Datordzelžu komponentu neliels apskats un Pircēja ceļvedis.

Datora komponenti parastiem lietotājiem ir diezgan sveša lieta, tādēļ, lai atviegloto savu izvēli, daudzas kompānijas gan Latvijā, gan Pasaulē pārdod gatavos datorus, piemēram: Dell, Shuttle, Voodoo PC (High-end geimeriem un datorentuziastiem) un arī citi. Tas atvieglo pircēja izvēli, jo viņam nav jādomā kas tur ir ielikts, galvenais, ka strādā labi un nevainojami.

Tas ir viss ļoti labi, bet šie “Brendu” datori maksā dārgāk, nekā tādas pašas konfigurācijas, paša lietotāja salikti, datori, jo:

1. Tu maksā gan par pašu preci, gan par paša komplektētāja zīmolu;
2. Šo datoru mūžs ir ilgāks nekā pašrocīgi sakomplektēta datora, jo šie komplektētāji datordetaļas pārbauda savās ražotnēs.

Vadoties pēc savas pieredzes, pagaidām gada laikā, kopš es lietoju savu komplektēto datoru, nekādus fiziskus defektus neesmu novērojis.

[b]Datora sastāvdaļas:[/b]

[b]Procesors(CPU)[/b] – datora neatņemama sastāvdaļa, jeb kā dēvē datora “sirds”.
Laba procesora izvēle ir arī pamats labi nokomplektētam datoram, jo no
CPU jaudas un ligzdas izriet arī kādu video karti izvēlēties, kādu operatīvo atmiņu un mātesplati izvēlēties.
Ligzdas, jeb Socketi ir katram CPU atšķirīgi, visbiežāk sastopamie ir AMD un Intel ražotie procesori ar saviem socketiem:
AMD – Socket A (462) , Socket 754 , Socket 939 , Socket AM2
Intel – Socket 478 , Socket 775;

[b]Mātesplate[/b] – sistēmas pamatplate, kura ir ļoti nozīmīgs datora komponents.
Galvenais priekšnosacījums ir cena un CPU ligzda, pamat lietas HDD interfeisu atbalsts, VGA slots, tad arī tālāk var doties pie pārējiem komponentiem;

[b]Operatīvā atmiņa(RAM)[/b] – mūsdienās klasificē kā DDR un DDR2 (DDR3 plāno ražot 2007.gadā), svarīgs datora komponents, jo lielākoties ar palielinātu atmiņas daudzumu dators ir spējīgs aprēķināt vairāk uzdevumus un veikt lielāku datu transportēšanu. Lai zinātu kādu atmiņu pirkt ir jāskatās Mātesplates ražotāja informācija, vai tā atbalstīs DDR vai DDR2. Otrs nosacījums ir skaitlis blakus DDR, piemēram, 400, tas nozīmē, ka atmiņa darbosies ar 200*2 MHz ātrumu, jo DDR nozīmē Double Data Rate, dati tiks transportēti pa divām maģistrālēm, nekā kā tas bija SDRAM. DDR un DDR2 atšķiras ar saviem izmēriem un to, ka DDR2 tērē mazāk enerģijas nekā DDR kā arī DDR2 ir augstāka frekvence;

[b]Barošanas bloks(PSU)[/b] – sistēmas stabilitāte ir atkarīgi tieši no PSU jaudas.
Ja jums būs sliktas kvalitātes, vai “no-name” PSU, tad var būt biežas datora pārlādes un tā izslēgšanās. Barošanas bloks ir jāpērk ar noteiktu rezervi, jo labi barokļi spēj izmantot 85-95% no to rakstītās jaudas. Poplārākie ražotāji un arī kvalitatīvākie ir: Antec, HEC, OCZ, Silverstone. Ja, zemāk, dotajā saitē, aprēķinos jums iznāk ap 350W, tad pērkat sākot ar 450W un uz augšu. Rezerve ir vajadzīga, jo laika gaitā barokļi palēnām zaudē savu efektivitāti.

[b]Video karte(VGA)[/b] – līdzīga CPU, taču pilda grafiskās funkcijas un to datu apstrādi uz monitora. Karšu skaits un veidi ir ļoti daudz, un ir jāievēro dažādi nosacījumi:

1. Slots AGP vai PCI-E (nejaukt ar PCI, tas ir pavisam kas cits), ir jāskatās uz Mātesplates atbalstu, vai nu tur būs AGP vai PCI-E(PCIe), kā arī ir iespējami combo, jeb, kad abi sloti ir uz mātesplates, tad arī ir lielāka izvēle, taču AGP palēnām tiek aizmirsts un tā vietā nāk PCIe(PCI-Express)

2. Biti, tas ir mārketings, barojot cilvēku parādot cik daudz Megabaitu ir šai kartei, bet īstais spēks ir Bitos, jo cik plata ir maģistrāle, tad arī ātrāk notiks datu apmaiņa, piemēram, no 512MB un 128bit, 512mb ir par daudz, ja pats Grafiskais procesors (GPU) nespēs izmantot visu tekstūru atmiņu (512mb) un, ja datu maģistrāle ir 128 bit, tad tas ir pārāk maz priekš mūsdienu spēlēm.

3. Suffixi, jeb mazie apzīmējumi blakus Video karšu nosaukumiem, kā piemēram: LE, SE, XT, XTX, Ultra, GS, TC, HM. Šos vajadzētu zināt, jo LE, SE, GS, XT (GeForce 5 sērijai) ir apgraizītas video karšu versijas, ar apgrieztām datu maģistrālēm (64bit, 32bit, 16bit), ar pazeminātām GPU un atmiņas frekvencēm, nogrieztiem vai aizbloķētiem Konveijeriem (TMU Pipe/ROPs), kas samazina video kartes veiktspēju, bet ir lētāki.

4. Pixel un Vertex shader, neatņemama mūsdienu spēļu sastāvdaļa – Pixel un Vertex shader nodarbojas ar gaismošanas un ēnošanas efektiem spēlē pateicoties GPU “dzelziskajam” līmenim, jo augstāks DirectX “dzelziskais” līmenis, jo vairāk efektu ir redzami spēlē (tie padara spēli reālistisku) DX8.1 = PS/VS 1.4, DX9.0b = PS/VS 2.0b, DX9.0c = PS/VS 3.0 (pats jaunākais) DX10 = PS/VS 4.0 (nākamās paaudzes). Šis DX (DirectX) līmenis parāda, uz ko video karte parakstās un kādas funcijas viņa spēs izpildīt spēlē.
5. Noslodze, šeit jāņem vērā procesora nozīme uz video karti, jo ieliekot high-end video karti, piemēram, 7950GX2 un CPU AMD Sempron 2400+ nespēs pilnībā noslogot video karti, tādēļ ir jāskatās jaudas un cenas balanss un nekādā gadījumā nevajadzētu pirkt dārgu video karti un lētu procesoru.

6. HM un TC ir HyperMemory – ATi ražojums un TurboCache – nVidia, video kartes izmanto operatīvās atmiņas noteiktu daudzumu un izmanto grafiskai apstrādei, ja ir mazāk par 1GB RAM, tad šie lētā gala varianti, varētu teikt, ir izdevīgi.

[b]Cietais disks (HDD)[/b] – informācijas glabātuve, kuras nozīmei netiek piešķirta liela uzmanība, jo HDD ražotāji pilda savu darbu labi. Vienīgais kam varētu pievērst uzmanību ir interfeiss : ATA, SATA, PATA, SCSI. PATA un SCSI ir paredzēti serveriem un diez vai būtu vajadzība likt tādu mājas datorā. ATA un SATA atšķiras ar ātrdarbību, pagaidām visātrākie skaitās SATA2 diski ar NCQ (Native Command Queuing), kas gudrāk izpilda dotos procesus cietajam diskam, taču ir jāpievērš uzmanība vai mātesplate atbalsta vai nu Sata2 vai NCQ.

[b]Kompaktdisku un DVD disku lasītājs/rakstītājs (CD/DVD-ROM)[/b] – Kādreiz CD-RW un DVD lasošie, rakstošie bija retums, taču tagad tie maksā ļoti lēti un ir kvalitatīvi, nevis kā kādreiz – ar buffer overrun problēmām. Populārākie CD/DVD-RW ražotāji ir Nec, Lite-On, Sony.

[b]Floppy Disk Drive(FDD)[/b] – Vēsture, kuru vēl joprojām izmanto daudzi cilvēki, dokumentu un citu sīku failu pārnešanai, USB jau strauji ieņem tā vietu, tad īsti FDD pielietojuma nav, ja nu vienīgi noflašot biosu, izveidot Windows Boot Diskte vai RAID konfigurāciju.

[b]Case, jeb keiss[/b], ir jāskatās mātesplates suffix – m(icro)ATX, ATX, jo tie ir standarti, pēc kuriem keisi tiek ražoti, ATX mātesplati nevarēs ielikt mATX keisā. Nosacījums ir gaisa plūsma mātesplatē, lai komponenti nepārkarst un, protams, arī dizains.

[b]Mana datora konfigurācija:[/b]

MoBo:Asus A8N-SLI Deluxe
CPU:AMD Athlon 64 3200+ 2,0Ghz
RAM: Kingston Value RAM DDR400 2x256MB
VGA: Palit GeForce 6600GT 128MB/128bit
PSU: HEC 350W
CD/DVD-ROM: NEC DVD/RW combo

Pastāstīšu savu izvēli:

Pats dators tika komplektēts vienā no populārākajiem interneta veikaliem.

Mātesplati izvēlējos, jo biju izlasījis apskatu žurnālā E-Pasaul par mātesplatēm. Izvēle krita uz MSI K8N SLI-NEO un DFI Lanparty UT4 SLI, bet izvēlējos tieši šo mātesplati. Vienīgais mīnuss ir ļoti skaļš čipseta (mikroshēmojuma) dzesētājs. Nācās viņu nomainīt, bet pati plate turās uz goda.
CPU tika izvēlēts vienkārši, jo AMD Athlon 643200+ ar Venice kodolu bija ļoti populārs un stabils, par labu naudu un 64bitu atbalsts nākotnei.
RAM: Šeit bija iespēja ņemt Apacer AM1 2x512mb DDR400 , taču nezini kāpēc, bet nepaņēmu un to arī nožēloju, jo tagad 512mb ir par maz šodienas spēlēm.
VGA: Palit nVidia GeForce 6600GT bija tā laika izdevīgākais budžeta risinājums, tās pretinieks Ati X700pro nespēja sakaut un X1600 nāca par vēlu nekā gaidīts.
PSU: Tajā laikā īsta nojausma man nebija kas un kā, tādēļ uzjautāju speciālistiem no interneta veikala un viņi man ieteica šo variantu.

[b]Kā izvelēties?[/b]

Apskatot visas šīs datordetaļas, lasītājam apmēram radās priekšstats par to kas ir kas, bet pats grūtākais ir nokomplektēt datoru pēc vajadzības, jo datordaļas nāk un iet strauji, tādēļ ir jāpadomā par tēriņiem, kādus jūs gribētu izdot par mājas datoru.

[b]Par visu[/b]

CPU tiek iedalīti:
1. Budžeta – Visi AMD Sempron gan Socket 754,939,AM2, atšķiras ar mazāku L2 un L1 kešu. Visi Intel Celeron un Celeron D procesori Socket 478,775 atšķiras arī ar samazinātu L2 un L1 kešu. [url=http://www.pcper.com/article.php?aid=61&type=expert]Tests 1[/url] un [url=http://www.hardwaresecrets.com/article/192/2]Tests 2.[/url]
2. Middle – AMD Athlon 64 3200+ līdz 3500+/3800+ Socket 939,AM2 – Lieliski procesori ierindas lietotājam, arī pietiks geimeriem. Intel Pentium 4 uz socket 478 un jaunie Pentium 4 ar EM64T uz s775.
3. High end / Dual Core – AMD Athlon X2 uz s939 un AM2 un Intel Dual Core Celeron D – Tiem, kas vēlās nežēlot naudu un pirkt dārgas divkodolīgas mantas
4. Entuziastu – AMD Athlon FX, Intel Pentium EE (Extreme Edition) – Ļoti dārgi un visjaudīgākie personālo datoru procesori. Pagaidām maksā sākot no 500Ls un vairāk.
[url=http://www.tomshardware.com/2005/11/21/the_mother_of_all_cpu_charts_2005/]Vairāku desmitu CPU benčmarki[/url] .

[b]Mobo:[/b]

Mātesplates ir jāizvēlas apmēram šādi:

1. Sockets
2. Supportētā atmiņa DDR / DDR2
3. Sata1/2,NCQ,RAID konfigurācijas atbalsts
4. PCI-E vai AGP VGA slots
5. Pārējie ir daudzmaz mazsvarīgi – (SLI un Crossfire), integrētā skaņas un video karte. Tas ir pēc katra individuāla skatījuma.

[b]VGA:[/b]

Šeit jau ir nedaudz grūtāk.
Tā kā vēl joprojām ir DX9 FX sērijas (pat GF4mx) video kartes pārdošanā un arī ATi 9x sērijas video kartes, tad starta punkts būs FX un Ati 9x sērija.

Budžeta, starta klase – GeForce FX5200, ATi 9200/9250 – rupji izsakoties “kastrāti”, mūsdienīgām spēlēm neder, protams, uz low pat uz GF2 varēja HL2 iziet, bet kartes der tīri darba virsmai, jaunākās spēles vai nu nestrādās, vai arī varēs uz low spēlēt.

[b]Budžeta[/b] – Ati Radeon 9500, 9550, 9600, X300(SE). GeForce 6200, 6600LE, 7300GS, 7300LE kartes jau vairāk piemērotākas mūsdienīgām spēlēm, arī labs variants.

[b]Budžeta medium[/b] – ATi Radeon 9600Pro/XT, X550, X600, 9800SE, X1300. nVidia GeForce 6600, 7300GT, 7600GS.

[b]Medium[/b] – Ati Radeon 9700/Pro, 9800pro, X700, X800SE, X1300pro, X1600. nVidia GeForce6600GT.

[b]Medium High[/b] – Ati X1600XT, X800GT/Pro. nVidia GeForce7600GT, 6800GS, XT Nedaudz virs vidējā līmeņa, saprātīga cena un mūsdienu spēles var laist vidēji labā kvalitātē, tas pats attiecas uz Medium klasi.

[b]High[/b] – Ati X1800GTO, X1800XL, 1900AIW, X800XT, X850XT PE. GeForce 7800GT, 6800GT/Ultra – Augsta līmeņa videokartes, maksā samērā dārgi, bet apmierina geimeru vajadzības.

[b]High-end[/b] – ATi X1900GT/XT/XTX. GeForce 7800GTX, 7900GT,7900GTX, 7950GX2 – augstākā līmeņa videokartes, ļoti dārgas un visveiktspējīgākās, geimera piepildījums.

[url=http://users.erols.com/chare/video.htm]Viss ko gribat zināt par Videokartēm[/url]
[url=http://www23.tomshardware.com/graphics.html]Tests 1[/url] un [url=http://www.tomshardware.com/site/vgacharts/index.html]Tests 2[/url]

[b]HDD:[/b] Katra cilvēka brīva izvēle, jo kā teicu HDD ātrdarbību skatās pēc testiem un tad arī domā kādu iegādāties.(Ātrākie ir Sata2 ar NCQ). [url=http://www23.tomshardware.com/storage.html]Tests[/url]

[b]RAM:[/b] Value RAM, jeb lētie, ir domāti ikdienas lietošanai, ne kādai dižai virstaktēšanai – popluārākie: Kingston Value, Apacer AM1, GeilBLue un Samsung Value. Vidēji 1GB Value DDR400 vai DDR2-667 maksā ap 70-80Ls. [url=http://www.anandtech.com/memory/showdoc.aspx?i=2392]Tests 1[/url] un [url=http://www.tomshardware.com/2005/12/13/how_much_ram_do_you_really_need/]Tests 2[/url]

[b]CD/DVD-RW:[/b] Katrs var meklēt informāciju [url=http://www.google.lv/]Google.lv[/url] par izvēlēto produktu vai prasīt konsultācijas, jo iespējas ir dažādas un ražotāji arī netrūkst.

Case – Uzmanība jāpievērš mātesplates izmēriem -> m(icro) ATX un ATX.
[url=http://en.wikipedia.org/wiki/Atx]Vairāk par šo standartu[/url]

Ceru, ka šis raksts jums deva kaut nelielu ieskatu par datoru un tā sastāvdaļām. Datora komplektēšana ir samērā sarežģīts process, jo ir jāizvēlas starp daudzām precēm un arī naudas tēriņi nav bezgalīgi.

[b]Noderīgas saites:[/b]
[url=http://en.wikipedia.org/wiki/Graphics_processing_unit]Informācija par GPU[/url]
[url=http://en.wikipedia.org/wiki/CPU]Procesora uzbūve, vēsture[/url]
[url=http://en.wikipedia.org/wiki/Motherboard]Mātesplašu informācija, standarti[/url]
[url=http://en.wikipedia.org/wiki/Hard_disk_drive]Cieto Disku uzbūve[/url]
[url=http://en.wikipedia.org/wiki/RAM]Viss par operatīvo atmiņu[/url]
[url=http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp]PSU enerģijas patēriņa kalkulators[/url][url=http://www.google.lv/search?hl=lv&q=datortehnika&btnG=Google+mekl%C4%93%C5%A1ana&meta]
Datortehnika[/url]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us