Kororaa Xgl Live CD

Jūs [url=http://datuve/raksts/1035/Linux_darbstaciju_nakotnes_grafiska_saskarne]lasāt Datuvi[/url] un tāpēc droši vien zināt, ka Novell ir nolēmusi izlaist atvērtā koda pasaulē savu lolojumu – [url=http://www.freedesktop.org/wiki/Software_2fXgl]Xgl[/url] logu sistēmu. Tas ir X serveris, kas izmanto OpenGL un videokartes resursus, tādejādi ar grafisko elementu zīmēšanu netiek noslogots procesors. Tiek plānots to iekļaut Suse linux versijā, kas iznāks šovasar.

Taču, kamēr notiek saspringts darbs, mēs esam nepacietīgi un vēlamies pirmie apskatīt un izmēģināt jaunās tehnoloģijas. Un tagad ikvienam no mums ir šāda iespēja.

Vieni no pirmajiem, kas noreaģēja uz izmaiņam X logu pasaulē bija ļaudis, kam patīk visu kompilēt pašiem. [url=http://kororaa.org]Kororaa[/url] ir sākotnēji domāts kā pusautomātiskas un lietotājam daļēji draudzīgas [url=http://gentoo.org/]gentoo linux[/url] instalācijas disks. Taču [url=http://kororaa.org/static.php?page=static060318-181203]Kororaa Xgl Live CD[/url] ir domāts, galvenokārt, kā jaunās Xgl vides iespēju demonstrācija.

Man tomēr neizdevās piespiest minēto LiveCD darboties uz savas sistēmas, varbūt jums veiksies labāk.
Tāpēc es ķēros pie [url=http://gentoo-wiki.com/HOWTO_XGL]Gentoo Wiki Xgl HowTo[/url], kas sniedz detalizētas instrukcijas, kā pārvērst savu gentoo instalāciju līdz nepazīšanai, ko es arī izdarīju. Xgl projekts attīstās ļoti strauji un gentoo priekšrocība ir tāda, ka, kompilējot kodu no cvs repozitārijiem, ir iespēja saņemt pēdējos atjauninājumus – kas no rīta vēl nedarbojās, vakarā varbūt jau ir izlabots (vai otrādi).

Vispiemērotākā grafiskā vide ir Gnome. Lai strādātu KDE ir vajadzīgi qt-4.1.0 un pēdējā kdelibs versija ar qt-4.1.0 atbalstu. Xfce4 arī itkā darbojas, taču es to neizmēģināju.

Ar puscaurspīdīgiem logiem nevienu vairs nepārsteigt, tikai šoreiz šis un citi vizuālie efekti izmanto tikai videokartes jaudu – procesors netiek noslogots un sistēma netiek bremzēta (klikšķiniet uz attēliem, lai redzētu pilna izmēra attēlu).


Nospiežot taustiņu F12, visi logi novietojas pārskatāmā veidā.

Pārvietojoties, logi izturas, it kā būtu no gumijas.

Lai arī mana videokarte (Radeon 9000) nav sevišķi jaudīga un tās draiveri vēl ir nepilnīgi, visas animētās darbības un logu kustības noritēja ļoti gludi un bez mazākās aizķeršanās.

Darbavirsmas ir izvietotas kā virtuāls kubs.



Darbavirsmas fona vietā var palaist un skatīties filmu… un rakstīt rakstu vienlaicīgi (vai arī nerakstīt).

Kā tas viss notiek kustībā var paskatīties videomateriālā, kuru ir sagatavojis viens no Xgl izstrādātājiem – Dāvids Revemans: [url=http://www.freedesktop.org/~davidr/xgl-demo1.xvid.avi]xgl-demo1.xvid.avi[/url].

Mazliet par X logu vēsturi, attīstību un Xgl darbības principiem – [url=http://people.freedesktop.org/~jonsmirl/graphics.html]šeit[/url].

Kororaa Xgl Live CD autors pēc grūtas cīņas ar Xgl kļūdām un nepilnibām 6. aprīlī ir beidzot izlaidis nākamo – 0.2 versiju. ([i]Code-name: “Blood, sweat and tears.”[/i])

Šoreiz tiek atbalstīti jau vairāk videokaršu modeļi un ir pievienoti jaunas programmas. Turklāt šī versija ir instalējama arī uz cietā diska.
To var lejupielādēt [url=http://kororaa.org/static.php?page=static060318-181203#download]šeit[/url].

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us