Microsoft ir bijuši seši gadi, lai sagatavotos Windows 11 palaišanai, taču uzņēmums vēl joprojām nevar līdz galam paskaidrot, kāda aparatūra būs nepieciešama, lai darbinātu šo operētājsistēmu. Pagaidām ir oficiāli paziņots, ka Windows 11 atbalstīs tikai Intel 8. paaudzes Coffee Lake vai Zen 2 un jaunākus procesorus, atstājot aiz strīpas miljoniem datoru.
Operētājsistēmai Windows 11 būs nepieciešams arī TPM 2.0 (Trusted Platform Module) atbalsts, 4 GB RAM un 64 GB krātuve.
Microsoft parasti neuzspiež šādas īpašas procesora prasības – gan Windows 8, gan Windows 10 nepieciešams tikai 1 GHz procesors, 1 GB RAM (2 GB 64 bitu gadījumā) un 16 GB krātuves (20 GB 64 bitu gadījumā).
Apvienojumā ar Microsoft aparatūras prasībām, šis ir mēģinājums uzspiest modernāku BIOS (UEFI), kas atbalsta tādas funkcijas kā Secure Boot un TPM 2.0 (Trusted Platform Module).
Apvienojot TPM ar dažām virtualizācijas tehnoloģijām, kuras Microsoft izmanto sistēmā Windows, šis ir skaidri redzams drošības ieguvums. Microsoft apgalvo, ka ir pierādīts, ka Windows Hello, Device Encryption, uz virtualizāciju balstīta drošība, HVCI (ang. hypervisor-protected code integrity) un Secure Boot par 60% samazina ļaunprātīgu programmatūru iespējamību.
Ir skaidri redzams, ka ir nepieciešama moderna aparatūra, lai iespējotu visas šīs aizsardzības, un Microsoft gadiem ilgi ir uz to tiekušies. Kopš Windows 10 izlaišanas oriģināliekārtu ražotājiem ir prasība iegūt TPM atbalstu, lai iegūtu Windows sertifikātu, taču korporācija Microsoft nespiež uzņēmumus vai patērētājus to iespējot.
Taču šoreiz Microsoft ir nolēmuši piespiest Windows 11 lietotājus izmantot TPM, Secure Boot un daudz ko citu. Šī ir operētājsistēma, kas vienmēr pamanās iekļūt ļaunprātīgu programmatūru uzbrukumos, un ir skaidri redzams, ka nekas neuzlabosies, ja Windows drošības līmenis nepaaugstināsies.
Kādas ierīces atbalstīs Windows 11?
Windows bloga ierakstā ir teikts: “Izdodot Windows Insider un sadarbojoties ar mūsu oriģināliekārtu ražotājiem, mēs noskaidrosim, kuras Intel 7. paaudzes un AMD Zen 1 ierīces varētu atbilst mūsu nosacījumiem”. Tās varētu būt labas ziņas $3,499 vērtās Surface Studio ierīces lietotājiem, ko Microsoft joprojām pārdod ar 7. paaudzes mikroshēmu, bet kas nav iekļauta Windows 11 sarakstā.
Šis pats bloga ieraksts arī atklāj, ka 7. paaudze, iespējams, ir galējā robeža, līdz kurai Microsoft ir gatavi atkāpties. “Mēs arī zinām, ka ierīces, kas darbojas ar Intel 6. paaudzi un AMD pre-Zen, neatbilst Microsoft minimālajām sistēmas prasībām”, bija teikts bloga ierakstā, taču vēlāk šī rindiņa tika dzēsta. Nav skaidrs, kāpēc Intel 6. paaudzes mikroshēmas noteikti ir ārpus saraksta, taču daļa šī lēmuma varētu būt saistīta ar Spectre un Meltdown – divām galvenajām datora procesora drošības kļūdām, kas skāra gandrīz ikvienu 20 gadu laikā ražoto ierīci.
Microsoft nav pilnībā izskaidrojis šo lēmumu, un uzņēmums liek cilvēkiem gaidīt un redzēt, vai tā testēšanas laikā atklāsies, ka tas spēj nodrošināt darbību uz vecākām aparatūrām. Katrā ziņā ir sagaidāms, ka būs CPU ierobežojumi, kas ietekmēs miljoniem datoru.
Microsoft pašreiz ļauj testētājiem piekļūt sistēmai Windows 11 arī tad, ja nav pieejams svaigākais dators, taču tiek plānots piemērot šos jaunos ierobežojumus jaunās operētājsistēmas palaišanas brīdī. Tāpēc izbaudiet Windows 11 testēšanu, kamēr tas vēl ir iespējams.
- Īpaši noderīgs rīks: kā vadīt citu datoru, izmantojot Google Chrome?
- 5 noderīgi pārlūkprogrammas paplašinājumi, kas vienkāršo interneta darbības
- Kā aizsargāt bērnus tiešsaistē, kad jūs neesat blakus — gudri risinājumi piedāvā vecākiem atbildi
- Kā ātri uzzināt datora parametrus, neizmantojot citas programmas
- Ko par mums stāsta tiešsaistes meklējumu vēsture?