Roboti cilvēces verdzībā

[b]Robots – cilvēka labākais draugs? Liksim mierā Azimova trīs robotikas likumus, jo tāpat labi zināms, ka militārā industrija visā pasaulē tērē miljardus dolāru, lai radītu kauslīgu gludekli vai putekļusūcējam līdzīgu daiktu, kurš pie pirmās izdevības apgriezīs kādam sprandu. Arī amatieri lielākoties sapņo par kaujas robotiem nevis par godprātīgiem humanoīdiem – malkas skaldītājiem un trauku mazgātājiem. Konceptu plūsmā patīkami izceļas nedaudzie sadzīvē lietojamie risinājumi.[/b]


[img]/images/upload/robo_3.jpg[/img]
[i]Readybot[/i] ir ļoti saimniecisks un rosīgs, pateicoties daudzveidīgajām rīcības programmām, kuras radījuši tā autori. [i]Readybot[/i] var aizsniegt priekšmetus uz galdiem un citām virtuves darba virsmām, taču nav pārāk garš un tāpēc netērē daudz enerģijas līdzsvara saglabāšanai. Projekta autori ir Silikona ielejas robotikas inženieru grupa [url=http://65.49.16.55/]Readybot Robot Challenge[/url]. [i]Readybot[/i] izstrāde ir nekomerciāls pasākums, tāpēc tā dalībnieki pat nemēģina padarīt savu garabērnu vizuāli pievilcīgu. Projekta mērķis – noskaidrot, cik daudz no ikdienas darbiem parastā vidusmēra virtuvē spēj paveikt robots. [i]Readybot Robot Challenge[/i] pieļauj iespēju, ka runa varētu būt pat par 80% no mājsaimnieces ikdienas pienākumiem.


[img]/images/upload/robo_1.jpg[/img]
[url=http://www.hpirobot.jp]Savādnieki[/url], kuri radīja humanoīdo [i]G-Robot[/i], nolēma likt lietā pāri palikušās detaļas un samontēja sunim līdzīgu mehānismu – [i]G-Dog[/i]. Izmantoti tie paši rāmja elementi, servomotori un elektronika. Praktiskais pielietojums ir acīmredzams. [i]G-Dog[/i] var darīt to pašu, ko parasts suns – sargāt īpašumu. Riet nav obligāti – pietiek, ja robotā iemontēta kamera nofilmē svešā teritorijā ielīdušu garnadzi. Jebkurš apsargs apliecinās, ka daudz patīkamāk ir vērot likumpārkāpēju videonovērošanas ekrānā un ierakstīt katru viņa kustību, nevis mēģināt iet [i]ar steku pret pistoli[/i].


[img]/images/upload/robo_4.jpg[/img]
Tokijas universitātes mācībspēki, kuriem nav laika uzkopt virtuvi, jo no rīta līdz vakaram jālasa lekcijas par harakiri kultūrvēsturiskajiem aspektiem un atšķirībām starp [i]hentai[/i] un [i]anime[/i], ir gatavi dot cilvēcei jauna tipa vergu – robotu, kurš spēj pasniegt dzērienus un pat nomazgāt traukus. Bez jokiem – [url=http://www.jsk.t.u-tokyo.ac.jp/~k-okada/paper/2005_icma_okada_plan.pdf]šajā projektā[/url] piedalās vairāk nekā 40 Tokijas universitātes robotikas un IT profesori. Projekts turpinās jau vairākus gadus un tam būs pat komerciāli rezultāti.


[img]/images/upload/robo_5.jpg[/img]
Sadzīvē noderīgs var būt ne tikai tāds robots, kurš klusēdams novāc aiz sava īpašnieka netīrās zeķes un alus pudeles, bet arī tāds, kurš piedalās sociālajos procesos – izklaidē slimu bērnu, lasa lekcijas skolniekiem un studentiem, psiholoģiskās rehabilitācijas grupās pacientiem palīdz pārvarēt tehnofobiju. [url=http://www.media.mit.edu]MIT mediju laboratorijas[/url] Sintijas Brezelas robotikas pētījumu grupas speciālisti radījuši robotu [i]Nexi[/i], kurš var veikt šīs funkcijas. [i]Nexi[/i] ir t.s. emocionālais robots, kurš demonstrē dažādas [i]sejas izteiksmes[/i] un savdabīgu ķermeņa valodu – multiplikācijas filmu varoņiem raksturīgus žestus un pozas. [i]Nexi[/i] rokas, pareizāk sakot, manipulatori ir funkcionāli – šis robots spēj pacelt un pārvietot pat diezgan smagus priekšmetus.


[img]/images/upload/robo_2.jpg[/img]
Jūs būvējat robotus un vēlaties tos parādīt plašākai sabiedrībai? [url=http://www.robogames.net]Robogames[/url], saskaņā ar ierakstu Ginesa rekordu grāmatā, ir pasaulē atzītākais [i]tehnisko jefiņu[/i] pasākums. Robotu tehniķi vai, pareizāk sakot, viņu radītie briesmoņi sacenšas vairāk nekā 70 dažādos testos. Futbola roboti, staigājošie humanoīdi, kaujas roboti, sumo roboti un pat kung-fu roboti – lūk, tikai daži piemēri. Protams, dominējošais sektors ir saistīts ar vardarbību un destrukciju. Kā jau katrā kārtīgā cīņas klubā, arī [i]RoboGames[/i] sacensībās pirmais likums ir nepārkāpjams – ja tu esi atnācis, tad tev ir jācīnās. Plašākā izpratnē – pasākuma durvis ir atvērtas visiem, jebkurš robotu būvētājs var demonstrēt savus sasniegumus.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us