Linux – speciāli “blondīnēm”

“Blondīnei jautāja: Kas ir komandkonsole?
Blondīne atbildēja: Laikam jau izbīdāms plaukts datorgaldā, uz kura var uzkāpt un tad visus komandēt…” 🙂

Šis rakstiņš būs vairāk domāts absolūtiem iesācējiem, kuriem pagaidām nav ne mazākās sajēgas par Linux un komandkonsoli, minimālas zināšanas par Windows, kuri slikti zin angļu valodu, un kuriem mūžīgi ir kaut kādas problēmas ar datoru. Centīšos izvairīties arī no šauri speciālas terminoloģijas.

Ja jūsu Windows kārtējo reizi būs “uzkāries”, sekojot šajā rakstā minētajām rekomendācijām-
– jums vienmēr būs pieejams internets (pie tam nebaidoties no vīrusiem);
– vienmēr varēsiet strādāt ar MS Office līdzvērtīgām programmām;
– varēsiet skatīties iemīļotās filmas un klausīties mūziku;
– varēsiet arī lejuplādēt failus un saglabāt darba rezultātus uz disketes vai zibatmiņas (protams- varētu arī uz HDD caur konsoli, bet mēs sarunājām- “tikai blondīnēm”!)
– varēsiet “aptaustīt” Linux savām rokām un pārliecināties, ka Windows nebūt nav vienīgā “pasaules naba”…

Lai veiktu visu augšupminēto, mums būs vajadzīgs kāds Linux Live CD. Linux versiju jeb distributīvu ir ļoti daudz, pārskatu var iegūt [url=http://www.livecdlist.com/]šeit[/url].

Izvēlamies vajadzīgo, lejuplādējam jau gatavu CD atlējumu (*.iso failu), ierakstām to matricā un mūsu Linux Live CD ir gatavs. Tajā būs ietverts viss nepieciešamais, draiverus ieskaitot. Atliek tikai startēt datoru no šī CD un viss notiksies!
Ja rodas kādas problēmas un Linux nepalaižas – visticamāk BIOS’ā nav iestādīts CD-ROM kā 1.prioritāte. Pieturam F8 startējot, ieejam BIOS’ā un uzliekam.

Kā tas viss darbojas? Pavisam vienkārši- HDD vietā tiek izveidots virtuāls RAM disks un visa darbība notiek tikai uz RAM (līdzīgi kā Sony PlayStation). Tāpēc vēlams lai datora
RAM būtu vismaz 256MB liels. Ja ir mazāk, tad labi darbosies tikai kompaktās 50MB Live CD versijas – piem. Austrumu Linux vai DSL.
Sakarā ar to, ka datora cietais disks visos šais procesos nepiedalās, absolūti nav jābaidās ko sabojāt sistēmā, tāpat arī visādi vīrusi u.c. kaitīgā programmatūra te ir bezspēcīga. Es pat iieteiktu visiem apmeklēt šaubīgas interneta vietnes tikai no šāda tipa virtuālām sistēmām.

No visa lielā klāsta apskatīšu tikai 2 Linux distributīvus – Mandriva One 2007 un Kanotix. Varbūt tas ir subjektīvi, bet man šie patika vislabāk.

[b]Mandriva[/b] [img]/images/upload/m1.jpg[/img]
būtu vispiemērotākā tiem, kuriem nav labu zināšanu angļu valodā. Tas ir vislabāk latviskotais Linux distributīvs. Arī interneta pārlūks “Epiphany” un boot izvēlne ir latviski. Mandriva izceļas ar lielisku dizainu un 3D grafiku, bet, ja
jums nav 1GB RAM, tad labāk Xgl darbību atslēgt (tiek piedāvāta šāda iespēja).
Tāpat šis distributīvs noklusētajā režīmā pilnībā atbalsta LCD monitora 1280×1024 izšķirtspēju. Pievienošanās internetam – automātiska. Programmu paketē ietilpst OpenOffice2, Mozilla Firefox, daudzas grafikas, multimediju u.c. programmas, vispār – bagātīgs klāsts.
Trūkums – noklusētajā režīmā neatpazīst Windows HDD partīcijas.
Mandrivu piedāvā gan ar Gnome, gan KDE grafisko interfeisu. Live CD mērķiem labāks būs Gnome – mazāks RAM patēriņš.
Izlasīt aprakstu un lejuplādēt Mandriva One 2007 var [url=http://www.mandriva.com/en/download/mandrivaone]šeit[/url]
Jāņem vērā, ka pavisam tur ir 12 versiju, bet latviski būs tikai gnome6 un kde6.

[b]Kanotix[/b] [img]/images/upload/k1.jpg[/img]
ir izveidots uz populārā Debian bāzes un spēj lasīt arī FAT32 un NTFS failsistēmas. Varam bez bēdām klausīties mūziku un skatīties filmas. Viss nepieciešamais šim nolūkam CD ir iekļauts. Kanotix Live CD pēc ieprogrammētās izšķirtspējas vairāk domāts darbam ar CRT monitoriem. Man uz LCD monitora radās 10mm plata melna josla ekrāna kreisajā pusē, kuru izdevās novērst, pārslēdzot kadru frekvenci no 75 uz 70 Hz.
Interneta pārlūki- Konqueror un Firefox. Īpašs pluss – ļoti augsta sistēmas stabilitāte. Ja ar ubuntu Live CD nebija ko domāt atvērt vairāk par 3-4 logiem (uzkārsies!), tad šeit kādus 10 vismaz varēju.
Izlasīt aprakstu un lejuplādēt Knoppix Live CD jaunāko versiju 2006-01-RC4 var [url=http://kanotix.com/changelang-eng.html]šeit[/url].

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us