Deviņdesmit procenti jauniešu, kam ir nepārvarama tieksme spēlēt datorspēles, patiesībā nav atkarīgi. Tādu apgalvoju ir izteicis Kīts Beikers (Keith Bakker), kas ir dibinājis un vada Eiropā pirmo un vienīgo klīniku, kurā palīdzība tiek sniegta no datorspēlēm atkarīgajiem.
[i]The Smith & Jones Centre[/i] atrodas Amsterdamā un ir dibināta 2006.gadā. Kopš atvēršanas tajā ir bijuši vairāki simti pacientu. Taču klīnikas ārstēšanas metodes mainās, jo speciālisti ir sapratuši, ka pacientiem drīzāk ir sociālas, nevis psiholoģiskas problēmas.
[img]/images/upload/cropped-computer-addiction-8.jpg[/img]
Tradicionālā atturības metode ir palīdzējusi vairākiem cilvēkiem, kam bija arī citas problēmas – atkarība no narkotikām un pārmērīgas alkohola lietošanas. Taču Beikers uzskata, ka tikai 10% cilvēku, kas pārmērīgi pieķērušies datorspēlēm, piemīt citas atkarības. Pārējiem 90 procentiem nebūtu pareizi piedēvēt atkarību.
„Pacientiem ierodoties, ir redzamas pazīmes, kas ir līdzīgas citām atkarībām. Taču jo vairāk mēs strādājam ar viņiem, jo grūtāk mums to ir nosaukt par atkarību. Šiem jauniešiem un bērniem ir nepieciešami viņu vecāki un skolotāji. Tā ir sociāla problēma,” saka Beikers. Klīnika ir mainījusi ārstniecības programmu, tagad lielāka nozīme tiek pievērsta sociālo un komunikācijas prasmju attīstībai, lai palīdzētu pacientiem atgriezties sabiedrībā.
[img]/images/upload/036_Pro_WoW_gamers_play_-500×350.jpg[/img]
BBC ziņās Beikers paziņoja: „Šī problēma ir mūsdienu sabiedrības vaina. 80% mūsu pacientu skolās ir cietuši no huligānu apvainojumiem un ir noslēgušies sevī.” Klīnikas speciālisti ir atklājuši, ka jaunieši spēj atteikties no datorspēlēm, ja viņiem ir vieta, kur justies piederīgiem un uzklausītiem.
Beikers uzskata, ka lielā mērā vainīgi ir vecāki, kas nav rūpīgi pildījuši savus audzināšanas un aprūpes pienākumus. Taču viņš piebilst, ka 87% spēlētāju ir jau sasnieguši 18 gadu vecumu, tādēļ palīdzība ir jāmeklē ar pašu spēkiem. Jaunākajiem varētu palīdzēt, burtiski neļaujot bērnam spēlēt spēles un parādot, ka ir daudz citu lietu, ko darīt.
Ir gadījumi, kad jaunieši spēlē vardarbīgas datorspēles, lai izgāztu savas dusmas. Speciālisti uzskata, ka vecākiem vajadzētu ieklausīties savos bērnos – tas neļautu viņiem noslēgties. „Ja mēs turpinātu to saukt par atkarību, tas atņemtu visas izvēles, kas tomēr šiem cilvēkiem vēl pastāv. Tādēļ bija nepieciešamas šīs izmaiņas domāšanā,” piebilst Beikers.