Linusam Torvaldam 35

Šodien jubileja Linux OS kerneļa radītājam Linusam Torvaldam. Par godu tam mēs pastāstīsim dažus faktus no Torvalda biogrāfijas.

Torvalds dzimis tieši pirms 35 gadiem Somijas galvaspilsētā Helsinkos. Viņa tēvs Nils Torvalds bija komunists, kas bērnība sagādāja Linusam problēmas, jo citi bērni viņu ķircināja par tēva politisko piederību. Vēl problēmas sagādāja tas, ka viņa ģimene piederēja pie zviedriski runājošās minoritātes, kas tajā laikā Somijā sastādīja tikai 6% no visiem iedzīvotājiem. Torvaldam vārds tika dots par godu izcilajam amerikāņu fiziķim un ķīmiķim Linusam Paulingam. No 1988. līdz 1996. gadam Torvalds studēja Helsinku Universitātē, kur ieguva maģistra grādu datorzinātnēs. Jau vairākus gadus viņš dzīvo ASV. Viņš ir precējies ar seškārtējo Somijas nacionālo karatē čempioni Tovu. Ir trīs meitas, no kurām vecākajai ir 8 un jaunākajai tikai 4 gadi. Nesen Torvalds ar savu ģimeni pārvācās uz Portlendu Oregonas štatā. Viņš strādā Atvērtā Koda Attīstības Laboratorijā (Open Source Development Labs).

[img=/images/upload/Torvalds.jpg]Torvalds[/img]
Linux tika radīts iespaidojoties no holandieša Endrjū Tannenbauma (Andrew Tanenbaum) izstrādātās OS Minix. Torvalds izjuta nepieciešamību pēc UNIX operētājsistēmas, kuru viņš varētu lietot uz sava mājas PC. Linux kerneļa izstrādi Torvalds veica pats savā brīvajā laikā un ar savu personīgo aparatūru.

Torvalds vienmēr bijis diezgan tolerants attiecība pret konkurējošajiem produktiem. Parasti viņš vienkārši atsakās no komentāriem. Taču katram cilvēkam ir savas pacietības robežas. Šeit, piemēram, Torvalda atbilde Microsoft stratēģa Krega Mundija (Craig Mundie) tēzēm, kurās tika kritizēta atvērtā koda programmatūra par intelektuālā īpašuma graušanu:

[q]I wonder if Mundie has ever heard of Sir Isaac Newton? He’s not only famous for having set the foundations for classical mechanics (and the original theory of gravitation, which is what most people remember, along with the apple tree story), but he is also famous for how he acknowledged the achievement: If I have been able to see further, it was only because I stood on the shoulders of giants … I’d rather listen to Newton than to Mundie. He may have been dead for almost three hundred years, but despite that he stinks up the room less.[/q]
No patreizējā Linux kerneļa vairs tikai 2% ir paša Torvalda rakstīti. Taču viņa ietekme uz Linux attīstību vēlarvien ir ļoti liela. Torvaldam pieder Linux preču zīme un tādejādi viņš kontrolē, kam piešķirt Linux nosaukumu un kam ne. Torvalds nosaka arī to, kādu jauno kodu iekļaut Linux kernelī.

Linux nosaukums ir veidots no vārdu Linus un Minix savienojuma. Taču tad Torvalds izdomāja, ka šis nosaukums ir pārlieku egoistisks un vēlējās to pārsaukt par Freax (vārdu savienojums no free, freak un burta X, kurš apzīmē UNIX). Torvalda draugs Ari Lemke iedrošināja ielikt jaunistrādāto OS savā FTP serverī, taču viņam tomēr nepatika Freax nosaukums, tādēļ viņš direktoriju uz FTP servera tomēr nosauca Linux.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us