Nākotnes telefoni

ASV militārajās laboratorijās izstrādāta jauna sistēma, pateicoties kurai nebūs nepieciešami mikrofoni, lai uztvertu, ierakstītu vai pārraidītu cilvēka balsi. Projekts saucas [i]Advanced Speech Encoding[/i].

Cilvēka teiktais tiek uztverts ar speciāliem uz kakla izvietotiem sensoriem, kas reaģē nevis uz skaņas radītām gaisa svārstībām, bet gan uz cilvēka nervu un muskuļu aktivitātēm. Ir izstrādātas divas ierīces. Pirmā darbojas uz noskaņotu elektromagnētisku rezonatora apkakli. Apkakle nosaka pretestības maiņu, kuru izraisa balss saišu kustības. Tā ir izstrādāta, lai skaņa būtu dzirdama caur skaļu fona troksni. Otra sastāv no uz kakla izvietotiem elektrodiem, sauktiem par elektromiogrāfiskajiem sensoriem. Tie uztver kopējās pretestības izmaiņas runas laikā. No sensoriem iegūties dati tiek apstrādāti un nosūtīti uz datorizētu balss ģeneratoru, kurš atjauno runātāja teikto.

Šīs sistēmas priekšrocības ir, ka runai nebūt nav jābūt skaļai, tie var būt arī klusi čuksti un to neietekmē dažādi blakus trokšņi. To var izmantot arī strādājot zem ūdens. Pagaidām šī sistēma tiks izmantota tikai militāriem mērķiem, taču arī civilajiem ir cerības pēc kāda laika ko līdzīgu ieraudzīt dzīvē. Tas ļautu izmantot sakarus arī ļoti skaļās vietās, kā arī tieši otrādi – ļoti klusās kā kinoteātrī vai bibliotēkā, netraucējot citus.

Skaņa, ko dzirdēsim otrā telefona galā gan atšķirsies no tās, pie kādas esam pieraduši, jo vārdus ģenerē dators, nevis cilvēka balss, tādēļ skaņa būs nedabiska.

Apkakles prototips jau ir izveidots, taču elektromiogrāfiskais prototips gaidāms tikai 2008. gadā.

Raksta avots: [url=http://www.newscientist.com/article.ns?id=dn7247]NewScientist[/url].

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us