Tiem, kas vēlas mājās ierīkot uzlādes staciju: 5 lietas, kas jāzina ikvienam elektromobiļa īpašniekam

Elektroauto uzlādes stacija mājās

Elektromobiļu tirgus izaugsme ne tikai maina apkārtējo vidi, bet arī papildina mūsu ikdienas dzīves rituālus. Saskaņā ar “Delta-EE” datiem 21 procents cilvēku elektromobiļus uzlādē darbā, 10% – sabiedriskās vietās (pie tirdzniecības centriem utt.), 8% uz starppilsētu ceļiem un pat 61% – mājās. Diemžēl dažkārt tiek izmantota nevis speciāla mājās uzstādīta uzlādes stacija, bet gan mājsaimniecības kontaktligzda.

Lai gan tas ir tehniski iespējams, tas nav droši, nemaz nerunājot par neefektivitāti. Turklāt, veicot uzlādi stacijā, uzlādes laiku iespējams paātrināt līdz pat 10 reizēm, un var izmantot stacijas viedās funkcijas – nodrošināt zemāku enerģijas cenu, efektīvu pieejamās jaudas izmantošanu, saņemt detalizētas atskaites par patērēto enerģiju, uzlādi un citas priekšrocības. Tomēr pirms uzlādes stacija tiek uzstādīta arī tavās mājās, šeit ir piecas svarīgākās lietas, kas tev jāzina.

Kā izvēlēties elektromobiļa uzlādes staciju?

Vispirms jāizvēlas: uzlādes rozetes vai integrēts kabelis. Ja plānojat uzlādēt tikai savu elektromobili, tad izvēloties staciju ar integrētu kabeli, ietaupīsiet laiku un padarīsiet uzlādi ērtu. Uzstādot staciju sabiedriskā vietā, universālāka stacija tiks aprīkota ar uzlādes rozetēm. Viedās elektromobiļu uzlādes stacijas ļauj gūt papildu ienākumus, efektīvi izmantot enerģiju un saņemt tehnisko palīdzību attālināti. Ja jums ir saules elektrostacija, varat izmantot tās radīto enerģiju, lai uzlādētu savu elektromobili. Svarīgi ir arī vietējais tehniskais dienests un ražotāja atbalsts. Pārbaudiet, vai jūsu atrašanās vietā ir oficiālais ražotāja pārstāvis un vēlams pats ražotājs un kādā valodā tiek sniegts tehniskais serviss. Ja radīsies problēmas, tās ātrāk tiks atrisinātas jūsu dzimtajā valodā un kopā ar darbinieku, kurš neatrodas pārāk tālu no jums.

Kādi sagatavošanās darbi jāveic pirms uzlādes stacijas uzstādīšanas?

Vispirms izvēlieties vietu stacijai, kuru var novietot uz zemes, montēt pie sienas vai uz speciāla statīva. Vislabāk vietu izvēlēties, pamatojoties uz to, vai ir pietiekams kabeļa garums, lai savienotu elektromobili. Visizplatītākais kabeļa garums ir 4-5 metri, un uzlādes ligzda elektromobilī var atrasties gan automašīnas priekšpusē, gan abās pusēs, tāpēc ir svarīgi padomāt, vai to būs ērti pieslēgt uzlādei.

Tiem, kas vēlas mājās ierīkot uzlādes staciju: 5 lietas, kas jāzina ikvienam elektromobiļa īpašniekam

Kuru spēkstaciju izvēlēties?

Stacijas jauda jāizvēlas, ņemot vērā trīs galvenos aspektus. Pirmkārt, automašīnas iekšējā lādētāja fāžu skaits un jauda (vienfāzes 16A = 3,6kW, vienfāzes 32A = 7,4kW, trīsfāžu 16A = 11kW, trīsfāžu 32A = 22kW). Otrkārt, pieejamā elektriskās ievades jauda un fāžu skaits. Ja jums ir tikai vienfāzes ieeja, ir loģiski, ka pat izvēloties trīsfāžu staciju, jūs varēsiet izmantot tikai vienu no tās fāzēm. Treškārt, jāņem vērā stacijas jauda – galvenais ir nodrošināt, lai vienas atsevišķas stacijas fāzes jauda nekļūtu par ierobežojumu gadījumā, ja automašīnai ir spēja pieņemt lielāku jaudu; arī, lai ieeja būtu atbilstoša un izvēlētās stacijas atsevišķās fāzes jauda ir mazāka par automašīnas iekšējo lādētāju vai ieeju. Piemēram, ja jums ir automašīna, kuru var uzlādēt ar jaudu 7,4 kW, tas nozīmē, ka tā tiek uzlādēta vienā fāzē, 32A. Līdz ar to 11kW trīsfāžu stacija ierobežotu šāda auto uzlādi līdz 3,6kW jaudai, jo 11kW ir vienāds ar trīs fāzēm pa 16A katrā, t.i. 3,6 kW katrai fāzei.

Ko darīt, ja ieejas jauda ir ierobežota? Vai visos gadījumos ir jāpalielina ievades jauda?

Tas tiešām nav nepieciešams, lai gan ievades jauda ir ierobežota. Viedo elektromobiļu uzlādes staciju svarīgākā funkcija ir efektīva pieejamās elektroenerģijas izmantošana. Pateicoties dinamiskās slodzes pārvaldības funkcijai, viedais skaitītājs mēra mājsaimniecības elektroenerģijas momentāno patēriņu un atlikušo jaudu nodod uzlādes stacijai, lai uzlādētu elektromobili. Pa dienu, kad lietojam dažādas ierīces un enerģijas bilance ir mazāka, elektromobiļa uzlāde būs lēnāka, bet naktī, kad patērēsim mazāk enerģijas, uz staciju nosūtītā enerģijas bilance būs lielāka, lai elektromobilis uzlādētos ātrāk.

Palīgtehnoloģijas pie stūres: 5 sistēmas, kas noderēs ilgākiem braucieniem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us