Mobilā telefona korpusa evolūcija 2

[b]Turpinot pārdomas par mobilo telefonu formas izcelsmi, atsevišķi jāpiemin [i]clamshell[/i] jeb [i]gliemežvāki[/i], saukti arī par [i]pūdernīcām[/i].[/b]

Pieņemts uzskatīt, ka [i]gliemežvāka[/i] ideja datu un komunikāciju elektronikas jomā cēlusies no datoru akmens laikmeta zīmola [i]GRiD[/i] 1982. gada modeļa [i]Compass[/i]. Tas pat nav telefons, bet pāraudzis kalkulators ar piezīmjdatora ambīcijām.

[img]/images/upload/compass_1.jpg[/img]
[b]Nedaudz dīvaini, ka atvāžamo telefonu saknes jāmeklē portatīvajos datoros.[/b]

Vēl ekscentriskāks, taču vispārpieņemts ir uzskats, ka mūsdienu [i]gliemežvāku[/i] telefona dizains radīts [i]Star Trek[/i] seriāla rekvizītu darbnīcā.

[img]/images/upload/Tos_communicator.jpg[/img]
[b]Star Trek komunikators – vismaz kaut kas ar atveramu vāciņu.[/b]

Nepiekrītu ne vieniem, ne otriem – paskatieties uz 1965. gadā pēc kompānijas [i]Italtel[/i] komunikāciju līdzekļu ražošanas vienības pasūtījuma dizainēto telefonu [i]Grillo[/i].

[img]/images/upload/grillo_1.jpg[/img]
[b]Visu atveramo telefonu ciltstēvs.[/b]

[img]/images/upload/grillo_2.jpg[/img]
[b]Mobilitāte vada garumā.[/b]

Pasūtījumā piedalījās arī [i]Siemens[/i], taču man nezināmā lomā. [i]Grillo[/i] dizaina autori – Marko Zanusso un Ričards Sappers. Nosaukums [i]Grillo[/i] saistīts ar šim modelim raksturīgo zvana melodiju, taču korpusa izskata dēļ itāļu rūpniecības izstrādājums konsekventi tika saukāts par austeri. Runājot par pašiem dizaina autoriem – Marko Zanusso ir viens no izcilākajiem un atpazīstamākajiem 20. gadsimta itāļu rūpnieciskā dizaina meistariem. Zanusso – Sappera tandēms jau pirms [i]Grillo[/i] projekta rotaļājās ar atveramas elektroniskās ierīces ideju. Piemērs – [i]Marco ZANUSSO & Richard SAPPER Radio portative TS 502 – 1964 ABS[/i], komerciāli pazīstams kā [i]Brionvega TS 502[/i].

[img]/images/upload/brionvega_1.jpg[/img]
[b]Brionvega – korpusa daļas aizsargā saturu kā gliemežvāki.[/b]

Visticamāk, ka 21. gadsimta bērniem šis nosaukums neko neizsaka, taču [i]Brionvega[/i] zīmols ir no tā paša laikmeta un vizuālās estētikas skolas, kas radīja [i]Vespa[/i] motorollerus, un, ticiet man, ne mazāk leģendārs. Starp citu, Ričars Sappers, vācu industriālā dizaina ģēnijs, izstrādāja piezīmjdatora [i]ThinkPad[/i] vizuālo tēlu un daļēji arī kognitīvos lietojamības principus – viņš nodarbojas ar IBM pārnēsājamo datoru un to mantinieku dizainiem jau no 1981. gada.

Secinājumi – [i]gliemežvāku[/i] telefonu un atveramo komunikāciju ierīču kā tādu izcelsme meklējama Eiropas dizaina lielmeistaru meistardarbnīcās nevis fantastikas seriālā. Piedevām, [i]Star Trek[/i] vēsture sākās vēlāk par [i]Grillo[/i] parādīšanos veikalu plauktos – 1966. gadā.

Pirmais komerciālais [i]gliemežvāku[/i] mobilais telefons, kuru mūsdienu pircējs patiešām atzītu par atbilstošu žanra kanoniem, bija 1996. gada [i]Motorola StarTAC[/i] – klajš mēģinājums pieglaimoties [i]Star Trek[/i] fanu daudzmiljonu armijai. Pamatotas aizdomas, ka mītu par [i]clamshell[/i] telefona dizaina pirmreizēju radīšanu [i]Star Trek[/i] rekvizītu darbnīcās savlaik uzpūtuši paši [i]Motorola[/i] mārketinga speciālisti. Mīts ir tik dzīvotspējīgs, ka [i]StarTAC 2004[/i] un [i]StarTAC III MS900[/i] nosaukumus lepni (bet ne pārāk komerciāli veiksmīgi) nesošo pseido-retro dizaina telefonu secīga parādīšanās bija tikai laika jautājums.

[img]/images/upload/startac_1.jpg[/img]
[b]Motorola StarTAC – tehniskie ierobežojumi kā čuguna bumbas velk pie zemes, taču kaut kur jau pavīd RAZR pievilcīgās formas.[/b]

[img]/images/upload/startac_3.jpg[/img]
[b]Mēģinājumi atkārtoti ekspluatēt leģendārus pagātnes zīmolus, sižetus, varoņus brīžiem jau kļūst smieklīgi.[/b]

[i]Gliemežvāku[/i] korpusa izskata principu, kuru mobilo telefonu tirgū ieviesa [i]Motorola[/i], saoduši ātru naudu, metās kopēt visi lielākie mobilo telefonu ražotāji. Paskatoties veikalu plauktos, skaidrs, ka vismazāk pa mākoņiem lidinājušies [i]Samsung[/i] dizaineri – korejieši aizņem ļoti nopietnu tirgus sektoru jomā, kurā aplauzt ragus ir vieglāk nekā nopelnīt. Tikai [i]Nokia[/i] turējās pretī uz plika dizaina balstīto [i]gliemežvāku[/i] drudzim – somu gigants tajā pašā 1996. gadā prezentēja virināmo [i]Nokia 9000 Communicator[/i] – visu [i]Nokia[/i] komunikatoru smago ciltstēvu (397 grami). Nosaukt to par [i]clamshell[/i] neveras mute – drīzāk jau jāsauc par datu lādīti.

[img]/images/upload/nokia9000_1.jpg[/img]
[b]Nokia 9000 dizains pakļauts funkcionalitātei – gliemežvāku tipa telefoniem neraksturīgs princips.[/b]

Jaunā tirgus sektora filozofija bija vienkārša un pamatīga kā mamuta steiks uz senču galda – vispirms [i]clamshell[/i] telefoni [i]pazīmējās[/i] biznesa klasē un, kad tēls iesakņojās, vidusšķirai un proletariātam tika piedāvāta neliela, stilīga, salīdzinoši lēta, pūdernīcai līdzīga rotaļlietiņa – ilūzija par piederību smalkajām aprindām. Rotaļlietiņu pēc iespējas publiskākā vietā varēja nevērīgi atvērt, pielikt pie auss un blefot: “[i]Mercedes[/i] neņemsim, zaķīt – tas nav stils.” Diemžēl, bieža [i]gliemežvāku[/i] virināšana izraisa tās pašas problēmas, ko piedzīvo [url=http://datuve/admin.php?cmd=editnews&id=1677][i]slīdeņa[/i] tipa telefoni[/url] – paātrināti bojājas abus korpusus savienojošie datu kabeļi. Kā izskatās atvērti un uz dīvāna aizmirsti [i]gliemežvāki[/i], kuriem uzsēdušies virsū aizmāršīgi īpašnieki, labāk nemaz nepieminēt. Vēl viena nopietna problēma – bižutērijas stendi veikalos ir pilni ar mobilo telefonu piekariņiem, kuri laikam ir speciāli radīti, lai tiktu iespiesti starp [i]gliemežvākiem[/i] un sabojātu gan taustiņus, gan ekrānu. Dažiem modeļiem šos bīstamos aksesuārus komplektā līdz dod pat ražotāji.

Ja [i]slīdeņa[/i] labākās īpašības ir, pirmkārt, nelielais izmērs un, otrkārt, iespēja atvērt to ar vienu roku, tad [i]gliemežvāku[/i] tipa telefonam, diemžēl, raksturīgs tikai nelielais izmērs un arī tad ne vienmēr. Labākais, ko var pateikt par [i]clamshell[/i] korpusu – ekrāns un pogas atrodas salīdzinošā drošībā. Lai gan [i]Nokia[/i] vēlu uzsāka sacensību [i]gliemežvāku[/i] tirgus sektorā, noteikti jāpiemin vienu no pēdējo gadu labākajiem mobilo telefonu funkcionalitātes risinājumiem, kas ļoti asprātīgi novērsa atvēršanas problēmu – [url=http://www.euroshop.lv/mobilie_telefoni/nokia/_nokia_6131_black/][i]Nokia[/i] 6131[/url] sānos ir podziņa, kuru nospiežot, telefons atsperīgi atvāžas. Ja brīva ir tikai viena roka, šāds risinājums ievērojami atvieglo manipulācijas ar telefonu. Pēc gadiem neviens neatcerēsies, cik pikseļi bija [i]Nokia[/i] 6131 ekrānā, taču bijušie lietotāji vienmēr ar labu pieminēs telefonu, kuru varēja atvāzt ar vienu roku, ar otru turoties pie karnīzes 12 metru augstumā virs bruģa vai darot kaut ko tik pat traku.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us