Sanfrancisko auto novietošanā palīdzēs mobilais tālrunis

Atrast brīvu auto novietošanas vietu Rīgas centrā ir problemātiski. Nākotnē brīvu „parkošanās” vietu atrast varētu palīdzēt mobilais viedtālrunis – nav svarīgi vai tas būs HTC, Nokia vai BlackBerry – un internets. Tehnoloģijām bagātajā Sanfrancisko uzsākts testa projekts un tā jau ir šodiena.

Jau šobrīd tiek uzstādīta īpaša sistēma SFPark, kas pagaidām aptvers Sanfrancisko 6 tūkstošus auto novietošanas vietu (ielu malās, stāvvietās u.c.), kas ir 25% no kopējā skaita. Uz asfalta tiek pieskrūvēts neliels (10 x 10 cm) bezvadu sensors (aizsargāts ar plastikāta vāciņu), kas datus par auto novietošanu raida uz vadības centru. Tā enerģijas avots būs integrēs akumulators, kas spēs ierīci darbināt piecus līdz 10 gadus no vietas.

[img]/images/upload/SF_park_1.jpg[/img]
Autovadītāji informāciju par brīvajām vietām no šiem sensoriem varēs saņemt vairākos veidos – vai nu no ielu malās izvietotām zīmēm, vai nu caur savu mobilo tālruni. Papildus tam sistēmas izveidotāji piedāvā iespēju ar tālruņa palīdzību uzreiz samaksāt par stāvēšanu. Tiesa, ņemot vērā, ka cilvēkiem ir paradums stāties kā iepatīkas, nevis kā tas norādīts uz ielu marķējuma, varētu būt problēmas ar brīvo vietu aprēķināšanu un norādīšanu.

[img]/images/upload/SF_park_2.jpg[/img]
Viens no izstrādātājiem – Kalifornijas Universitātes pilsētplānošanas profesors Donalts Šoups (Donald Shoup) atzīst: „Ja Sanfrancisko eksperiments strādās kā plānots, nevienam vairs nebūs jāslepkavo brīvas stāvvietas dēļ. Tas radīs pozitīvu efektu kaskādi kā transporta sistēmā, tā arī ekonomikā un vidē.” Jāpiezīmē, ka 2 gadus atpakaļ patiešām kāds 19 gadus vecs jaunietis tika nogalināts stāvvietas dēļ.

SFPark izmaksas kopā ar pārējiem 2 gadu plāniem stāvvietu attīstībā tiek lēstas apmēram 95,5 miljonu ASV dolāru apmērā. Lai arī izmaksas nav mazas, Sanfrancisko, kas ir viena no tehnoloģiski attīstītākajām un tajā pat laikā zaļākajām pilsētām pasaulē, jau aprēķinājuši, ka pat neliela biznesa kvartāla ietvaros sadedzinātā degviela “parkošanās” vietas meklējumos vien ir ekvivalenta 38 braucieniem ap zemeslodi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us