Vai Jūs teiktu, ka 252 zirgspēku spēcīgs, bet tikai 670 (!) kilogramus viegls Lotus automobilis ir vienkārši vadāms? Lai arī kāda būtu Jūsu atbilde, tomēr Vācijā, Nirburgringas trasē viss ir pavisam citādi. Zemāk pievienotajā video redzams, kā jau iepriekš minētais Lotus 2Eleven modelis, vadītājam pārāk ātri iebraucot līkumā kļūst nekontrolējams un avarē pret trases aizsargbarjeru. Par laimi braucējs nav cietis un no automašīnas pats izkļuva saviem spēkiem, taču to pašu nevarētu teikt par automobīli. Šis Lotus 2Eleven modelis sprintu no 0 līdz 100 kilometriem stundā veic nieka 3,6 sekundēs, tā maksimālais ātrums ir 250 kilometri stundā un cena Lielbritānijā ir 45 tūkstoši latu.
Interesanti cik maksā avārija Nirburgringā? Dārgākais negadījums ir izmaksājis pat 15 tūkstošus eiro! Turklāt šajā summā ietilpst tikai trases sakopšana (izlijušo šķidrumu savākšana), ātrās palīdzības izsaukšana (ierodas arī tad, ja neviens nav cietis) drošības joslu sakārtošana un pat jauna zāliena iestādīšana, bet par auto remontu vai jauna braucamā iegādi tā īpašniekam jādomā atsevišķi. Trases sakārtošanas tāme ir visai sāpīga: avārijas gadījumā jāizsauc dienests, kas var salabot nožogojumu (tas maksā 150 eiro), kā arī jāmaksā par bojāto barjeru demontāžu un jaunu uzstādīšanu (attiecīgi 10 un 31 eiro par metru). Tāpat avārijas izraisītājam no savas kabatas jāmaksā par stabiņiem, pie kuriem stiprina aizsargbarjeras (5,1 eiro par izņemšanu un 39 eiro par jauna stabiņa ierakšanu). Vēl ir nepieciešams izsaukt drošības automašīnu, kuras izcenojums ir 82 eiro par 30 minūtēm, kā arī evakuatoru (190 eiro par izsaukšanu un 85 eiro par darbu). Un beigu beigās – trases slēgšana uz stundu maksā 1350 eiro!
Nirburgringa ir Formula 1 sacīkšu trase un tajā sabrauc ne tikai auto ražotāji, lai izmēģinātu savu jaunāko izstrādājumu testus, bet arī vienkāršie autobraucēji ar dažādiem divu un četru riteņu braucamajiem. Tā ir būvēta uz slavenās Nordšlaifes trases, kura bija 20 kilometru gara, tomēr, Nirburgringa ir tikai 5 kilometrus gara. Šajā trasē ir gājuši bojā četri Formula 1 piloti un viens Formula 2 pilots. Braukšana trasē, kurā darbojas līdzīgi noteikumi kā uz ceļa (lēnākie braucēji turas labajā malā un apdzīšana notiek tikai pa kreiso pusi, pretējā gadījumā jārēķinās ar Vācijas ceļu policiju, kas nereti virs trases lidinās helikopteros), ir visai bīstama, jo drošības zonas ir ļoti šauras. Nordšleifē ir vairāk nekā 100 līkumu, un atšķirība starp augstāko un zemāko trases punktu sasniedz 300 metrus.