fundamentālas lietas, kuras nepieciešamas sākumā.

Mājas lapu var izveidot jebkurš, bet priekšrocība būs tiem, kuri kaut nedaudz spēj orientēties programmēšanas valodā un saprast pašas elementārākās lietas.

Ideja
Pirms vispār kaut ko sākam darīt, jābūt ir skaidrai idejai un vīzijai par mājas lapas un projekta turpmāko darbību. Ir jāsaprot, vai ar šo ideju varēs sasniegt cerētos rezultātus un mērķus. Nebūtu labi veidot kaut ko tādu, kas jau ir populārs – kam grūti būtu sastādīt konkurenci. Idejai jābūt ir oriģinālai un jāattīsta kaut kas tāds, kas vispār nav, vai kam ir maz tiešo konkurentu. Piemēram: šobrīd Latvijā diezgan populāri ir kļuvuši datorspēles Minecraft projekti – tie ir ļoti daudz un tajos ir grūti gūt ienākt ar jaunu lapu un padarīt to populāru.

Ir ļoti daudz piemēru, kurus tautā sauc par „mēnešniekiem” – projekti, kuri augstāk minēto iemeslu dēļ nespēj piesaistīt cerēto publiku, kuru veidotājiem trūkst prasmju vai arī vienkārši vairs nav ieinteresētības – projekts ir nekvalitatīvs un visā savā būtībā dublē kādu atpazīstamu interneta projektu. Ja veidojat lapu, kas ir līdzīga jau kādai esošai, uzreiz ir jāsaprot: kāpēc lai publika sāktu apmeklēt tieši Jūsu lapu un nevis turpinātu līdzšinējo? Kas Jūsu lapā būs labāks?

Nosaukums
Nākamā lieta ir pats projekta jeb WEB lapas nosaukums. Tradicionāli tam ir jābūt īsam, konkrētam un raksturojošam. Ļoti bieži projekta nosaukums tiek ietverts domēna vārdā (mājas lapas adresē). Projekta nosaukumam ir jākalpo daļēji kā atslēgas vārdam, kurš saista projekta tēmu – tas ir kā projekta simbols un tieši ar to arī turpmāk tiks saistīts Jūsu projekts kā tāds.

Domēna vārds
Tālāk izvēlētais domēna vārds ir jāiegādājas un jāpiereģistrē – tas ir maksas pakalpojums (nedaudz vairāk kā 12 eiro gadā). Atpazīstamākā un populārākā vieta, kur to izdarīt, noteikti ir www.nic.lv . Lai minētajā NIC piereģistrētu domēna vārdu, sākumā pašam ir jāpiereģistrējas mājas lapā. Ir iespējas iegūt arī bezmaksas domēna vārdus, bet pārsvarā tie būs otrā līmeņa – tavalapa.tralala.lv.

Hostings
Lai mājas lapa būtu pieejama 24/7, tai noteikti ir jāatrodas uz kāda servera. Latvijā ir ļoti daudz hostinga pakalpojumu sniedzēji, kā arī to piedāvātās cenas ir diezgan elastīgas, bet svarīgi ir saprast – kāds hostinga plāns būs nepieciešams.

Ja tiek veidota informatīva mājas lapa, portfolio vai kas cits, kur netiks iekļauti reģistrēti lietotāji vai nebūs nepieciešams informāciju saglabāt datu bāzēs – droši var iegādāties pašu vienkāršāko, lētāko no piedāvātajiem variantiem.
Ja tiek veidots kas nopietnāks, piemēram – spēļu projekts vai forums, tad noteikti vajadzīgs hostings ar MySQL datu bāžu atbalstu un vismaz 1Gb cietā diska vietas.
Ja tiek veidots projekts, kur publiski tiks augšupielādēti faili, piemēram – bilžu hostings – jālūko pēc tāda plāna, kurā ir maksimāli daudz diska vietas.

Protams, var lapu izvietot arī pats savā serverī, bet nu parasti netiek praktizēts kaut cik nopietnām lapām. Ļoti laba vieta, kur aplūkot populārākos vietējos hostinga pakalpojuma sniedzējus ir mājas lapa www.hostingi.lv.

Tātad, Jums ir jau pamata lietas, lai varētu uzsākt sava projekta veidošanu – oriģināla ideja un superīgs projekta plāns, skanīgs nosaukums un reģistrēts domēna vārds, kā arī izvēlēts labākais hostings. Nākamajā rakstā aplūkosim papildu programmas, kuras būtu nepieciešamas, pirms uzsākam pašu projekta jeb mājas lapas veidošanu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us