Augstas pieejamības serveri

Mūsdienās gandrīz katrā firmā ir kāds serveris, bieži vien vairāki. Admini saprot, ka serverim ir jāstrādā stabili – ja tas nogāzīsies, tad firmas darbs būs paralizēts. Tāpēc admini izsit bargu naudu no bosiem… un bosiem nekas cits neatliek kā maksāt vai samierināties ar to, ka reizēm firma apstājas.

Sevišķi augstas prasības pret serveru pieejamību ir nozarēs, kurās uz spēles liktas cilvēku dzīvības – aviācija, medicīna, enerģētika, bet arī bankām patīk ļoti stabili serveri, līdz ar to tiek tērētas ievērojamas naudas summas.

Izrādās, ka Latvijā uz serveriem tiek tērēts daudz vairāk kā citur pasaulē un ne tāpēc, ka mums būtu daudz naudas, bet tāpēc, ka mūsu adminiem bieži vien nav nepieciešamo zināšanu.

Serveru pieejamību pieņemts rēķināt “devītniekos”. Ja serveris strādā 99% no nepieciešamā laika, tad tam ir 2 devītnieki, ja 99,9% – tad 3 devītnieki, utt. Pasaulē ir defacto standarts – aviācijā, medicīnā, enerģētikā – vismaz 5 devītnieki (t.i. aptuvenais vidējais gada downtime ir ap 5 minūtēm).

Lai aprēķinātu pieejamību, ir jāzina iekārtu MTBF (mean time before failure), MTTR (mean time to repair) un slēgums. Ja iet runa par vienu serveri, tad formula ir A=MTBF/(MTBF+MTTR). Brand serveriem MTBF ir ap 40000 stundām, MTTR – cik nu ātri salabos, parasti ap 2 nedēļām. Tad dārgam brand serverim ir tikai 2 devītnieki, ja nu tiešām par bargu naudu nopērk servisu, kas salabos 24 stundās (LV tas nav reāli), tad sanāks 3 devītnieki (ja nav slinkums, pārbaudiet manus aprēķinus – formula ir dota).

Ja iet runa par, piemēram, SQL serveri, tad ir iespēja saslēgt vairākus serverus, kas strādās paralēli (SQL mirror). Ja viens no serveriem nomirst, tad cits turpina darbu un lietotājs to var pat nepamanīt (pārslēgšanās laiks ir dažas sekundes). Tad pieejamības aprēķins kļūst sarežģītāks (formulas var atrast internetā). Pieņemsim, ka mums ir lēts pašmāju puslīdz sakarīgi saskrūvēts kompis, kas strādā par serveri – tam MTBF būs ap 20000 stundām. Kad tas salūzīs, tad remonts neprasīs ilgu laiku, jo detaļas būs plaši pieejamas, teiksim MTTR=48h. Tad sistēmai ar tādiem 3 kompjiem būs 4 devītnieki.

Ja ar to ir par īsu, tad var pielikt klāt 4. kompi rezerves daļām, kā arī sameklēt sakarīgākus skrūvētājus/testētājus. Tad tādai sistēma MTBF var būt ap 30000h un MTBR zem 8h (jo remonts nozīmē tikai pamanīt, ka viens serveris ir miris un pārmest vadus uz rezerves serveri). Rezultātā iegūsim 6 devītniekus!

Salīdzināsim šos variantus:

Konfigurācija: …. Brand serveris ….. 3 lēti serveri …… 4 lēti serveri
Cena ………………. 7000Ls ………………. 2000Ls …………. 3000Ls
Pieejamība ………. 2 nines ……………….. 4 nines ………….. 6 nines

Man tā izskatās, ka pirkt brand serverus ir naudas nepamatota izšķiešana… (no otras puses – jo dārgāku serveri nopērc, jo lielāks otkats).

Papildus infa:
[url]http://en.wikipedia.org/wiki/High_availability[/url]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us