Mobilā telefona korpusa evolūcija 1

[b]Mobilā telefona radīšanas posmā galvenais bija līdzsvars starp funkcionalitāti un dizainu – klucim bija jāspēj izpildīt noteiktus tehniskos uzdevumus, taču tas vairs nedrīkstēja izskatīties pēc saviem čemodāna vai mugursomas izmēra priekštečiem.
Pēdējos gados industrija iegāzusies pretējā grāvī – tīksminādamies ap miniatūrām baterijām un mikroshēmām, inženieri ļāvuši dizaineriem uzspiest tik ekscentriskus mobilo telefonu izskata un lietojamības risinājumus, ka izturība un lietošanas ērtums visās frontēs tiek upurēts uz [i]fashion[/i] altāra. Slīdeņi (slider) un gliemežvāki (clamshell) šajā izpratnē atrodas uz ļaunuma ass. Šoreiz – par slīdeņa evolūciju un lietošanas īpatnībām.[/b]

[b]Uzziņai: dinozauri[/b]

Lai sāktos mobilo telefonu korpusu dizaina izvirtības, vispirms bija jāparādās un jāpiedzīvo zelta laikmets vienkorpusa modeļiem.
1973. gadā [i]Motorola[/i] prezentēja prototipu – pasaulē pirmo vienkorpusa mobilo telefonu. Tikai 1982. gadā sākās tā komerciāla ražošana un 1983. gadā prece nokļuva līdz veikalu plauktiem. Brīnuma nosaukums bija [i]Motorola[/i] DynaTAC 8000X. Līdz ar to elle bija vaļā – jau pirms krietna laika laboratoriju slepenībā iesāktā industriālā sacensība kļuva publiska. DynaTac 8000X akumulators sarunas režīmā noturējās pie dzīvības vienu stundu un tā atmiņā saglabājās pēdējie 30 telefonu numuri. Masīvie, transportlīdzekļos pārvadājamie mobilie telefoni iegāja vēsturē. Visilgāk laikam noturējās PSRS sakaru rūpniecības brīnums “Altajs”, taču tikai pateicoties komunistu impērijas dzeloņdrātīm.

[img]/images/upload/pirma_motorola.jpg[/img]
[b]10 gadi no prototipa līdz veikalu plauktos izliktam modelim izklausās pēc komerciālas pašnāvības, taču šajā gadījumā runa ir par revolūciju, kura tika rūpīgi gatavota, apzinoties, ka pasaule mainīsies neatgriezeniski.[/b]

[img]/images/upload/krievu_luznis.jpg[/img]
[b]Ilustrācijā izmantots pirmais no diviem “Altaja” modeļiem – īpaši pretīgs eksemplārs, kurš simbolizē visas pirmās paaudzes mobilo telefonu sliktākās īpašības. Ja rietumu paraugiem nodīrā glītos koferīšus un ādas somiņas, rezultāts ir līdzīgs.[/b]

[b]Slīdeņa izcelsme[/b]

90. gadu vidū sakaru līdzekļu tirgus lielie dalībnieki izsmēla vienkorpusa mobilo telefonu koncepcijas inovatīvo potenciālu. Nomācoši līdzīgu ierīču dizaina variācijas (piemēram, ekskluzīvi korpusa materiāli), nedeva vajadzīgo efektu, tāpēc dizaineri ķērās pie industrijā pārbaudīta trika. Vizuālajam baudījumam, ko jūt lietotājs, skatoties uz priekšmetu, tika pievienota iespēja veikt ar šo priekšmetu STILĪGU KUSTĪBU. Pašlaik Latvijas veikalos nopērkamās [i]Nokia[/i] 8800 īpašnieki ir klasisks piemērs – tehniski viduvēju slīdeņa telefonu izķer no plauktiem tāpēc vien, ka tam ir pasmags bandītiska izskata metāla korpuss, kurš atveras ar skaļu, pistoles aizslēga atvilkšanai vai atsperu naža izšaušanai līdzīgu klikšķi. Līdz šādai dekadencei 90. gadu vidū neviens vēl nebija aizdomājies. Pirmais komerciāli ievērojamais slīdeņa telefons bija 1997. gada izlaiduma [i]Nokia[/i] 8110, kurš atkārtoti kļuva par kulta modeli pēc [i]Matrix[/i] triloģijas pirmās daļas iznākšanas uz lielajiem ekrāniem. Slīdošā detaļa tika izmantota, lai aizsargātu taustiņus no triecieniem, tāpēc [i]Nokia[/i] 8110 nevar uzskatīt par slīdeni mūsdienu izpratnē. Taču tas bija vizuāli ārkārtīgi pievilcīgs telefons un nav izslēgta līdzīgu slīdelementu ieviešana arī nākotnē gaidāmajos neoklasikas modeļos.

[img]/images/upload/8110_slider.jpg[/img]
[b]Matrix zvaigzne – [i]Nokia[/i] 8110. Slīdošais elements aizsargā taustiņus un kalpo kā rezonators.[/b]

1998. gadā mobilo telefonu tirgu vārgi un neizteiksmīgi (salīdzinot ar [i]Nokia[/i]) satricināja vēl viena inovācija – [i]Siemens[/i] SL10. Vienvārdsakot, pirmais komerciālais mūsdienu slīdeņa variants. [i]Siemens[/i] nosauca šo dizaina koncepciju par [i]Pro-SLIDE[/i] un samierinājās ar zaudējumiem – pircēji nesteidzās balsot ar savām naudaszīmēm par iespēju spēlēties ar nobīdāmiem korpusu paneļiem. Arī [i]Nokia[/i] neguva milzīgus panākumus ar šāda tipa korpusiem, tāpēc nišu veiksmīgi aizņēma aziāti. [i]Samsung[/i] pēdējos gados ir slīdeņa sinonīms.

[img]/images/upload/siemens_slider.jpg[/img]
[b][i]Siemens[/i] SL10 ir pirmais līdz ražošanai nonākušais slīdenis mūsdienu izpratnē. Redzamas visas šīs klases telefonu pazīmes.[/b]

[b]Lietošanas īpatnības[/b]

Slīdeņu kluba pirmais likums – nevirini telefonu vaļā un ciet bez vajadzības. Diemžēl tieši slīdeņu un arī atveramo gliemežvāku (clamshell) tipa telefonu īpašnieki, izvēlēdamies preci, to novērtē vairāk pēc izskata nekā pēc satura. Runa, protams, nav par HTC vai Nokia komunikatoriem, bet par 100 – 200 latu cenu grupu. Mobilā telefona vidusmēra lietotājs Lavijā – celtnieks, pensionārs, skolniece, jebkuras ministrijas referents, humanitāri apkalta meitene, kura firmas sapulcēs vispārējās frāzēs runā par mārketinga komunikācijām, ikdienā pat neaizdomājas, kādā veidā savienoti slaidera paneļi. Patērētājam šādi sīkumi neinteresē. Diemžēl, vidusmēra patērētāju Latvijas brutālā darījumu vide, hroniski slimais darba tirgus un zemā attiecību kultūra padarījusi par nervozu raustekli, kuram viss krīt ārā no rokām. Novērojums, ka nervoziem cilvēkiem slaidera telefoni ātrāk bojājas, ir pamatots un kvantitatīvi pierādīts. Uztraukums bieži izpaužas kā uzmācīga, monotona darbība – kājas tirināšana, nagu graušana vai, šajā gadījumā, nevajadzīga, demonstratīva spēlēšanās ar mobilo telefonu.

Datu kabelis, kurš savieno slaidera paneļus, nav pārdabiski izturīgs – metālu un izolācijas materiālu var saliekt un atliekt tikai noteiktu skaitu reižu. Kad limits sasniegts, datu kabeļa vadiņi var pārlūzt. Pazīmes – kropļojas ekrānā redzamais attēls, parādās un pazūd horizontālas svītras, ekrāns paliek balts. Bieži novērojams, ka nefunkcionē viss augšējais panelis. Šī kaite ir ļoti ātri novēršama, ja nemēģina garantijas izpildītāju pasludināt par blēdi, bet cilvēcīgi sarunā, ka telefons tiks atdots servisā, tiklīdz parādīsies nepieciešamā rezerves daļa. Datu kabeļa nomaiņa pēc būtības nav pat remonts, jo slaideros un atveramajos telefonos šī detaļa skaitās pakļauta dabīgam nolietojumam. Līdzīgs statuss ir skārienjūtīgajiem ekrāniem – pat ja tie sabojājas likumā noteiktajā atgriešanas periodā un ekspertīzē netiek konstatēta klienta vaina, ražotājs atsevišķos gadījumos tomēr patur sev tiesības neapmainīt preci, bet tikai ekrānu.

Lai gan ir pieņemts kritizēt telefonu ražotājus par [i]viendienīšu[/i] ražošanu, dabiskam nolietojumam pakļautās detaļas, ja vien telefons nav ticis pakļauts ekspluatācijas noteikumiem neatbilstošai mehāniskai iedarbībai, ļoti reti iziet no ierindas pirmajā ekspluatācijas pusgadā. Mobilo telefonu atgriešanas gadījumi, par atgriešanas argumentu izmantojot pārlūzušu datu kabeli, Latvijā varētu būt retāki, ja garantijas servisi turētu šīs detaļas rezerves. Neviens taču neatgriež ražotājam automašīnu, kurai mežonīgas braukšanas rezultātā priekšlaicīgi nodilušas riepas.

Lielākas problēmas sagādā sliedītes, pa kurām kustas augšējais panelis – tām gan ir tieksme nodilt pirms laika. Abrazīvie materiāli – rūpnieciskie putekļi, smalkas smiltis, ievērojami paātrina šo procesu. Kokzāģētavās, stikla griešanas darbnīcās un celtniecībā strādājošie vienas sezonas laikā [i]nokauj[/i] pat tādus izturības paraugus kā [i]Sony – Ericsson[/i] K750i (vienkorpusa ikdienas modelis). Ja putekļainā vidē nokļūst par vienkorpusa telefoniem daudz trauslākie slīdeņi, piemēram, LG KG800 vai Samsung D900, rezultāts ir iepriekš paredzams – sliedes [i]buksēs[/i].

[img]/images/upload/samsung_slider.jpg[/img]
[b][i]Samsung[/i] plāno vienu dizaina modeli pēc otra – iespējama pat tik eksotiska slīdeņa un gliemežvāka simbioze[/b]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

One Response

  1. Hi {Mr. or Madam}

    Zhang Yanchao is from Zhengzhou Shenghe Grinding Technology Co., Ltd. China. Hope this letter finds you well.

    This is a unique opportunity for our company to produce a variety of abrasive raw materials and abrasive products!

    Although you know, it’s very time sensitive. A large number of orders are pouring in. If you are interested, please reply to us as soon as possible

    Thank you in advance

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us