NASA meklē brīvprātīgos

Svētdien 15. janvārī ap 12 dienā uz Zemes atgriezīsies kosmiskais aparāts, kura [url=http://stardust.jpl.nasa.gov/mission/index.html]misija[/url] bija doties 4.5 miljardu kilometru garā un 7 gadus ilgā ceļojumā, iegūt un atvest atpakaļ uz Zemi komētas Wild-2 putekļu daļiņas. Tās ir tā paša materiāla daļiņas kas pirms 4.5 miljardiem gadu izveidoja šo komētu un visu mūsu planetāro sistēmu. [url=http://www.nasa.gov/news/highlights/index.html]NASA[/url] Internetā [url=http://stardustathome.ssl.berkeley.edu/participation.html]vervē[/url] brīvprātīgos, kas palīdzētu apstrādāt iegūto informāciju.

Zvaigžņu putekļi varētu liet gaismu uz mūsu Saules sistēmas izcelsmi, kā arī okeānu un atmosfēras veidošanos uz Zemes. NASA zinātnieki uzskata, ka oglekļa graudiņi zvaigžņu putekļos apstiprinās aizdomas par to lomu dzīvības izcelsmē uz Zemes.

Viņi arī tic, ka būs izdevies iegūt sīkas starpzvaigžņu telpas putekļu daļiņas – daudz senākas par mūsu Saules sistēmu un kuras atceļojušas no zvaigznēm vai supernovu sprādzieniem miljoniem gaismas gadu attālumā. Starpzvaigžņu telpas putekļi ir radušies dinamiskas attīstības procesos, kā supernovas, sarkanie giganti, neitronu zvaigznes, kas, kā domājams, radīja tādus smagos elementus, kā ogleklis, slāpeklis un skābeklis.

Kosmiskais aparāts izšāva lādiņu pa strauji tuvojošos komētu, izsitot milzīgu mākoni putekļu un ledus daļiņu, tad lidojošās daļiņas notvēra ar želejveidīgas vielas – aerogela palīdzību. Aparāts ievāca daļiņu paraugus arī īpašā joslā, pa kuru ar ātrumu 20km/s riņķo starpzvaigžņu putekļi.

“Pirms 20 vai 30 gadiem mēs butu noalgojuši nelielu palīgu armiju, kas salīkuši sēdētu pie mikroskopiem meklējot putekļu daļiņu pēdas,” stāstīja Endrjū Vestpals ([i]Andrew Westphal[/i]) – Kalifornijas Universitātes zinātnieks, kurš izgudroja digitālās skenēšanas metodi.

Kamēr kosmiskais aparāts 7 gadus ceļoja apkārt, Vestpals un viņa kolēģi centās izgudrot metodes un mikroinstrumentus, ar kuriem putekļus izdabūt ārā no aerogela.

Putekļu savācējs un aerogels: [img]http://datuve/images/upload/stardust-collector.jpg[/img]
Digitāli skenētie mikroskopa attēli tālāk tiks analizēti, lai vispirms atrastu tajos putekļu pēdas. Pēc zinātnieku aprēķiniem aerogelā vajadzētu būt notvertiem arī apmēram 45 starpzvaigžņu putekļu graudiņiem – tos atrast būs neiedomājami grūti. Tas ir tāpat, kā meklēt 45 skudras futbola laukumā.

Katra attēla pārmeklēšana aizņems tikai dažas sekundes, bet ņemot vērā lielo attēlu skaitu ( 1.6 miljoni vai vairāk ) un rūpīgu uzmanības fokusēšanu no attēla uz attēla, NASA būtu nepieciešami [u]20 gadi[/u].

[b]Interneta dīkdieņi un pie monitora kvernētāji! Uzmanību![/b]
Vakar NASA nāca klajā ar sekojošu priekšlikumu:
“Vienīgais veids, kā mēs varam atrast šos apbrīnojamos starpzvaigžņu putekļus, ir savervēt talantīgus brīvpratīgos, kas palīdzēs mums meklējumos. Vispirms jūs iziesiet web treniņu. Tas nav domāts kuram katram: jums būs jāiziet tests lai kvalificētos dalībai projektā. Pēc sekmīgas testa izpildes un piereģistrēšanās, jūs varēsiet lejupielādēt virtuālo mikroskopu (VM). VM automātiski pievienosies serverim un lejupielādēs tā saucamās “fokusa filmas” – attēlu grupas, kuras mēs iegūsim [url=http://www.jsc.nasa.gov/]Džonsona Kosmosa Izpētes Centra[/url] [url=http://ares.jsc.nasa.gov/labs/cosmiclab.htm]Kosmisko Putekļu Laboratorijā[/url] no zvaigžņu putekļu savācēja, izmantojot automātisku mikroskopu.

Jo vairāk “fokusa filmu” jūs izanalizēsiet, jo lielāka ir iespēja, ka jūs atradīsiet starpzvaigžņu telpas putekļu graudiņu. Atcerieties, jūs skatīsieties uz pirmo ierīci, kas ir aizceļojusi tālu atklātā kosmosā un atgriezusies atpakaļ. Šī ir ļoti īpaša izdevība!”

Atklājējiem būs tiesības dot vārdu atrastajiem putekļu graudiņiem. Un viņi arī automātiski kļūs par publicēto zinātnisko darbu līdzautoriem.

Avoti [url=http://science.monstersandcritics.com/news/article_1074942.php/NASA_looking_for_internet_volunteers_to_study_Stardust]science.monstersandcritics.com[/url], [url=http://www.voanews.com/english/2006-01-10-voa75.cfm]voanews.com[/url].
[url=http://www.nasa.gov/news/highlights/index.html]NASA saits[/url]
[url=http://stardust.jpl.nasa.gov]Stardust misijas saits.[/url]
[url=http://www.nasa.gov/ram/122212main_main_portal_cc.ram]Nasa TV[/url]

Pieteikties varat šeit – [url]http://stardustathome.ssl.berkeley.edu/prereg.html[/url]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us