Iepazīsimies: WML (Wireless Markup Language)

WML (Wireless Markup Language) ir samērā jauna programmēšanas valoda, kas ļauj apskatīt lapas mobilajā tālrunī. Pēdēja gada laikā kad LMT sāka piedāvāt WAP (Wireless Applications Protocol) arī priekšapmaksas karšu lietotājiem mobilā interneta izmantošana Latvijā ir strauji pieaugusi. Daudzi cilvēki paredz, ka tuvākajos gados, WAP saiti būs tik pat populāri un apmeklēti kā „parastās” interneta lapas un e-komercija balstīsies arī uz mobilo tālruņu īpašniekiem.

[b]Kāpēc man būtu jālieto WML?[/b]

Varbūt tev arī pašreiz vēl nav domas par WAP lapas izveidi savējai lapai, taču, jaunas tehnoloģijas izmantošana vienmēr ir izaicinājums un solis uz priekšu. Viss ko tev vajag ir tikai izveidot mazu saitu (kaut vai ar vienu lapu) kas kaut drusku pastāstīs cilvēkiem par tavas lapas web versiju. Vēlāk tu jau varēsi izveidot lapas, kas ļauj nosūtīt e-pastus utt.
Pašreiz Latvijā populārākās ir saites kur tiek piedāvātas lētākas īsziņu sūtīšanas iespējas, ziņas, logo, melodiju un spēlīšu ielāde, taču tu vari izveidot jebkādu lapu. Piemēram, saits, kas raksta recenzijas par jaunajiem mūzikas albūmiem varētu izvietot šīs recenzijas arī savā WAP lapā. Tas būtu ļoti izdevīgi, jo cilvēki varētu apskatīt šīs recenzijas, kamēr aplūko veikalā kompaktdiskus, kurus varētu iegādāties.

[b]Bet manai priekšapmaksas kartei nav pieejams WAPs![/b]

Lai izveidotu WAP lapu tev nav nepieciešams tālrunis ar WAP. Lai pārbaudītu savas WAP lapas funkcionalitāti tu vari izmantot kādu tālruņa emulatoru datoram. Tā ir programmiņa, kas tev no tava datora aplūkot lapas, kas domātas mobilajiem tālruņiem. Es personīgi iesaku simulātoru no [url=http://tagtag.com]tagtag.com[/url] emulatoru

[b]Ar ko tad atšķiras WAP lapas no parastajām lapām?[/b]

WAP lapas nemaz nav salīdzināmas ar parastajām lapām, jo WAP lapām ir jāietilpina daudz informācijas mazā ekrāniņā. Tādēļ tev jābūt pietiekami uzmanīgam kad tu veido WAP lapu.

[b]Ko tagad?[/b]

Vienkārši izlasi kā izveidot WAP lapu ar WML palīdzību. Tas būs lielisks piedzīvojums veidot WML lapu ja arī tu pārzini HTML valodu (Turklāt, WML ir tikai XML variants, kas ir vēl kāda cita programmēšanas valoda).

[b]Veidojam pirmo WAP lapu![/b]

Sāksim veidot lapu. Ja esi strādājis ar HTML kodiem un zini ko tie nozīmē tad tā tev būs laba privilēģija, un tev noteikti derētu tālrunis WAP atbalstu vai WAP stimulators lai apskatītu savu gara darbu.

[b]Meklējam WML lapu novietni[/b]

Oficiāli WML var tikt darbināts uz visiem serveriem. Lai darbinātu WML lapas servera konfigurācijas failā ir jāveic nelielas izmaiņas. Principā, visi Latvijas novietņu serveri atbalsta WML lapas.

[b]Deklarējam WML dokumentu[/b]

Lai izveidotu WML dokumentu es ieteiktu izmantot to pašu ,visu mīlēto – notepad, tieši tāpat kā priekš HTML lapām. Pirmais ko tev noteikti vajadzētu ievadīt ir:
[q][/q]
Šīs rindiņa vēsta telefonam kādus WML standartus šī lapa izmantos.

[b]Katrai lapai savu kartīti![/b]

Atšķirībā no parastajām lapām, WAP lapām ir savas kartītes. Tās norāda, kas ir jāparāda uz ekrāna, gandrīz kā lapa. Vienā WML lapā var ievietot vairākas kartītes. Lai pieteiktu kartīti ievadi sekojošo:
[q][/q]
Tas izveidos kartīti ar nosaukumu „galvena” (tiek izmantots priekš linkošanas) un parādīs tekstu:
[q]Mana WAP lapa[/q]
Lapas augšpusē.

[b]Aizveram Tagus[/b]

Atšķirībā no HTML tas ir ļoti svarīgi aizvērt WML tagus. Ja tu neaizvērsi tagus tava lapa vienkārši nedarbosies. Tev ir jāaizver abi [b][/b] un [b]{/b] tagi:
[q]

[/q]
Nu ko, pienācis laiks parādīt kā ievietot tekstu un kā to formatēt.

[b]

Tags[/b]

Līdzīgi kā HTML

tags apzīmē kur sākas un kur beidzas paragrāfs. WML atšķirība no HTML ir tāda, ka visam tekstam jābūt tagos. Tu nedrīksti ievietot divus vienādus tagus pēc kārtas. Ir kāda lieta, kas tev būtu jāatceras par WML lapām, HTML lapas tiek parādītas arī tad ja kods ir nepareizs, taču WAP tālrunis vienkārši atteiks lapas parādīšanu, ja kaut kur būs iezagusies neliela kļūdiņa. (kaut gan mēdz būt arī izņēmumi)
Līdzīgi kā HTML mums jāizmanto:
[q]

teksts ko parādīt

[/q]

[b]Teksta nolīdzināšana[/b]

Teksta nolīdzināšana WML lapās ir līdzīga kā HTML. Visa nolīdzināšanai jānotiek

taga ietvaros:
Centrējam:
[q]

[/q]
Pa labi:
[q]

[/q]

[b]
Tags[/b]

Kā jau minēju iepriekš, WML kodā visiem tagiem jābūt aizvērtiem. Tas rada problēmas ar vecajiem HTML tagiem (piemēram,
) kuram nav aizverošā taga. Lai apietu šo problēmu, dažiem tagiem jāievieto / beigās. Piemēram,
[q]
[/q]
Tas tāpat kā HTML kodā pārceļ uz nākamo rindu.

[b]Teksts[/b]

WML nav fonta taga (teksts tiks parādīts melnā krāsā). Viss ko tev vajag lai tikai parādītu tekstu ir ielikt to starp [b]

[/b] un [b]

[/b] tagiem. Lūk, šeit būs pilna WML dokumenta paraugs:
[q]

Čau, tu esi ienācis manā pirmajā WAP lapā. Tu šo lapu vari aplūkot no jebkuras vietas pasaulē!
Tas ir lieliski!



[/q]

[b]Saites un bildes[/b]

Tagad es parādīšu kā var pievienot vēl pāris labas lietas tavai WAP lapai, ielinkojot kādu feinu WAP lapu vai arī kā ievietot lapā bildītes.

[b]Vairāk kartīšu[/b]

WAP lapas satur kartītes, kā jau minēju. Kartītes ir tas pats, kas lapas tikai atšķirība ir tāda, ka visas šīs „lapas” var ierakstīt vienā lapā. Lai pievienotu vēl vienu kartīti, Tev ir jāievieto vēl viens [b][/b] tags ar savādāku nosaukumu nekā citas kartītes. Piemēram:
[q]


[/q] Jaunu kartīti var sākt tikai kad iepriekšējā kartīte ir aizvērta, bet jauna kartīte noteikti ir jāatver pirms [b][/b] taga.

[b]Linki un linkošana[/b]

Ir trīs veidi kā linkot uz citu WAP saitu, failu vai kartīti. Tāpat kā HTML tas var būt pilns links vai arī tikai relatīvs links.
Lai ielinkotu citu WAP lapu tu vari izmantot:
[q] Datuve.Lv [/q]
Savā tekstā. Lai norādītu uz citu failu tu noteikti varētu izmantot:
[q] Cits links [/q]
Un tu vari linkot arī uz citu kartīti šajā pašā lapā:
[q] Vairāk par mani[/q]

[b]Bildes[/b]

Kad tu veido bildi savam saitam tev noteikti jācenšas to izveidot maziņu, bet ne pārāk maziņu, tā lai var saskarīt (jaunāko tālruņu ekrāni parasti ir aptuveni 160×128 pikseļi).
Bildes tiek ievietotas WML kodā izmantojot [b][/b] tagu, līdzīgi kā HTML:
[q] Logo [/q]
Atkal, tu redzi ir [b]/[/b] kas ir pievienots [b][/b] taga beigās, jo tam nav aizvēršanas taga. Iesaku ievietot arī alt laukā tekstu, jo tas parādīsies, kamēr bildīte ielādēsies. Bet tas nav obligāti.

[b]Kāda lapa mums ir iznākusi?[/b]

Apskatīsimies, kas mums ir iznācis. Atcerēsimies, ka mūsu lapai ir divas daļas ar bildi un linku uz citu WAP saitu:
[q]

Čau, tu esi ienācis manā pirmajā WAP lapā. Tu šo lapu vari aplūkot no jebkuras vietas pasaulē!

Lūk daži linki:
Šis tas par mani
Mans mīļākais resurss ir Datuve.Lv


Šeit ir šāda un tāda informācija par mani. Nav vēlams lai tu šeit rakstītu, tāpēc, ka te nav daudz vietas
Protams, tu vari arī pabraukt lapai uz leju. 🙂

Atpakaļ



[/q]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us