Kas jāņem vērā, iegādājoties automašīnas akumulatoru?

kas jāņem vērā iegādājoties auto akumulatoru

Auto akumulatori nodrošina daudzu svarīgu transportlīdzekļa elementu funkcijas, tai skaitā darbina arī tādas daļas, kuras ietekmē mūsu drošību uz ceļa, piemēram, vējstikla tīrītājus vai gaismas. Iegādājoties savai automašīnai jaunu akumulatoru, jāpārliecinās, ka izvēlētajam pirkumam varam uzticēties. To visvieglāk var izdarīt, ņemot vērā vairākus svarīgus kritērijus, arī transportlīdzekļa marku. 

Kādēļ ir nozīmīgi izvēlēties tieši savam auto atbilstošu akumulatoru?

Akumulatoru var uzskatīt par automašīnas “sirdi”, kas nodrošina transportlīdzekļa darbību. Tieši tāpēc ir tik svarīgi pārliecināties, ka akumulators, kuru plānojat iegādāties, ir piemērots konkrētajam spēkratam. Mūsdienās dažādi ražotāji piedāvā iespēju iegādāties akumulatorus plašā cenu diapazonā un šajā gadījumā būtu vērts padomāt par kvalitatīva modeļa izvēli, pievēršot uzmanību parametriem un atbilstībai auto, nevis tikai cenai.

akumulatoru maiņa

Pērkot akumulatoru, pārliecinieties, ka tas atbilst transportlīdzekļa ražotāja noteiktajām prasībām, tai skaitā markai. To, kāds akumulators piemērots konkrētajam auto, var noskaidrot transportlīdzekļa lietotāja rokasgrāmatā. Viena no biežām kļūdām, kuru pieļauj mašīnu īpašnieki, ir tāda akumulatora iegāde, kura strāva pārsniedz startera strāvu. Taču šāda izvēle var novest pie paša spēkrata un arī akumulatora bojājumiem. Savukārt, ja akumulatora strāva ir mazāka par startera strāvu, auto baterija ātrāk nolietosies.

Kādi vēl citi svarīgi kritēriji jāņem vērā, iegādājoties auto akumulatoru?

Lai iegādātais akumulators kalpotu kvalitatīvi, ir virkne citu kritēriju, kuriem vajadzētu pievērst uzmanību. Dažādu ražotāju auto akumulatori pieejami plašā cenu diapazonā, tādēļ pirms ķeries pie piedāvājuma aplūkošanas, izpēti turpinājumā minētos faktorus:

  • Automašīnas tehniskie parametri – šeit jāņem vērā ne tikai transportlīdzekļa marka, bet arī tā modelis, izlaiduma gads, kā arī dzinēja tips un kapacitāte. Piemēram, ja auto ir benzīna dzinējs, kura kapacitāte pārsniedz 3.5 litrus, jāizvēlas akumulators ar vismaz 90 Ah ietilpību.
  • Akumulatora lielums – svarīgi ir arī auto baterijas parametri, proti, tā garums, platums un augstums. Tos parasti norāda milimetros, un jāraugās, lai konkrētā modeļa izmērs atbilst transportlīdzekļa uzbūvei un akumulatoram paredzētajai vietai. Izvēlētā mašīnas baterija nedrīkst būt ne par lielu, ne par mazu. Jo, piemēram, pārāk mazs akumulators var radīt īssavienojuma risku, kā arī baterija nebūs stabili nostiprināta.
  • Skavu polaritāte – lai akumulators atbilstoši darbotos, tas pareizi jāpievieno automašīnai. Šajā gadījumā īpaša uzmanība jāpievērš tam, kā uz akumulatora izvietotas skavas. Tās var būt gan kreisajā, gan labajā pusē. Kabeļiem ar klemmēm automašīnā ir jābūt izvietotām tāpat kā akumulatora skavām, ievērojot polaritāti.
  • Akumulatora ietilpība – viens no īpaši nozīmīgiem kritērijiem akumulatora izvēlē ir tā kapacitāte jeb ietilpība, ko mēra ampērstundās (Ah). Šis lielums norāda, cik stundu akumulators var nodrošināt vienu ampēru strāvas (piemēram, darbinot radio, starteri vai gaismas). Ietilpība ir svarīgāka gadījumos, ja auto strāva tiek intensīvi patērēta arī laikā, kad motors ir izslēgts. Katrai automašīnas markai un modelim ražotājs ir noteicis atšķirīgu ieteicamo akumulatora kapacitātes diapazonu, un to noteikti vajadzētu ņemt vērā. Šī informācija pieejama transportlīdzekļa lietotāja rokasgrāmatā.
  • Aukstā starta strāva – vēl viens nozīmīgs kritērijs akumulatora iegādes procesā ir auksta motora iedarbināšanas strāva, ko mēra ampēros (A). Jāpiemin, ka šo parametru dažkārt jauc ar iepriekš pieminēto akumulatora ietilpību, taču tie atšķiras. Aukstā starta strāva apzīmē akumulatora spēju aukstumā noteiktu laiku nodrošināt marķējumā minēto strāvu, lai starteris varētu kvalitatīvi darboties. Lielāks ampēru daudzums nozīmē to, ka zemākā temperatūrā būs vienkāršāk iedarbināt mašīnu. Dzīvojot mūsu klimata joslā, šis aspekts ir īpaši nozīmīgs (konkrētāk, attiecībā uz automašīnām ar dīzeļa dzinējiem). Kā zināms, ne vienam vien šoferim ziemas laikā ir bijušas problēmas ar spēkrata piestartēšanu.
  • Ražotājs – mūsdienās ir pieejams ļoti plašs un daudzveidīgs akumulatoru piedāvājums no dažādiem ražotājiem. Protams, katrs no tiem izceļas ar savām unikālajām īpašībām, cenu un kvalitāti. Populārākie ir akumulatori no: Exide, Varta, Autopart, Bosch, Champion Power, A-Mega un Tenax.
  • Akumulatora tips – automašīnu baterijas atšķiras arī pēc to tipa. Tirdzniecībā pieejami svina – skābes, AGM un želejas akumulatori. Dažādi akumulatoru tipi izceļas ar atšķirīgām īpašībām un priekšrocībām, taču to, kuru izvēlēties savam auto, parasti ieteicams lemt, vadoties pēc ražotāja ieteikumiem. 

Automašīnas akumulatora izvēle ir nozīmīgs lēmums, kuru vajadzētu pieņemt, rūpīgi izvērtējot iepriekš minētos kritērijus. Ne mazāk svarīgas ir arī rūpes par auto bateriju, lai tā kalpotu ilgi un kvalitatīvi.

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us