Videonovērošanas kamera ir produkts, pirms kura iegādes ir jāizvērtē dažādi aspekti. Ja vēlies iegādāties videonovērošanas kameru, pastāv divas iespējas:
- Sazināties ar uzņēmumu, kurš nodarbojās ar videonovērošanas kameru tirdzniecību, sniedzot informāciju – kādam nolūkam ir nepieciešama kamera. Šādā gadījumā uzņēmums piemeklēs katram piemērotāko produktu;
- Pašam izvēlēties kameru no plaša piedāvājuma klāsta.
Jebkurā gadījumā ir daži svarīgi aspekti, kuriem jāpievērš uzmanība:
- Kameras veids (analogā, IP);
- Iekštelpu/āra kameras;
- Objektīvs un skata leņķis;
- Apgaismojums un krāsa;
- Triecienizturība;
- Barošanas avots;
- Budžets;
- Kas jāņem vērā pirms videokameras uzstādīšanas savā īpašumā?
Kameras veids – analogās kameras un IP kameras
Analogo kameru izšķirtspēja ir līdz 8 MPx, tās pārraida gan video, gan strāvu caur vienu koaksiālo kabeli.
IP kameru izšķirtspēja ir līdz 12 MPx. Tīkla jeb IP kameras nodod video plūsmu digitālā formātā, izmantojot IP protokolu.
Abi kameru veidu galvenā atšķirība būs izšķirtspējā, taču IP kamerām būs pieejamas arī dažādas gudrās funkcijas.
Āra/iekštelpu kameru izvēle
Kamerai, kuru uzstāda ārā, jābūt hermētiskai. Ja pie kameras īpašībām ir norādīts saīsinājums IP66 (IP67) – kameru var droši uzstādīt ārā. IP kods ir starptautiskais aizsardzības marķējums, kurš nosaka kameras aizsardzību pret putekļiem un ūdeni. Pirmais skaitlis attiecas uz aizsardzību pret cietajām daļiņām (putekļiem), otrs – uz aizsardzību pret šķidrumiem.
Objektīvs un skata leņķis
Atkarībā no tā, kādu skata leņķi tu vēlēsies aptvert, jāizvēlas atbilstošs objektīvs. Šie parametri ir minēti specifikācijā vai kameras aprakstā. Parasti katra kamera ar fiksētu objektīvu ir pieejama vairākos veidos (2.8/4/6 mm)- ja esi izvēlējies modeli, atliek piemeklēt atbilstošu objektīvu.
Jo lielāks ir fokusa attālums (objektīvs), jo šaurāks un pietuvinātāks būs skata leņķis:
- 2.8 mm = 90 ° horizontāls skata leņķis;
- 4 mm = 60 ° horizontāls skata leņķis;
- 6 mm = 45 ° horizontāls skata leņķis.
Ir arī pieejamas kameras ar mainīgu varifokālo fokusa attālumu. Varifokālās kameras ļauj manuāli vai attālināti pielāgot fokusa attālumu un tādējādi pietuvināt kameru noteiktā diapazonā. Ja kamerai nav motorizēts objektīvs, tad tas ir jādara manuāli, ar rokām regulējot objektīvu.
Apgaismojums un krāsa
Mūsdienās gandrīz visas kameras var pārslēgties uz nakts režīmu – melnbaltu skatu, lai labāk saskatītu tumsā notiekošo. Lai uzlabotu efektu, daudzām kamerām ir iebūvēts infrasarkanais (IR) apgaismojums.
Ir pieejamas kameras, kas piedāvā ColorVu tehnoloģiju, kas rāda krāsainu attēlu pat nakts apstākļos.
Kameras gaismas jutīgums nosaka tās spēju atšķirt objektus vāja apgaismojuma apstākļos. Jo mazāks Luxs skaitlis, jo labāk.
Pārāk spilgtas fona apgaismojuma apstākļos, piemēram, uz saulaina loga fona objekts var izrādīties pārāk tumšs un grūti saskatāms. Lai novērstu šādu situāciju, izvēlies kameras ar BLC, WDR vai HLC funkcijām.
Hikvision novērošanas kameras piedāvā inovatīvus risinājumus, kuri lieliski darbojas sarežģītos gaismas apstākļos:
- DarkFighter kameras sniedz skaidru, augstas kvalitātes krāsainu attēlu naktī un citos vājas gaismas apstākļos;
- LightFighter kameras nodrošina kristāldzidru attēlu ar patiesu krāsu reproducēšanu spēcīgas gaismas vai kontrastainā vidē.
Triecienizturība
Triecienizturīgās kameras tiek apzīmētas, piemēram, ar saīsinājumu IK10: tās iztur mehānisku, smagu triecienu ar objektu. Dažādām ārā uzstādāmajām kamerām būs pieejami speciāli triecienizturīgi kupoli.
Kameras barošanas avots
Parasti, ja vien nav norādīts savādāk, kameras barošanas avots netiek iekļauts. Kāpēc? Tā ir šīs nozares specifika. Barošanas avots tiek piemeklēts individuāli priekš katra videonovērošanas risinājuma.
Budžets
Ja vēlies pēc iespējas lētāku risinājumu – izvēlies analogās iekārtas. Videoreģistratori un novērošanas kameras, kuras būs uzstādāmas pašu spēkiem, izmaksās mazāk. Taču, ja vēlies izcilu attēla kvalitāti – izvēlies IP videonovērošanas kameras.
Kas jāņem vērā pirms videokameras uzstādīšanas savā īpašumā?
Datu valsts inspekcija, lai skaidrotu ar videonovērošanu saistītus jautājumus, ir izstrādājusi rekomendācijas “Videokameru uzstādīšana un videonovērošanas veikšana fiziskas personas privātīpašumā”. Pirms uzstādi savā īpašumā novērošanas kameru, iepazīsties ar šiem noteikumiem – dvi.gov.lv.
- Kā ierakstīt zvanus savā tālrunī?
- Kā parūpēties par viedierīci gada aukstajā laikā?
- Jo vairāk ierīču ir pievienots tīklam, jo vairāk drošības risku: ko darīt, lai tos mazinātu?
- Spiegošanas ierīces: kā vislabāk izspiegot kādu?
- Vai uztraucies par to, ka viedtālrunis izseko tavu atrašanās vietu? Vai to maz ir iespējams izslēgt?