Opera 9 ir klāt

Šodien, Opera Software rīkotajā pasākumā, Sietlā, pasauli ieraudzīja kompānijas pārlūka jaunākā versija — Opera 9. Tad nu centīšos pastāstīt par to, kas tad jauns kopš iepriekšējās (8.5) versijas.

Nepacietīgie uzreiz var apskatīt [url=http://www.opera.com/products/desktop/]Opera 9 iespēju aprakstu[/url], [url=http://www.opera.com/docs/changelogs/windows/900/]changelog’u[/url], vai [url=http://www.opera.com/splash.html]lejupielādēt jauno versiju[/url].

[b]Widgeti[/b]
Tie kas būs lietojuši [url=http://www.apple.com/macosx/features/dashboard/]Mac OS X[/url] vai [url=http://widgets.yahoo.com/]Yahoo! Widgets[/url] noteikti zinās šī vārda nozīmi. [i]Widgeti[/i] ir nelielas aplikācijas, kuras ļauj ātri piekļūt informācijai un veikt dažādas darbības. Tipiski šo mini-aplikāciju piemēri būtu RSS ziņu padeves agregators, piezīmju lapiņas ([i]sticky notes[/i]), vai laika ziņu attēlošana.
Tad nu lūk, jaunajā pārlūka versijā šāda iespēja ir iekļauta. [i]Widgeti[/i] dzīvo ārpus pārlūka — tie var atrasties uz darbavirsmas vai virs citām aplikācijām, un tos [url=http://my.opera.com/community/dev/widgets/first/]var veidot katrs[/url] kurš kādreiz ir veidojis mājaslapas, jo šie nieciņi ir veidoti tieši izmantojot XHTML, CSS, JavaScript, SVG, un citas web tehnoloģijas.
Spējīgākie var pacīnīties par balvām, jo Opera Software tieši šobrīd rīko divus konkursus saistībā ar [i]widgetu[/i] izvedi — [url=http://widgets.opera.com/wwc/]Widget World Cup[/url] un [url=http://my.opera.com/widgets/blog/show.dml/249511]Widget Competition[/url].
Sīkāku informāciju un pašus [i]widgetus[/i] var aplūkot iekš [url=http://widgets.opera.com/]widgets.opera.com[/url].

[b]BitTorrent atbalsts[/b]
Tā kā BitTorrent turpina nostiprināt savas pozīcijas starp P2P tehnoloģijām, šajā pārlūka versijā ir iekļauts arī BitTorrent klients. Īpaši ērti tas varētu būt lietotājiem bez padziļinātām zināšanām, jo vizuāli [i]torrenta[/i] lejupielāde ne ar ko neatšķiras no faila lejupielādes no HTTP vai FTP servera, un nav vajadzības meklēt, instalēt un konfigurēt papildu programmatūru.

[b]Satura bloķēšana[/b]
Nevēlies skatīties uz reklāmām? Lai to atrisinātu devītajā versijā pietiek ar peles labo klikšķi uz atvērtās lapas un [i]Block content[/i]. Pēc tam vienkārši uzklikšķini uz banneriem vai attēliem ko vēlies bloķēt, un tie vairs netiks attēloti. Ir iespējams bloķēt gan tikai konkrēto, gan arī visus bannerus.

[b]Vietnei specifiski iestatījumi[/b]
Izmantojot [i]Site specific preferences[/i] ir iespējams norādīt dažādus iestatījumus (piemēram, pārlūka identifikācija, CSS stils, UserJS, pop-up bloķēšana, u.c.) kuri attieksies tikai uz konkrēto lapu. Īpaši noderīga šī iespēja ir lapās kuras paziņo ka pārlūks nav savietojams, tikai dēļ tā ka lapas izstrādātājs nav apgrūtinājis sevi ar sava garadarba testēšanu pēc iespējas plašākā pārlūkprogrammu klāstā.

[b]Interfeiss[/b]
Lai gan pirms Opera 9 Technical Preview versijas iznākšanas klīda baumas ka Merlinam (devītās versijas [i]codename[/i]) būs pilnīgi jauna seja, tā tomēr nenotika. Tā vietā tika pieslīpēts esošais interfeiss — tā kā daudzi sūdzējās ka Opera ir pārbāzta ar viņiem nevajadzīgām lietām, tad pēc noklusējuma daudz kas vairs netiek attēlots. Lietotāji var pievienot paši savus meklētājus. Ir uzlaboti arī vairāki logi, piemēram, grāmatzīmju pārvaldieks un kļūdu konsole.
Tāpat tiek strādāts arī pie klaviatūras īsinājumtaustiņu standartizēšanas starp pārlūkiem — jaunas cilnes ([i]tabs[/i]) Operā tagad atver ar Ctrl+T — tāpat kā vairumā moderno pārlūku. Ja reiz runājam par cilnēm, tad noteikti jāpiemin lapas [i]thumbnail[/i] attēlošana kad peles kursors atrodas uz cilnes.

[b]Tehnoloģijas[/b]
Šis nu ir tas lauciņš kur Opera vienmēr cenšās būs soli priekšā konkurentiem. Tiek turpināts darbs pie CSS3 implementēšanas — ieviesti vairāki jauni selektori un atribūti. Neizpaliek arī bez uzlabojumiem esošajā CSS2 implementācijā. Beidzot tiek piedāvāts arī designMode, jeb WYSIWYG redaktors iekš weblapām.
Ieviestas daudzas jaunas tehnoloģijas — XSLT 1.0, XPath 1.0, Web Forms 2.0, Web Apps 1.0 CANVAS, kā arī SVG Basic 1.1.

Kā redzams Opera netaisās padoties un turpina aktīvi strādāt, ko pierāda jaunas testa versijas [url=http://my.opera.com/desktopteam/]katru nedēļas nogali[/url], un mērķis kļūt par otro lietotāko pārlūku tirgū. Šobrīd Opera Software pārlūks ieņem līderpozīcijas mobilajā tirgū, kā arī tiek piedāvāts uz dažādām citām ierīcēm, par piemēru minot kaut vai [url=http://datuve/raksts/1139/Opera_konsolei_Nintendo_Wii]Nintendo Wii[/url].

Nobeigumam, pāris ekrānšāviņi:
[url=/images/upload/o9_widgets.png]Widgeti darbībā[/url], [url=/images/upload/o9_block.png]Satura bloķēšana[/url]. Vairāk [url=http://www.opera.com/products/desktop/screenshots/]ekrānšāviņu[/url] un [url=http://www.opera.com/pressreleases/en/2006/06/20/]officiālā preses relīze[/url] atrodami iekš opera.com.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us